ChatGPT – kes see on ja kuidas temaga tutvust teha

#ChatGPT
3 min lugemine

Kogu maailm räägib tehisintellektist ja kuidas see kohe-kohe maailma tagurpidi paiskab. Viimaste kuude kuumim teema on ChatGPT ehk keelemudel või -robot. Temalt saab küsimusi küsida ja ta on õpetatud vastama võimalikult sarnaselt inimesele. ChatGPT on proovimiseks kõigile kättesaadav.

 

Kuid enne veel – mis on ChatGPT?

 

Lühidalt on see juturobot, keda on koolitatud söötes sisse tohutul hulgal tekstimassiivi, mis leidub internetis ja lisaks õpetatud kirjutamise teel vastama nii nagu inimene seda teeks. Kuigi tegu on elutu rakendusega, siis kasutan siin artiklis meelega kes-vormi. Ja miks mitte? Inimese mängimine tuleb tal päris hästi välja. Kardetavasti lähitulevikus liigagi hästi, hakates mõjutama valimistulemusi ja viies kelmused uuele tasemele, milleks me valmis ei ole.

 

Kuigi ChatGPT-st on ka tasuline versioon, siis alustuseks võib proovida täiesti tasuta varianti. Juturoboti jutule pääseb minnes oma veebibrauseris aadressile chat.openai.com ja luues seal konto.

Pärast sisselogimist saabki hakata juttu rääkima… st kirjutama. Tegu võib olla spetsiifilise päringu või laiema küsimusega. Vastused pole seejuures varem valmis mõeldud, vaid ChatGPT vastab neile reaalajas. Pärast vastust võib esitada jätkuküsimusi. Abiks tuleb ka viisakas suhtlemine, mis muudab ka “suhtluskaaslase” abivalmimaks. Iga uus küsimus jätkab alustatud teemat ehk robot mäletab varasemat vestlust. Kui vastus pole rahuldav, võib alati paluda tuua veel näiteid või täpsustada küsimust. Vahel peab teda natuke järgi aitama ja viitama valdkonnale, ajastule või muule, mis suunab ChatGPT fookust. Kui on plaanis teemat vahetada, tasub avada uus vestlus, sest muidu võib keelemudel jääda kinni eelnenud vestlusesse ja pisut segadusse sattuda.

 

Näide vestlusest ChatGPT-ga

 

Muidugi on vastused vahel väärad, sel juhul saab teda parandada ja paluda veel vaeva näha. Juba peetud vestlused salvestuvad kontole ja neid saab hiljem küljemenüüst avada.

Kuigi inglise keel on ChatGPT-l paremini suus, siis üllatavalt asjakohased võivad olla ka eestikeelsed vastused.

Kuigi andmemaht, millele ChatGPT ligi pääseb, on tõesti suur, siis hetkeseisuga on kõige uuem info pärit 2021. aastast. Seega eelmise õhtu sporditulemusi ega värskete päevauudiste kohta temalt küsida ei maksa.

Kui usaldusväärne on info? ChatGPT on veenev oma sõnastuses ja vastust võlgu ei jää, kuid info tõepärasuses tasub kindlasti kahelda. Isegi enesekindlalt mõjuvad arvutus- ja mõttekäigud võivad olla tegelikult valed. Või näiteks on matemaatiline valem, mida ta kasutab, õige, kuid lõplik vastus siiski vale.

 

Hardi õppis Balti filmi- ja meediakoolis ning töötab vabakutselise režissöörina, aga tema argipäeva mahub nii kooli täienduseks kui kõrvale ka mitmeid hobisid. Reisimise ning filosofeerimise kõrval katsetab Hardi ka erisuguseid digitehnoloogilisi süsteeme, programme, portaale ja rakendusi, et selgitada välja need, millised aitavad oma elu kvaliteetsemalt korraldada.