5 iPhone’i rakendust sotsiaalmeediasõltuvuse vastu

#ajaplaneerimine #ajasääst #äpid #nutisõltuvus #Rakendused
4 min lugemine

Kunagi süütu meelelahutusena alanud sotsiaalmeedia võidukäik tekitab iga päev üha rohkem sõltlasi nii noorte kui ka vanade seas. Inimestel käib käsi üha tihemini taskusse telefoni järgi, et vaadata, mida sõbrad-tuttavad teevad või kuidas edeneb laigikorje. Selle negatiivse trendi pärast on muret hakanud tundma isegi telefonitootjad ise.

 

Kuuldavasti võtab näiteks Apple ülemäärase telefonikasutamise vastu midagi ette oma uue iOS 12 operatsioonisüsteemiga. Seni aga, kui tehnikamaailma gigandid alles õiges suunas esimesi samme teevad, võime me võtta ohjad enda kätte ja alustada oma sotsiaalmeediasõltuvuse raamidesse surumisega täiesti iseseisvalt mõningate nutirakenduste abiga. Allpool pakumegi viite populaarset ja ennast tõestanud nutirakendust sotsiaalmeedia karmist ikkest vabanemiseks.

 

ShutApp

 

Iroonilisel kombel on selle rakenduse üks tugevamaid trumpe just sotsiaalsus. ShutApp võimaldab sul esitada oma sõpradele väljakutseid, mitte kasutada oma telefone teatava aja jooksul. Perioodi pikkuses lepite omavahel ise kokku, seejärel määrate selle ka rakenduses, lülitate ekraani välja ja taimer hakkab automaatselt tiksuma. Juhul kui sul aga tekib vahepeal vastupandamatu tung ikkagi telefoni kasutada, siis fikseerib telefon selle ning edastab sinu nõrkushetke ka sõpradele, kellele väljakutse esitasid. Häbi, häbi, püksis käbi. Mõistagi võid rakendust kasutada ka ilma kellelegi väljakutset esitamata. Sellisel juhul tunned oma lubadust rikkudes häbi vaid peeglisse vaadates.

 

Moment

 

Moment on üks populaarsemaid rakendusi oma nutisõltvuse jälgimiseks. Rakendus jälgib sinu telefonikasutust kuni eraldi rakendusteni välja, st ta näitab, kui palju aega sa raiskad erinevate rakenduste kasutamise peale. Muuseas, sedasama leiad sa ka ilma rakendusteta iPhone’i sätetes Battery alajaotusest. Lisaks loeb rakendus, mitu korda sa päevas oma telefoni kätte võtad. Andmed esitatakse kaunil graafilisel kujul, lisaks saadab rakendus sulle igapäevaselt teavitusi, kuidas eelmisel päeval telefonikasutusega lood olid. Moment ei edasta lihtsalt kuivi numbreid, vaid näitab, milline on olnud progress võrreldes eelmiste päevadega. Lisaks monitoorib rakendus kõigi kasutajate telefonikasutust ning arvutab välja erinevatele rakendustele keskmiselt kulutatud aja. See võimaldab nutiseadme kasutajal objektiivselt hinnata enda kasutust ning teha vastavaid korrektuure. Rakenduse tasuline versioon aga aitab kontrollida ka lähedaste telefonikasutust ning määrata telefonivaba aega, mille rikkumise korral hakkab üürgama ebameeldiv alarm.

 

Flipd

 

Flipd on rakendus, mis võimaldab telefonist ära peita kõik segavad rakendused kasutajale sobivaks ajaperioodiks. Samuti saab selle abil panna telefoni mõõtma aega, millal telefoni ei kasutata, salvestama neid perioode ning võrdlema hilisemate perioodidega. Selles rakenduses on suurt tähelepanu pööratud neile, kes õpivad. Olgu siis koolis või ülikoolis. Nimelt on võimalik moodustada rakenduse kasutajatest õpigruppe ja esitada seal teistele väljakutseid telefoni mittekasutamises mingitel ajaperioodidel. Rakendust saab peenhäälestada ja lisafunktsioone kasutada kas kuu- või aastatasu eest.

 

Space

 

Space aitab sul panna paika oma eesmärgid nutisõltuvuse kontrolli all hoidmiseks, arvestades sinu personaalseid vajadusi ja harjumusi. Rakendus fikseerib telefoni kasutuse ning ekraaniavamised ning laseb määrata oma eesmärgid telefoni kasutamises. Rakendus jälgib kasutaja harjumusi ning arengut kahe kuu vältel ning teeb seejärel kokkuvõtted. Lisaks saadab ta leebeid meeldetuletusi, kui tuvastab ebaterveid käitumismustreid seoses telefoni kasutamisega. Rakenduse tasulises Pro versioonis on võimalik oma saavutusi võrrelda sugulaste ja sõpradega.

 

Block Social Media

 

Väga üheselt mõistetava nimetusega rakenduse funktsioon ongi väga ühene – määrata kindlaks, kui palju kasutaja päevas veedab aega erinevates sotsiaalmeediates, määrata päevased kasutuslimiidid ning vajadusel blokeerida meediatele ligipääs, kui päevane norm on otsas. Normi määrab mõistagi kasutaja ise. Paraku pole rakendus tasuta, vaid päris korraliku kuutasu (u 10 eurot) eest. Õnneks pakutakse rakenduse installimisel nädalapikkust tasuta prooviaega, peale mida hakkab automaatselt jooksma kuutasu. Samas aga võib nutisõltuvus olla üpris negatiivse mõjuga ning isegi 10-eurone kuutasu pole kuigi märkimisväärne võrreldes vabaks võidetud ajaga ja tõusnud efektiivsusega. Seda enam, et kui on kahjulikest harjumustest vabanetud, siis võib ka rakenduse kasutamisest ja selle eest maksmisest loobuda.

Mõistagi on ülaltoodud vaid elutud rakendused ning nende efektiivseks mõjuks on vaja kasutaja siirast soovi ja võimalusel ka lähedaste tuge. Et jagatud mure on pool muret, siis tasub esimese asjana pöörata tähelepanu neile rakendustele, mis aitavad tervenemisprotsessi kaasata ka sõpru või lähedasi. Nii võib ka mitmekesi korraga vabaneda tüütust ajaraiskamisest ning vabanenud aega kasutada millekski loovaks või lihtsalt suhtluseks reaalses elus reaalsete inimestega.