Xiaomi Mi 9 – võimas Hiina tootja nutitelefon?

#keskklass #nutitelefon #xiaomi
5 min lugemine

Xiaomi on üks neist Hiina tootjatest, kes viimasel ajal üha usinamalt pead tõstab ning senistele suurtele kandadele astub. Pigem keskendub ettevõtte küll soodsamatele telefonidele, kuid pakub sealjuures küllaltki võimekat raudvara. Sama liini on jätkatud ka nii-öelda tippmudeli ehk Mi 9 puhul, mida nüüd lähemalt vaatamegi.

 

Põhiandmed

 

Kuna Xiaomi rõhub Mi 9 juures selle võimsusele, tasubki kõigepealt üle vaadata pakutav raudvara. Protsessorina on kasutusele võetud Qualcomm Snapdragon 855 ehk põhimõtteliselt parim võimalik. Seda toetab 6 GB põhimälu, mis on samuti vägagi korralik näitaja. Seega on puhta arvutusvõimsuse poole peal asjad üsna head. Vaid mõned üksikud telefonid pakuvad 8 GB põhimälu. Enamikule peaks piisama ka 128 GB suurustest üldisest salvestusruumist. Kui ei piisa, siis pole aga teha midagi, sest paraku ei saa seda mälukaardi abil suurendada. Siia juurde tuleb aga tõe huvides mainida, et valitud turgudel pakutakse ka 8GB/256GB versiooni ehk tõesti väga võimast aparaati.

 

Ekraan

 

Ekraani suuruseks on 6,39“ ning kasutusel on Super AMOLED tehnoloogia. Resolutsiooniks kirjutatakse 2340 x 1080 koos pikslitihedusega 402 ppi. Kuvasuhe on seekord 19,5:9 ehk telefon ei ole nii piklik kui mõned viimase aja konkurendid, vaid pigem traditsioonilisema välimusega. Ekraan ise pakub päris head pilti ja toetab ka HDR 10-t. Loomulikult ulatub see ka igalt poolt korpuse servadeni. Xiaomil on olemas ka esikaamerat ümbritsev kulm, kuid see on tõesti väga väike. Plussina saab ekraani juures esile tuua veel alati sees võimekuse ehk kellaaeg, saabunud teavitused jms. on jooksvalt ja pidevalt näha.

 

Korpus

 

Korpus on valmistatud klaasist ning seda ümbritseb alumiiniumist raam. See näeb hea välja, kuid on väga-väga libe. Lausa nii, et telefon kipub libisema ka erinevatelt tasapindadelt kuhu ta asetatud on. Õnneks on kohe komplektis kaasas silikoonist ümbris, mis selle mure lahendab. Füüsilistest pesadest leidub aparaadil ainult USB-C liides, st. kadunud on kõrvaklapipesa. Ka sõrmejäljelugeja on korpuselt kolitud ekraani alla. Seega näeb Mi 9 korpus igati hea ja edev välja, aga meeles tasub pidada, et see ei ole veekindel, mis tähendab et lisaks põrutustele, tuleb seda kaitsta ka niiskuse eest.

 

Korpuse alaosas paistavad kahel pool laadimispesa veel kõlariaugud, kuid siin on tegemist pisikese vimkaga. Nimelt ei oma telefon stereokõlareid ja häält teeb neist „kõlaritest“ ainult üks.

 

Aku

 

Aku mahutab 3300 mAh, mida ei ole just liiga palju, kuid kuna toetatud on kiirlaadimine, käib selle täitmine väga nobedalt. Poole tunniga on pool akust laetud. Lisaks pakub Xiaomi lisavarustusena veelgi võimekamat kiirlaadijat, mis laeb poole tunni jooksul akut lausa 70% ulatuses. Hea uudisena on toetatud ka juhtmevaba laadimine. Tavapärase kasutamise juures peab telefon õhtuni kenasti vastu ja pisut jääb veel ülegi.

 

Kaamera

 

Sarnaselt enamikele konkurentidele, pakub ka Xiaomi nüüd kaamera osas kolme objektiiviga lahendust. Põhikaamera omab 48 Mpix ja f/1.75 ava (vaikimisi kasutatakse küll 12Mpix), lainurk aga 16 Mpix avaga f/2.2. Neile lisandub 2x suurendust pakkuv 12 Mpix objektiiv avaga samuti f/2.2. Kuigi kaameral puudub stabilisatsiooni funktsionaalsus, on pildid siiski vägagi viisakad. Eriti päevastes oludes. AI ehk tehisintellekt aitab kenade piltide tekitamisele usinalt kaasa ning kõik tänapäevased efektid ja kellad-viled on pildistajatele kättesaadavad. Hämarate olude jaoks saab kasutada eraldi Night nimelist funktsiooni ja see võimaldab kannatlikumale pildistajale päris viisakaid tulemusi.

 

Tarkvara ja kasutamine

 

Kuigi Mi 9 kasutab Android 9-t, on see peidetud MIUI 10 nimelise kasutuajaliidese alla. Oma olemuselt on see küllaltki kerge ja kiire, kuid tundub võrreldes teiste tootjatega veel kuidagi toores. Esiteks puudub tarkvara välimuses järjepidevus. See väljendub selles, et osad rakenduste ikoonid on ümarad, teised kandilised ja kolmandad lihtsalt koledad. Lisaks puudub täiesti näiteks meilirakendus, st. kasutama peab kas gmaili või installeerima mingi kolmanda osapoole variandi. Sarnaselt Huaweile on ka rakenduste paiknemise ja kasutamise üldine loogika üles ehitatud Apple-t jäljendades ja see nõuab esialgu Androidi kasutajatelt harjumist. Harjumist nõuab ka hiljutiste rakenduste kuvamise kasutamine, mis on lahendatud tavapärasest erinevalt. Nimelt näidatakse siin rakendusi kahes veerus ja nende sulgemiseks tuleb neid kõrvale nihutada. Samas on õnneks kõik ikkagi tänu võimekale raudvarale väga kiire ja kõik toimingud juhtuvad koheselt. Isegi mõnede rakenduste kokkujooksmine, mida paraku samuti ette tuli. Kiirelt toimetavad ka sõrmejäljelugeja ja näotuvastus, ehk emba kumba kasutades avaneb seade hetkega. Huvitava omadusena on Xiaomil veel ka IR tugi ehk telefoni saab kasutada juhtpuldina. Kuigi 99% ajast seda vaja ei lähe, on vahel siiski olukordi, kus nimetatud funktsioon marjaks ära kulub. Kasutuse poole pealt on mingil põhjusel loobutud ka Android 9 poolt pakutavast Digital Wellbeing funktsionaalsusest ehk Xiaomi ei näita välja mitu korda teda päeva jooksul kätte on võetud ja kuidas kasutatud.

 

Kokkuvõtteks

 

Kokkuvõtteks saab öelda, et Mi 9 on seni parim telefon mis Xiaomi teinud on. See on võimas ja näeb hea välja ning maksab seejuures vähem kui viissada eurot. Jah mõningaid miinuseid leidub nagu näiteks veekindluse või mälukaardi puudumine, kuid selle hinna juures on see andeks antav. Eeldatavasti muutub tulevaste uuendustega paremaks ka hetkel veel toorevõitu tarkvara ning võib üsna kindel olla, et selle tootja tulevased mudelid on juba päris tõelised lipulaevad. Jääb vaid loota, et hind jääb endiselt taskukohaseks.