Teadupärast on Microsofti uusim operatsioonisüsteem hetkel Windows 11. Kõige levinum seevastu on aga Windows 10. Seda mitmel põhjusel. Esiteks on tegemist on juba üsna kaua kasutuses olnud tarkvaraga. Teiseks on Microsoft ise kasutajaid väga aktiivselt Windows 10 poole suunanud ning kolmandaks olid tegelikult Windows 8 ja 8.1 ka pigem ebaõnnestumised ning kasutajad ise eelistasid liikuda Windows 10-e peale.

 

Viimane sai siiski järeltulija

 

Windows 10 ilmumisel andis Microsoft teada, et  see jääb nende viimaseks eraldi nime kandvaks operatsioonisüsteemiks ja edaspidi saab see lihtsalt suuremaid ja väiksemaid uuendusi. Õige mitu aastat nii ka oli, kuid tasapisi hakkasid ilmuma kõlakad uuest Windowsi versioonist, mis kannab nime 11 ja lõpuks toodi see ka turule.

 

 

Nüüdseks oleme aga juba niikaugel, et paljud uued arvutid veerevad tehaseväravast välja Windows 11-ga ja lähiaastatel saabki see kindlasti domineerivaks.

 

Mis saab Windows 10-st?

 

Eelnev tekitab aga küsimuse, mis saab Windows 10-st ja kui kauaks kaks operatsioonisüsteemi paralleelselt kasutusse jäävad? Selle kohta võib nüüd täie kindlusega öelda, et kuna pikemas perspektiivis on otsustatud Windows 11 kasuks siis ühel hetkel vana tarkvara kasutamine lõppeb.

 

Täpsemalt lõpetab Microsoft Windows 10 toetamise kuupäeval 14.10.2025.

 

Sinnani on küll veel üle kolme aasa aega, kuid kokkuvõttes tähendab see siiski, et ühel hetkel saab ametlikult toetatuks ikkagi Windows 11 ja hiljemalt siis on mõistlik ka 10-ne kasutamine lõpetada.

 

Kas üleminek on kohustuslik?

 

Lühidalt öeldes ei ole praegu veel operatsioonisüsteemi vahetamine kohustuslik ja kes soovib, see võib rahumeeli Windows 10-t edasi kasutada. Need aga, kes tahavad, võivad juba ka juba täna tasuta uue versiooni alla laadida ja 11-le üle minna. Tegelikkuses on ka nii, et Microsoft ise pakub tehniliselt Windows 11 toetavatele arvutitele võimalust uuendamiseks.

Kokkuvõttes aga on uuendamine endiselt ikkagi soovituslik ja täna ei ole veel mingit kohustust tarkvara vahetada. Ehk need, kes on olemasoleva Widows 10-ga rahul ei pea midagi tegema. Küll aga on tõenäoline, et järgmist arvutit soetades saabub see juba uue Windowsiga.