Volditav telefon: Samsung Galaxy Fold 4

#fold #samsung #volditav telefon
7 min lugemine

Samsung Galaxy Fold 4 on praeguse hetke kõige parem volditava ekraaniga telefon. Erinevalt sama tootja Flip-ist, mis rõhub, kergusele ja kompaktsusele on Fold nii-öelda ülemise otsa pill ning siin ei ole kokku hoitud ei võimsuse ega omaduste pealt.

 

Kuna konkureerivate tootjate sarnaseid mudeleid siinmail ei müüda, ongi volditavate seadmete lipulaeva roll Fold-i kanda. Kas ja kuidas see õnnestub, seda nüüd lähemalt vaatamegi.

 

Idee

 

Nagu nimestki järeldub, on tegemist juba 4-nda põlvkonna seda tüüpi seadmega ning õnneks on see iga väljalaskega ka paremaks saanud. Samas aga on põhiretsept ikka samasuguseks jäänud. Ehk tegemist on telefoniga, millel on kaks ekraani. Väiksem välimine ja suurem sisemine. Neist välimine on mõeldud kasutamiseks nii-öelda tavaolukorras ehk siis kui “klapp” on kinni. Sellises olekus on tegemist justkui tavalise nutitelefoniga, sest kõiki telefoni funktsioone saab sel viisil kasutada.

Sisemist ekraani saab aga raamatu kombel keskelt kokku-lahti murda ja seeläbi muuta seade väiksemat mõõtu tahvelarvutiks. Ja just see on Galaxy Fold 4 wow efekti koht, sest nii saab kasutaja enese käsutusse võimaluse kasutada tervelt 7,6 tolli suurust ekraanipinda.

Mõningase miinusena tähendab selline lähenemisviis küll suhteliselt suuri väliseid parameetreid ja ka lisandunud kaalu, kuid tänu võrdlemisi hästi valitud mõõtudele, harjub sellega üsna ruttu.

 

Ekraani hing ja välimus

 

Kuna ekraanipooli ühendav ning seadme voltimist võimaldav hing on füüsiliselt suur ja jookseb üle kogu seadme selja, mõjutab selle olemasolu suurel määral telefoni välimust. Õnneks teeb see seda pigem positiivses suunas, kuna mõjub soliidselt ja kvaliteetselt.

Just hing oli esimese põlve volditavate telefonide suureks probleemiks, kuna selle disain oli kehvake ning seetõttu pääses ekraani alla mustus, mis seda kahjustas ja tekitas muidki probleeme. Nüüdseks aga on need mured seljatatud ning kestvuse osas on asjad korras. On ju aparaat veekindel ning samuti on hinge käik konkreetne ja tugev ning ei ilmuta kasutamisel küll mingeid ebakindluse märke.

 

 

 

Küll aga tasub tähele panna, et kokkuvoldituna jääb ekraani poolte vahele ikkagi alati väike õhuvahe. Seda siis eeldatavasti seetõttu, et tegelikkuses on tegemist siiski ekraani painutamise, mitte murdmisega. Meeles tasub pidada ka seda, et telefoni ühe käega avamine on keeruline ja pigem tuleks kasutada ikkagi mõlemat kätt.

Kui aga eriline vorm ja kaks ekraani kõrvale jätta, on Fold- i välimus ja materjalid sellised, nagu tipptelefoni puhul võiks oodata. Ehk kasutatud on metalli, mis on nüüd küll senisest läikivam ja mati töötlusega klaasi.

Värvidest on saadaval must, beež ja hall (mis teatud valguses mõjub pigem rohekana).

Lisaks asub tagumisel paneelil veel ka kaameramoodul, mis on suhteliselt sarnane senise mudeliga, ehk pigem tagasihoidlik.

Servadel on oma koha leidnud stereokõlarid, paar nuppu ja usb-c ühenduspesa. Lisaks on küljel endiselt ka sõrmejäljelugeja. Seda ilmselt seetõttu, et seal asudes saab seda nii lahti- kui kinni volditult igal juhul mugavalt kasutada.

 

Ekraanid

 

Kuna ekraanid on Fold-i puhul eristuvaks argumendiks, tuleb neist veelkord rääkida.

Nagu juba öeldud on sisemine ehk volditav ekraan 7,6 tolline. Muidugi on see AMOLED ja toetab ülisujuvat 120 Hz värskendussagedust. Senisest suurem on valgustugevus ja nii on see näiteks päikese käes paremini loetav. Pildikvaliteet kui selline ongi erakordselt hea ja tänu sellele on sellelt näiteks tehtud pilte lausa lust vaadata. Kirjade järgi on paranenud ka üldine vastupidavus ja kriimustuskindlus, kuid igaks juhuks ei hakanud selle väite paikapidavust proovima.

 

 

Enam-vähem samasuguseks on aga jäänud ekraani keskel olev murdekoht. Seega on see endiselt nähtav olgugi, et sõltuvalt vaatenurgast ja valgusest, vahel vähem, vahel rohkem. Kasutamisel sellega küll harjub, kuid esimene küsimus, neil kes pole varem sellist telefoni näinud, on ikka see, et kas see murdekoht ei kaogi ära?

Kuigi sisemise ekraani formaati on võrreldes eelmise põlvkonnaga veidi muudetud, ei ole see siiski päris standardne. See ei ole küll täiesti ruudu kujuline, kuid kisub sinnapoole ja seega on näiteks videote vaatamisel ala- ja ülaservas endiselt mustad servad. Samas muid asju tehes neid ribasid ei ole ja Excel, Internet ja muu säärane ulatub kenasti servast-servani. Seega enamikel juhtudel saab suure pinna ikkagi ära kasutatud.

Väga eripärane on ka sisemise ekraani all asuv selfie kaamera. See on sõna otsese mõttes ekraani all, ehk pildi sees ei ole mitte auku, vaid ala mille resolutsioon on tavapärasest kehvem ning kust vajadusel kaamera nähtavale ilmub.

Välimine ekraan on aga endiselt 6,2 tolline ja täisväärtuslik, ehk sellel saab kõiki telefoni omadusi kasutada. Veidikene on aga muutunud selle formaat. Nimelt on see uuel mudelil natukene lühem ja laiem. See aga on vägagi teretulnud muudatus, sest eelmise põlvkonna oma kippuski jääma pisut kitsaks ja oli seetõttu teatud olukordades ebamugav kasutada.

Mis puudutab tehnilist poolt, siis on ka siin kasutusel AMOLED ning toetatud 120 Hz. Klaasiks aga Gorilla Glass Victus+ klaas.

 

Kaamerad

 

Kaameraid on lausa 5. Kolm tükki tagumisel küljel, ehk põhisektsioonis. Neljas välimise ekraani ülaosas ja viies siis suure ekraani all.

Endiselt on kõige kehvema kvaliteediga see, mis asub ekraani all. Kahjuks on fotod endiselt teralised ja kokkuvõttes mitte kõige paremad. Selle kompenseerivad aga ülejäänud kaamerad. Näiteks selfie-t saab teha nii välimise ekraani sees oleva kaamera kui ka põhikaameratega. Selleks on vastav režiim, mille aktiveerimisel kuvatakse põhikaamera pilt välimisele ekraanile.

 

 

Põhikaamerate osast leiame tavalise, lainurk ja zoom objektiivid. Sensorid on 50, 12 ja 10 megapikslised. Just kaamerate osas ongi eelmise põlvkonnaga võrreldes suhteliselt suur samm edasi astutud. Sensor on senisest suurem ja tundlikum. Optika on parem ja seega ka tulemus kvaliteetsem. Pildid fokuseeritakse automaatika poolt kiiresti ja täpselt ning tulemusega võib igati rahule jääda.

 

Kasutamine

 

Uue tarkvaraga on Fold-ile lisandunud nii-öelda dokk, ehk rakenduste ikoonide kuvamine avatud ekraani alaosas. Tänu sellele on senisest mugavam mitme rakenduse korraga avamine. Neid saab korraga olla kuni kolm ja tegelikult on mitme rakenduse korraga kasutamine päris mõnus. Näiteks arve pealt saab numbri otse panga rakendusse kopeerida jne.

Sellist üheaegset ja kiiret toimetamist võimaldab tehnilise poole pealt Snapdragon SM8475 8+ kiibistik ja 12GB põhimälu. Lisaks veel 256 GB või 512 GB salvestusmälu.

Üldiselt aga on kasutaja otsustada, kas asju ajada suurel või väikesel ekraanil. Kiiremad toimetused käigu pealt on mugavam teha välimisel, põhjalikumad aga sisemisel. Mugav on see, et kui välimisel midagi alustada ja seejärel telefon avada, jätkub tegevus sisemisel ekraanil. Määrata saab ka rakendused, mis jäävad tööle, kui telefon jälle kokku voltida.

Üldjoontes on suurema ekraani eeliseks suurem pilt ja fakt, et sinna mahub palju infot. Nii on suurem klaviatuur, Excelis on näha rohkem ridu, e-postis juttu jne. Väiksema omaks aga kiirus ja täisfunktsionaalsus.

Aku mahutab 4400 mAh. Seda ei ole nii palju kui sellise suurusega telefonilt võiks oodata, kuid vastupidavuse poolest jätkub sellest siiski päevaks kindlasti. Loomulikult saab seda laadida juhtmevabalt ja lisaks oskab telefon teisi seadmeid juhtmevabalt laadida.

 

Kokkuvõtteks

 

Fold 4 on kokkuvõttes endiselt eristuv seade, ning kuigi volditavad ekraanid ei ole veel laialt levinud, näitab see siiski, et need on toimivad ja tõenäoliselt on tegemist elujõulise arengusuunaga.

Nüüdseks on seade piisavalt tugev, väga soliidse välimusega ning ka tehniliselt võimekas. Lisaks pakub ka emotsiooni.

Muidugi kajastub see ka toote lõpphinnas, kuid ega head asja ja uut tehnoloogiat odavalt ei saagi.

Tutvun toodetega
Lugesid loo läbi, võta nüüd hetk ja sirvi seotud tooteid või pane kinni ja naudi surfamist edasi