Olgugi, et praegusel ajal kasutatakse töö tegemiseks pigem sülearvuteid, leidub siiski küllalt valdkondi, kuhu sobib endiselt traditsiooniline lauaarvuti. Näiteks statsionaarsed töökohad nagu kassad ja erinevad teenindusletid. Samuti kasutatakse lauaarvuteid erinevate süsteemide, programmide ja tegelikult ka ekraanide käigus hoidmiseks.

 

Seega ei ole lauaarvuti sugugi mitte surnud, vaid vajalik ning hoopis areneb. Täpsemalt on populaarsust kogumas pisikeses korpuses (MFF, SFF) seadmed. See on ka igati mõistetav, kuna selliste masinate juures on kasutatud sülearvutite maailmast tuttavat lähenemist ja komponendid tihedamalt üksteise juurde paigutatud.

 

Paiguta kuhu soovid

Nii ongi viimsael ajal üha rohkem müügile ilmunud arvuteid, mille nimetuses on korpuse suurusele viitavad tähed. Näiteks MFF märgib Micro Form Factor-it, mis on eriti pisike. SFF aga pisut suuremat Small Form Factor-it.

Kokkuvõttes aga toimib ja töötab pisikeses korpuses lauaarvuti tänu läbimõeldud disainile ning jahutusele võrdväärselt suuremate suguvendadega (mänguarvuteid kõrvale jättes).

Samas aga annab väike korpus kasutajale mitmeid eeliseid paigutuse osas. Näiteks Dell Optiplex 3000 MFF on kõigest 3,6 sentimeetri paksune ja alla 20 cm külgede pikkusega, ehk umbes sama suur kui tavaline raamat. Seega on tühi ruum korpusest ära jäetud ning seetõttu saab sellist seadet paigutada palju lihtsamalt lauale, kinnitada monitori taha või sättida hoopis lauaplaadi alla. Muidugi paigutada ka põrandale, kuid üldjuhul puudub selleks vajadus. Igal juhul on seade kas täiesti, või peaaegu märkamatu ning ei sega kasutajat.

Sealjuures on arvutil aga olemas kõik vajalikud ühenduspesad nagu mitu USB-d, HDMI, Display port ja isegi WiFi ning Bluetooth.

 

Sisu

Hoolimata kompaktsetest mõõtudest on aga näiteks konkreetsel Optiplex 300 MFF seeria lauaarvutil piisavalt võimekas sisu, et igapäevaste töiste asjatoimetustega hakkama saada. Nimetatud eksemplaril on Intel Core i5-12500T protsessor, 16 GB DDR4 põhimälu ja 256 GB SSD ketas. Selline kombinatsioon on nii-öelda standard, et enamlevinud programmid kenasti töötaks. Samas aga pakutakse loomulikult ka võimsama konfiguratsiooniga masinaid.

Lisaks Dellile on reeglina piisavalt võimekad ka teiste tuntud tootjate sarnased arvutid ning üldistatult liigubki trend selles suunas, et tavakasutuseks mõeldud lauaarvutite korpused kahanevad füüsiliselt. Oluline on aga teada, et tänu arendustööle on arvuti ikkagi vaikne, mis tähendab, et seda ei pea laua alla peitma. Samuti on selle sisemus vajadusel lihtsalt ligipääsetav.

Äriklassi seadmetel, nagu eelpool mainitud Dell, on tarkvarana kasutusel ka äriklientidele sobiv Microsoft Windows 11 Pro operatsioonisüsteem.

 

Kokkuvõtteks

Kokkuvõtteks võiks öelda, et kastajad, kes ei vaja või ei soovi sülearvutit, ei pea leppima suure korpusega lauaarvutiga. Alternatiivina pakutavad vähendatud mõõtudega korpust kasutavad seadmed on mugavad, efektiivsed ning võimekad. Lisaks näevad need tegelikult ka täitsa kenad välja.

 

 

Tutvun toodetega
Lugesid loo läbi, võta nüüd hetk ja sirvi seotud tooteid või pane kinni ja naudi surfamist edasi