Uurime lähemalt: maailma esimene kokkuvolditava ekraaniga sülearvuti

#Lenova #sülearvuti #volditav ekraan
6 min lugemine

Lenovo X1 Fold on maailma esimene kokkuvolditava ekraaniga sülearvuti, või siis tahvel või siis hoopiski midagi nende vahepealset.

 

Olgu kuidas on, igatahes on tegemist ääretult ägeda seadmega, mis jääb silma ja mida kohe tahaks lähemalt uurida. Lisaks on see päriselt müügil ja põhimõtteliselt saaks selle ka sülearvuti asemel kasutusele võtta. Aga ainult põhimõtteliselt ja olles valmis kompromissideks, sest hetkeseisuga on Fold veel pisut toores ja meenutab pigem prototüüpi ning lisaks maksab see ka päris palju (sõltuvalt konfiguratsioonist rohkem kui 3 tuhat eurot).

 

Kontseptsioon

 

X1 Fold idee on lihtne. Võtta tahvelarvuti ja muuta selle ekraan keskelt volditavaks. Nii saab seadme, mida saab tavaolukorras kasutada tahvlina. Kui see aga nurga alla painutada, on tegemist justkui sülearvutiga, mille alumist ehk klaviatuuri poolt, saab kasutada kas virtuaalsete või lisaklaviatuuri abil ka päris nuppudega. Veel on võimalik ekraan, sisse ehitatud jala abil, lauale asetada ja nii tekitada midagi lauaarvuti laadset.

Kokkuvõttes on niisiis loodud tõepoolest universaalne seade, mis annab mõtte nii puuteekraanile, kui ka volditavale ekraanile. Olgu siis reisil, diivanil, kontorilaua taga või voodis pikutades – Fold-i saab alati sättida just selleks hetkeks parimasse asendisse. Lisaks on see kõik pakendatud veel ka vägagi kenasse nahaga ümbritsetud kesta, mis kokkuvoldituna meenutab pisut paksemate kaantega raamatut.

 

Ekraan

 

Kuna tegemist on maailma esimese volditava ekraaniga sülearvutiga, siis tuleb eelkõige sellest ekraanist ka rääkida. See on 13,3 tolli suurune ja 4:3 formaadis ning 2048 x 1536 resolutsiooniga. Esmapilgul võiks arvata, et 4:3 ekraanisuhe on võrreldes traditsioonilise 16:9 suhtega ebamugavam, kuid tegelikkuses ei ole see üldse nii. Mitut rakendust saab soovi korral muretult kõrvuti kuvada ja seda tunnet, et ekraan oleks „vales“ mõõdus, ei teki, eriti siis kui ekraan on sirgeks volditud.

 

 

Väga-väga hea on ka pildi kvaliteet. Seda seetõttu, et tegemist on OLED tehnoloogiaga ja kuna see on tänasel päeval põhimõtteliselt parim saadaolev tehnoloogia, siis pettuma siin ei pea. Lisaks puudub põhimõtteliselt ka telefonidest tuttav voltimiskoht. Ehk teisisõnu, avatud olekus ei ole pildil selle murdekohta peaaegu üldse näha.

Miinuspoolele tuleb aga kanda ekraani kesine loetavus eredas päikesevalguses (eeldatavasti jääb OLED ekraani iseenda valgusjõust väheseks) ja küllaltki paksud servad mis pilti ääristavad. Tugeva raami ja äärte vajadus on ühelt poolt küll arusaadav, kuid hinnaklassi arvestades, tahaks näha siiski elegantsemat lahendust.

Probleemiks on ka ekraani suurus, juhul kui seda kasutada sülearvuti formaadis ja koos välise (või ka virtuaalse) klaviatuuriga. Sellisel juhul jääb see igapäevase töö tegemiseks pisut liiga väikeseks ja rakenduste vahel navigeerimine muutub pikapeale tüütuks.

 

Tarkvara

 

Üheks mureks on ka veel toorevõitu tarkvara. Nimelt kipub juhtuma, et arvuti ei saa aru, mis asendis ta parajasti on ja ei vaheta seetõttu õigel ajal pildirežiimi. See aga tähendab, et hoolimata kokkumurdmisest kuvatakse endiselt täisekraani ja vastupidi. Muidugi saab sellest käsitsi vastava valiku abil üle, aga vaikimisi peaks siin ikkagi toimima automaatika.

Veel ei saa masin alati aru, kui kasutusele võetakse väline klaviatuur. „Sülearvuti“ režiimis asetatakse nimelt füüsiline klaviatuur alumise ekraanipoole peale ja see jääb sinna magnetiga püsima. Kahjuks aga ei tuvasta Fold alati, et see on tehtud ja nii jääb pool pilti klaviatuuri alla peitu. Lisaks kippus seade peale füüsilise klaviatuuri ühendamist endiselt kuvama ka virtuaalset.

Õnneks on need probleemid eeldatavasti tarkvarauuendustega lahendatavad ja juba mõne aja pärast on asi tunduvalt parem.

Muus osas aga jookseb seadmel Windows nagu Windows ikka, mis tähendab, et tegemist on päris arvutiga, millega saab kasutada kõiki programme ja rakendusi, millega Windowsi kasutajad harjunud on.

 

Raudvara

 

Mis puutub raudvarasse, siis ka siin on mõningaid asju, millele tähelepanu pöörata. Esiteks ühenduspesad. Neist on saadaval vaid 2 x USB-C liidest ja kõik. Seega on puudu „tavaline“ USB, HDMI ja isegi kõrvaklapipesa. Kokkuvõttes peab seega laadimine, välise monitori, hiire jne ühendamine toimuma vaid nende kahe pesa abil. Loomulikult võib kasutada välist dokki ja Bluetooth seadmeid, kuid „päris“ arvutilt ootaks siiski pisut rohkem ühendusvõimalusi.

Tsipakene parem võiks olla ka esialgu mugav füüsiline klaviatuur. Kui juba mainitud probleem ühenduvusega kõrvale jätta, on ehk kõige suuremas miinuseks klaviatuuri füüsiline väiksus. Nimelt on klahvid pisut liiga pisikesed ja üksteisele liialt lähedal ning osad nupud on ka hoopis ära kaotatud ja kasutada tuleb FN nuppu. Lisaks on liiga pisike ka hiire puuteplaat. Töösse süvenedes ilmnes ikka ja jälle, et sõrm liikus puutepinnal liialt hoogsalt ja hiir sai lihtalt „otsa“. Kummaline oli ka klaviatuuri laadimiseks kasutatav micro-usb ühenduspesa. Tänapäevasem oleks olnud siin kasutada ikka usb-c-d. Seega kontoris kasutades tundub igati mõistlikum paigutada seade täiesti avatud ekraaniga lauale ja kasutada seda lauaarvutina, ehk siis koos Bluetooth hiire ja klaviatuuriga. Samas aga tuleb tunnistada, et väikese ja ekraanipoolte vahele mahtuva klaviatuuri idee kui selline on väga hea ja vajadusel aitab hädast välja seegi.

 

 

Muus osas on aga raudvara poolest tegemist täiesti keskmise arvutiga. Intel i5-L16G7 protsessor, 8 GB põhimälu ja sõltuvalt konfiguratsioonist 256 GB – 1 TB SSD, on üsnagi aktsepteeritavad näitajad. Kahjuks küll ei saa masinat hetkel tellida 16 GB põhimäluga, mis hinnaklassi arvestades võiks valikus olla. Mis puudutab akut, siis see kestab peaaegu, aga kahjuks siiski vaid peaaegu, tööpäeva jagu tunde, mis tähendab, et mingil hetkel tuleb üks usb-c pesadest laadija jaoks ohverdada.

 

Kokkuvõtteks

 

Lenovo X1 Fold on kokkuvõttes hoolimata mõnedest puudustest ikkagi vägagi äge seade. Oluline on mõista, et tegemist ei ole mitte tahvel-, vaid päris arvutiga, mille uudne ekraanilahendus laiendab oluliselt tema kasutusvõimalusi. Väga mugav on see lihtsalt lauale asetada ja nii kogu ekraani kasutada. Mõnus on ka kitsastes oludes nii-öelda mini formaadis sülearvutiga toimetada ja soovi korral hoopis tavapärasele tahvelarvutile asendus leida. Tänu Windowsile, on võimalik kasutada kõiki levinud programme ja töö saab igal juhul tehtud, lisaks käib Fold-i juurde kahtlemata ka wow faktor ja kvaliteetse seadme tunne.

Täielikust õnnestumisest võtab aga punkte maha pisut toores ja tõrkuv tarkvara, ning natukene liiga väike formaat ja piiratud ühenduspesade arv. Õige pisut suurem ekraan, koos suurema klaviatuuri ja rohkemate ühenduspesadega annaks kokkuvõttes parema ja rohkem „valmis“ seadme. Aga küllap saavad need puudused järgmiste põlvkondadega kõrvaldatud ja eeldatavasti näeme siis ka 16 GB põhimäluga seadet ja seda soodsama hinna eest.