Uued tuuled monitoride rindel – Samsung

#monitor #samsung
4 min lugemine

Monitoride puhul on enamik arenguid üldiselt ikka seotud pildi ja selle parameetritega. See tähendab, et peamise tähelepanu all on ekraanidiagonaal, pildi formaat ja muud otseselt pildi näitamist puudutavad omadused. Loomulikult on see ka igati mõistetav, sest kuvari peamine eesmärk ongi ju pildi edastamine.

 

Samas aga tõestab Samsung oma uute Space-seeria monitoridega, et see ei pea tingimata nii olema, uuendusi on võimalik tuua ka vormilise poole peale. Nimelt on Korea suurtootja turule toonud kuvarid, mille juures on tavapärasest erineval viisil lahendatud jala disain.

 

Teooria

 

Lühidalt on tegemist monitoriga, millel puudub tavapärane lauale asetuv jalg. Kuvari taga on hoopis pikk hingedel kinnitus, mis käib pitskruvi-sarnase mehhanismi abil laua serva külge. Tõsi, sarnaseid lahendusi on pakutud ka varem, kuid väga levinuks pole need siiski saanud. Samas aga võiks, sest idee tulemusena hoitakse laual kokku seda ruumi, mille tavapäraselt hõivab jalg. Nüüd aga on monitor justkui õhus. Tänu liigendile saab ekraani vabalt ette või tahapoole ning ka üles ja alla liigutada. Täiesti üles tõstes liigub aga monitor hästi seina ligi ja vabastab kogu laua pinna. Seega on idee kui selline päris hea ning näeb see ka lahe välja, sest kuigi ülejäänud monitori disain on suhteliselt tavaline, moodustavad teistmoodi jalg ja kuvari teravad nurgad koos õhukeste servadega meeldiva visuaalse koosluse.

 

  

Praktika

 

Eelnev oli aga teooria. Nagu paljude asjadega, on paberil selline lahendus mugav ja nagu nimigi viitab, ruumisäästlik. Praktikas ilmnevad aga mõned nüansid, millega peab arvestama. Esiteks nõuab tavapärasest veidi rohkem pusimist monitori kokkupanek ja laua külge kinnitamine. Kuna see on aga ühekordne tegevus, pole sellest hullu. Pisut rohkem häirib võib-olla see, et ekraani ei saa küljele keerata. Või õigemini, kuigipalju küll saab, aga selleks tuleb reguleerida laua külge kinnituvat pitskruvi ja see on tülikas. Samas aga küljele reguleerimine ei ole päris igapäevaselt vajalik. Enamiku jaoks aga olulisem on hoopis kõrguse reguleerimine. Eriti kui monitori kasutavad erinevad inimesed. Space-seeria eripära on siin see, et koos kõrguse muutmisega muutub tänu liigendi ehitusele ka selle kaugus. See tähendab, et teoreetiliselt võib kasutaja leida end olukorrast, kus õige kauguse puhul silmadest on ebamugav ekraani kõrgus või vastupidi. Eriti olukordades, kus soovitakse kõrguse reguleerimist teha laual täiendava pinna võitmiseks. Arvestama peab ka sellega, et lauda ennast ei saa enam täiesti vastu seina lükata, kuna jala kinnitus nõuab pisut ruumi. Samas aga on muudes aspektides uudne disain hästi õnnestunud ja toimib. Kuvar oleks justkui õhus ning jala sisse peituvad kaablid jätavad üldmulje puhtaks ja minimalistlikuks.

 

 

Pilt ja tehnika

 

Kuna tegu on ikkagi monitoriga, tuleb mõni sõna rääkida ka pildist. See on iseenesest kena ja pigem kvaliteetne. Vastavalt sisule saab kasutada eelvalitud seadeid nagu Standard, Cinema ja Dynamic Contrast, mis siis pildi iseloomu muudavad. Muidugi saab ka igaüks ise meelepärased sätted valida. Selle tarbeks on päris hästi õnnestunud ka menüüde ülesehitus ja kasutamine. Tehnoloogilise poole pealt pakkus testitud ekraan 27 tolli suurust pilti ja seda resolutsiooniga 2560 x 1440 ehk pildi formaat on WQHD. Värskendussagedus on 144 Hz ja kontrastsus 3000 : 1. Sisenditest leiduvad Sace-l HDMI ja Mini Dispaly Porti nimelised ning komplektis on kaasas kaks ühes kaabel, milles on kokku pandud HDMI ja voolujuhe.

Valikus on ka 32-tolline mudel, mille tehnilised näitajad on 3840 x 2160, 60 Hz ja 2500 : 1.

 

Kokkvõtteks

 

Kokkuvõtvalt võib öelda, et Samsung Space võib olla paljudele hea valik ning selle disain on tõesti ruumisäästlik. Toode ise on kvaliteetselt kokku pandud ning ka pakutav pilt on igati aktsepteeritav ja peaks enamikku kasutajaid rahuldama. Mõned eripärad tulenevalt jala iseloomust küll leiduvad, kuid need on pigem iseärasused ning ei tohiks ostu takistavaks teguriks saada. Eesti turul pole kuvar veel päris igale poole müüki jõudnud, küll aga saab seda juba tellida näiteks siit. Hinnaklass jääb 27“ eksemplaril veidi rohkem kui 400 euro juurde.

 

Mina kirjutan peamiselt nutitelefonidest ja nendega seonduvast (rakendused, hooldamine). Samuti annan ülevaateid arvutitest ja nende lisaseadmetest – kuidas oma seadmete eest hoolitseda ja mismoodi valikut teha.