Ülevaade: Sony WH-1000xm4 kõrvaklapid

#kõrvaklapid #sony
4 min lugemine

Kerged, kvaliteetse heli ja suurepärase mürasummutusega – just nii võiks Sony WH-1000xm4 kõrvaklappide olemuse mõne sõnaga kokku võtta.

 

Pisut pikemalt pajatades tuleb aga öelda, et Sony on olnud mürasummutavate kõrvaklappide maailmas oma WH-1000xm seeriaga väga kõva tegija juba pikemat aega. Ka WH-1000xm3, mis eelnes käesolevas testis esindatud xm4-le, sai mitmeid auhindu ning kiitust erinevatelt testijatelt. Seega on latt seatud kõrgele.

Õnneks ei pea ostjad pettuma, sest xm4 on igas mõttes vanemast mudelist parem ning õigupoolest on nende ainus miinus veelgi uuema väljalaske ehk xm5 olemasolu. See aga ei muuda olemasolevaid klappe kuidagi halvemaks. Boonusena on tükk maad soodsamaks muutunud hoopis hind.

 

Disain

 

Kuigi klappide korpus on valmistatud plastikust, ei tundu nad õnneks silmnähtavalt odavad. Loomulikult ei ole välimus võrreldav tõeliste premium kõrvaklappide puidu, naha ja metalli kominatsioonidega, kuid enam-vähem soliidse mulje suudavad Sonyd siiski jätta (eriti musta värvi versioonina). Matti pealispinda täiendavad nahksed polsterdused ja mõned kuldsed detailid. Lisaks paar nuppu ja ühenduspesad.

 

 

Nagu suurematel kõrvaklappidel sageli kombeks, saab ka antud mudelit mugavamaks kaasaskandmiseks kokku voltida. Selle tarbeks on komplektis ka eraldi vutlar, mille välimusele pole samuti midagi ette heita.

Disaini puhul on aga kõige olulisem kasutusmugavus ja siin on Sony väga hästi õnnestunud. Tänu kergele kaalule (254 g) on kasutamine mugav ja klapid on peas pea märkamatud. Hästi on tabatud tasakaal kõrvadele osutatava surve osas. See on piisavalt tugev, et klapid paigal hoida, kuid samas meeldivalt nõrk, et mitte liialt pigistada.

Kuna tegemist on kinnise over-ear disainiga, siis katavad klapid kõrvad tervenisti. See aga on hea mürasummutuse eelduseks.

 

Mürasummutus

 

Aktiivne mürasummutus toimib oma olemuselt nii, et klapid „kuulavad“ ümbritsevat heli ja tekitavad neile vastanduvaid sagedusi. Selle tulemusena peaks kasutaja jaoks tekkima oluliselt vaiksem keskkond. Korraliku tulemuse saavutamiseks aga on vaja piisavalt head tarkvara, võimekat protsessorit ja kvaliteetseid mikrofone-kuulareid. Sony puhul võib täie kindlusega öelda, et kõik need kastikesed on linnutatud ja tulemuseks on väga hästi toimiv mürasummutus.

Esmasel kasutamisel soovitab tootja käivitada NC Optimiser funktsiooni (pikk vajutus Custom nupule), mis kalibreerib klapid kasutaja pea ja kõrvade järgi, et tulemus oleks veelgi parem. Kuid ka ilma selleta suudavad xm4-jad mürasummutuse vaatest ikka väga head tööd teha.

 

Heli

 

Kuigi korraks käis protsessor juba jutust läbi, siis ka seda peaks veelkod mainima. Sony toob ise välja, et nende DSEE Extreme engine suudab ka kokkupakitud formaadis muusikat väga heal tasemel üles sklareerida. Eeldatavasti on see tõsi, sest koostöös 40mm elementidega pakuvad klapid tavainimese kõrvadele kuulamiseks küll väga meeldivat helipilti. Basse on, kuid need ei käi ülejäänud muusikast üle. Kõrged sagedused on selged ja konkreetselt eristatavad, kuid samas mitte kriipivad. Taustal teevad aga suure töö ära keskmised sageduste vahemikud ning kokkuvõttes ei saa helipildi üle eriti nokkida. Spetsialistid ja korüfeed leiaksid muidugi kindlasti asju, mida saab paremini, kuid eeldatavasti räägime siis juba teisest hinnaklassist ehk kokkuvõttes tavainimesele pakutavast helipildist piisab.

 

Kasutamine

 

Igapäevase kasutamise juures on suureks abiks pikalt (kuni 30 tundi) kestev aku. Tavapärase kuulamise juures läks ikka väga mitu päeva enne kui klapid teavitasid meeldiva naishäälega akude peatsest tühjenemisest. Samas saab ka ise kiire sisselülitamise klahvi vajutamisega „küsida“ kui mitu protsenti energiat järel on.

 

 

Kuna parempoolse klapi pealispind on puutetundlik, siis saab sellel libistades või toksates muuta helitugevust või panna mängima järgmise/eelmise muusikapala. Samuti saab panna loo pausile ning uuesti käivitada. Alguses võtab nii-öelda õigete kohtade selgeks saamine küll pisut aega, kuid mõne aja möödudes sujub puutejuhtimine täitsa rahuldavalt.

Lisaks saab peopesaga puuteala kattes heli hoopis vaigistada, näiteks selleks, et kellegagi paar sõna vahetada.

Vasaku poole sees aga peidab ennast sensor, mis tuvastab, kas klappe kantakse ning paneb nende peast võtmisel muusikapala või ka näiteks video pausile. Uuesti pähe asetades aga käivitab pala automaatselt uuesti.

 

Kokkuvõtte

 

Kokkuvõttes on Sony WH-1000XM4 väga hea tervik. Nende välimus on piisavalt soliidne ja ei mõju odavalt, mürasummutus toimib suurepäraselt ja ka heli on igati mõnus. Lisaks on neid mugav kasutada ja kaasas kanda.

Tutvun toodetega
Lugesid loo läbi, võta nüüd hetk ja sirvi seotud tooteid või pane kinni ja naudi surfamist edasi