Ülevaade: 12,9 tolline Apple iPad Pro tahvelarvuti

#apple ipad #tahvelarvuti
4 min lugemine

12,9 tolline Apple iPad Pro on suur ja võimas tahvel. Lisaks näeb see päris viisakas välja, kuid paraku on ka väga kallis. Umbes nii võiks iPad Pro 12,9 kahe lausega kokku võtta.

 

Lühidalt öeldes aga on tegemist ühe parima tahvelarvutiga, mis hetkel saadaval on, kuid eks omad vead ja omapärad ole sellelgi.

 

Suurus ja ekraan

 

Nagu nimestki järeldub, omab iPad Pro 12,9 väga suurt ekraani. Kui tavaliselt jääb tahvli ekraani diagonaal sinna 10 või 11 kanti, siis seekord on tegemist lausa ca 2 tolli võrra suurema kuvaga ja see vahe on kohe näha ja tunda. Efekt on umbes sama kui kõrvutada 13 ja 15 tolline sülearvuti. Üks on väike ja kompaktne, teine aga suur ja kobakas. Samas leidub mõlemale arvutile oma kasutaja ja nii on ka iPadiga.

 

 

Pro kasutab ekraanina pika nimega Liquid Retina XDR mini LED paneeli, mis ulatub kirjade järgi äärest ääreni. Kvaliteedi poolest on tegemist kindla peale ühega parimatest, mida tahvelarvutitel kunagi kasutatud ja see muudab nii videote vaatamise kui mängimise tõeliselt nauditavaks. Sama kehtib ka fotode vaatamisel ja tegelikult ka niisama interneti sirvimisel või töötamisel. Ekraani on väga meeldiv vaadata ja kasutada. Küll aga on servast servani vaid ekraani kattev klaas. Pilt ise algab ca sentimeetri võrra kaugemalt.

Ajastule kohaselt on kasutusel kriimustuskindel klaas. Numbrites väljendatuna pakub paneel 2732 x 2048 pikslit, mis teeb pikslitiheduseks 265ppi. Värskendussagedus 120 Hz ja heledus 1000 nitti.

Üldine disain aga on viimase aja iPadidele omane. See tähendab siis kandilisi külgi, alumiiniumist tagumist poolt ja kandilist kaamerasektsiooni. Lisanduseks mõned nupud ja kõlariribad.

Ausalt öeldes olin ennastki juba mõttes selleks valmis pannud, et see tahvel on liiga suur, ebamugav ja mida kõike veel, kuid tegelikkus osutus vastupidiseks. Suurus on, võimsa sisu ja väga kvaliteetse ekraani kõrval selle seadme üks trumpe. Pea 13 tolline ekraan pakub väga mõnusa kasutuskogemuse nii piltide vaatamisel, veebilehtede sirvimisel aga ka töö tegemisel. Kõik on justkui lihtsam, selgem ja kuidagi õigem ning tahvel tundub päriselt kui seade, mis võiks sülearvutit asendada.

Kuna keegi ei oota, et tahvelarvuti mahuks ka taskusse, siis suurus kui selline otseselt ei häirigi. Loomulikult aga ei pruugi nii suur tahvel kõigile meeldida ja igasse olukorda sobida.

 

Sisu

 

Tehnika poole pealt on mindud enam-vähem täispangale ja nii pakub iPad Pro rohkem arvutusvõimsust kui nii mõnigi sülearvuti. M1 kiip on hästi õnnestunud ja kiiruse poolest teada-tuntud. Ka 8GB põhimälu on tahvli jaoks enam kui piisav ning 128GB salvestusmahust võiks samuti enamikule kasutajatest piisata. Vähemalt sellised olid testitud seadme parameetrid, kuid olemas on ka suurema mälumahuga versioone.

Kõlareid on kokku neli, igas nurgas üks. Laadimis- ja ühenduspesana on aga, sarnaselt viimase aja MacBook-idele, kasutusel USB-C.

Aku täpset mahtuvust tavapärastes milliampertundides pole Apple avaldanud, kuid kestvuse poolest on tegemist igal juhul õnnestunud valikuga. Täis laetuna jätkub tahvlis voolu terveks päevaks videote vaatamiseks ja jääb ülegi. Tavapärasemate tegevuste juures palju kauemakski.

Muude vidinate poolest toetab Pro ka pliiatsi kasutamist, kuid seda pole komplektis kaasas. Lisaks ka näiteks välist klaviatuuri.

 

Kaamera

 

Kaamerate sektsioonis on kasutusel 12Mpix sensoriga tavaline ja 10Mpix lainurk objektiivid. Võrreldes telefonides kasutatavatega, ei ole saadavad pildid küll sama head, kuid pakuvad siiski enam-vähem aktsepteeritavat tulemust. Eks oma roll on siin ka selles, et väga suure ja hea ekraani pealt on kohe näha ka need vead, mis väiksemal kuval võib-olla tähelepanuta jääks. Tagumise poole kaameraid on toetamas ka sügavussensor, et teha kunstiliselt ebaterava taustaga fotosid.

 

 

Esikaameral on samuti 12Mpix sensor ja selle kvaliteet on videokõnede ja muu säärase jaoks täiesti piisav. Huvitava täiendusena on lisandunud ka Center Stage funktsioon, mis järgib inimest ja hoiab teda pidevalt fookuses, isegi kui toas pisut liikuda.

 

Kokkuvõtte

 

Apple iPad Pro 12,9 on kokkuvõttes väga-väga võimas seade. See on küll suur, kuid sellega harjub, erinevalt näiteks telefonidest, päris ruttu ja võiks isegi öelda, et selline mõõt tundub täitsa mõnus ja isegi kuidagi õige.

Loomulikult ei ole see sobiv igasse olukorda ja igaühele, kuid eks sellepärast ongi olemas ka väiksemad tahvelarvutid.

Lisaks tuleb arvestada ka päris kalli hinnaga, mis tõenäoliselt peletab suure osa soovijatest eemale.