Telia kliendid saavad nüüd Tallinnas kasutada Eesti moodsaimat mobiilivõrku

#3G sulgemine #5G #Tallinn
2 min lugemine

Telia sulges septembri esimesel nädalal Tallinnas oma 3G võrgu, tänu millele saavad ettevõtte kliendid kasutada nüüd pealinnas Eesti kõige moodsamat mobiilside teenust.  

 

Telia lülitas 3G võrgu pealinnas välja vahemikus 4.-7. september ning Tallinnast sai järjekordne piirkond, kus on mobiilioperaator oma 3G võrgu sel aastal sulgenud. Varasemalt on 3G kinni pandud Läänemaal (märtsis), Rapla- ja Pärnumaal (aprillis) ning Harjumaal (mais).  

Telia raadiovõrgu osakonna juhi Oliver Leki sõnul saab ettevõte keskenduda tänu 3G sulgemisele edaspidi oma mobiiliteenuste pakkumisel just uuematele 4G ja 5G tehnoloogiatele.  

„3G tegi omal ajal revolutsiooni just mobiilse interneti massidesse viimisel. Samas moodustas mobiilse interneti liiklus meie 3G võrgus selle aasta alguses kõigest 1% kogu kogu Telia mobiilse interneti mahust. Seetõttu on mõistlik 3G võrk sulgeda ning mitte hoida seda töös ainult kõneside jaoks,“ märkis Lekk.  

Samal ajal kui Telia 3G võrk muutub pidevalt õhemaks, toimub täpselt vastupidine areng ettevõtte 5G võrgus, kus kasvab iga päevaga nii andmeliiklus kui teenindatavate klientide hulk. Näiteks Tallinnas liigub ettevõtte 5G võrgus hetkel kolm korda rohkem andmeid kui aasta alguses.  

„Oleme Tallinnas tänaseks tööle pannud 150 5G tugijaama, mis katavad 5G leviga juba arvestatavat osa pealinnast. 5G võrgu pidev laienemine aitab omakorda tõsta 4G võrgu pakutavaid kiirusi ja kasutuskogemust, kuna järjest suurem hulk kliente kolib 4G pealt 5G peale, vabastades sellega 4G võrgu ressurssi,“ selgitas Lekk. 

Telia raadiovõrgu juhi sõnul kaasneb 3G võrgu sulgemisega ka üks keskkonnateemaline aspekt, millest tavaliselt väga palju ei räägita. Nimelt aitab vanemate tehnoloogiate sulgemine vähendada ettevõtte keskkonnamõju.  

„Kui me sulgeme aasta jooksul kogu Eestit katva 3G võrgu, on sellel positiivne mõju ka meie keskkonnajalajäljele, kuna kasutusest läheb maha terve hulk tugijaamu, mida ei pea enam töös hoidma, hooldama ja elektrienergiaga varustama. Ehk kui täna osutame oma mobiiliteenuseid nelja erineva mobiilsidetehnoloogia (2G, 3G, 4G, 5G) peal, siis selle aasta lõpus jääb neid tööle kolm (2G, 4G, 5G). Lisaks kasutavad uuemad tehnoloogiad kasutuses olevaid sagedusressursse palju efektiivsemalt kui vanemad tehnoloogiad,“ märkis Lekk.  

Telia jätkab oma 3G võrgu sulgemist oktoobri alguses, mil 3G võrk lülitatakse välja Saaremaal ja Hiiumaal ning Ida- ja Lääne-Viru maakonnas.  

Digitark koondab tehnoloogiateadlikke ja -huvilisi toimetajaid, kes otsivad üles põnevaimad ja kasulikumad tehnoloogiakillud Eestist ja laiast maailmast, et sinu elu oleks lihtsam, mugavam, toredam ja turvalisem.