Foto: iStock

Telia: järjekordse sagedusloa omandamine kiirendab 5G võrgu rajamist

#5G #700MHz sagedusala #Andre Visse #sagedusluba
2 min lugemine

Telia omandas 700MHz sagedusala oksjonilt endale 5G sagedusloa, mida ettevõte hakkab kasutama 5G võrgu edasiseks laiendamiseks.  

 

Riigi poolt korraldatud enampakkumise käigus sai Telia endale sagedusvahemikud 723–728 MHz / 778–783 MHz (Sagedusluba V) ning 728–733 MHz / 783–788 MHz (Sagedusluba VI)

Telia tehnoloogiajuhi Andre Visse sõnul võimaldab sageduste omamine 700MHz sagedusalas ettevõttel veelgi enam panustada 5G võrgu arendamisse ning laiendada 5G leviala senisest aktiivsemalt ka maapiirkondadesse.

„Kuna plaanime järgmise aasta lõpuks sulgeda oma 3G võrgu, on 5G võrgu kiirel arendamisel ja väljaehitamisel väga oluline roll. Soovime oma klientidele pakkuda tänapäevaseid, kiireid ja kvaliteetseid ühendusi ning investeeringud 5G võrgu arendustesse aitavad meil neid eesmärke ellu viia,“ ütles Visse.

700MHz sagedusala hakkab Telia kasutama kohe kui ettevõte on oma sagedusloa kätte saanud. „Meil on valmis ehitatud ligemale 350 mobiilside tugijaama asukohta, kus on olemas 700MHz valmidus. Hakkame neid asukohti nüüd järk-järgult tööle panema,“ avaldas Visse.

700MHz sagedusala võimaldab pakkuda 5G võrgu laiemat katvust

700MHz sagedusala suudab pakkuda 5G levi puhul laiemat katvust kui riigi poolt varem välja jagatud 3,6GHz sagedusala. Samas on 700MHz puhul pakutavad andmeside kiirused väiksemad kui 3,6GHz puhul.

Andre Visse kinnitusel ongi mobiilsidevõrgu rajamisel oluline kasutada erinevaid sagedusalasid, et tagada ühelt poolt leviala võimalikult lai katvus, teisalt aga pakkuda korralikke kiirusi.

„Iga lisanduv sagedusressurss on äärmiselt oodatud ning 700MHz sagedusala on hinnatud just väga heade leviomaduste tõttu. Eriti tuleb selle sagedusala eelis välja Eesti metsarohketes ja hajaasustusega piirkondades, kuhu kõrgemad sagedused tihtilugu ei ulatu,“ märkis Telia tehnoloogiajuht.

Tänase seisuga on Telial üle Eesti paigaldatud 265 5G tugijaama, mis katavad 5G mobiilileviga juba enam kui 40% Eesti elanikkonnast. Juulis omandas ettevõte ka pikalt oodatud 5G sageduslitsentsi 3,6GHz sagedusalas, mis võimaldas hakata üle õhu pakkuma ka 5G koduinternetti, mille kiirused ulatuvad kuni 500 Mbit/s.

Telia võrgus töötab juba üle saja tuhande 5G telefoni ning kümned tuhanded ettevõte kliendid kasutavad ka Telia 5G mobiilipakette.

Selle aasta lõpuks plaanib Telia 5G levialaga katta enam kui 50% Eesti elanikkonnast.

 

Digitark koondab tehnoloogiateadlikke ja -huvilisi toimetajaid, kes otsivad üles põnevaimad ja kasulikumad tehnoloogiakillud Eestist ja laiast maailmast, et sinu elu oleks lihtsam, mugavam, toredam ja turvalisem.