TalTechi töötajate töötõendid ja uksekaardid kolivad nutitelefoni

#innovatsioon #mtasku
3 min lugemine

Tallinna Tehnikaülikooli (TalTech) sajanda aasta juubeliks sündis innovaatiline lahendus, mis võimaldab kolida ülikooli töötajate töötõendid ja hoonetes liikumiseks vajalikud läbipääsukaardid nutitelefoni.

 

Sel nädalal käivitus TalTechi ja Telia Eesti ühine pilootprojekt, mille käigus avanes mitmekümnel TalTechi töötajal võimalus hakata oma füüsilise töötõendi ja uksekaardi asemel kasutama mobiilset lahendust. Õige pea on plaanis uudset lahendust pakkuda kõigile TalTechi töötajatele.

“Tallinna Tehnikaülikool soovib oma tudengite ja töötajate elu lihtsustada innovaatilise tehnoloogia toel – selleks oleme ellu kutsunud initsiatiivi TalTechDigital. Algatusega prototüüpisime mobiilse läbipääsukaardi lahenduse, tänu millele saavad kolleegid töötajakaardi koju unustamisel mugavalt auditooriumi või kontoriukse avada. Tudengite jaoks moodustavad grupitööd olulise osa õppeprotsessist – selle soodustamiseks oleme loomas tehnikaga varustatud ruume, kuhu tudengid pääseksid turvaliselt ja hõlpsalt ka nutiseadme abil. MTasku läbipääsukaart võimaldaks turvalist sissepääsu õpperuumidesse ka nädalavahetustel,” selgitas TalTechi IT-arendusjuht Kristjan Kolde.

“TalTech väärtustab koostööd erasektori tippudega ja mTasku arendusprojekt on üks hea näide sellest. Meil on hea meel, et saime koostööpartneritega arendada ja piloteerida innovaatilist teenust, mis on tulevikus laiendatav ka teistele haridusasutustele,” lisas Kolde.

“Oleme juba aastaid arendanud mTasku mobiiliplatvormi, mis võimaldab viia oma erinevad makse-, kliendi- ja läbipääsukaardid digitaalsele kujule ning neid mugavalt oma nutitelefonis kaasas kanda ja kasutada. Koostöös TalTechiga lansseerisime lahenduse, mis toob esmakordselt mTaskusse inimeste töötõendid ja uksekaardid. Selle tulemusena saavad TalTechi töötajad edaspidi oma nutitelefonis esitada elektroonilist töötõendit, millele on lisatud ka elektroonilise läbipääsu võtmed,” ütles Telia Eesti ärikliendiüksuse juht Tarmo Kärsna.

Lahendust saavad tulevikus kasutada ja oma klientidele pakkuda nii erinevad elektroonilisi läbipääsulahendusi pakkuvad firmad, ettevõtted, kes ise haldavad oma läbipääsusüsteeme, riigiasutused kui ka eraisikud oma kodulahenduste tarbeks.

Elektroonilise läbipääsu lahenduses kasutatakse Prantsuse firma IDEMIA ja Telia Eesti koostöös väljaarendatud uue põlvkonna NFC SIM-kaarti koos selle juurde kuuluva spetsiaalse rakendusega. See võimaldab elektroonilise läbipääsu lahendusel töötada ka telefoni offline-režiimis, mis tähendab, et lahendus toimib ka GSM- või WiFi-levi puudumisel. Uste avamiseks ei pea telefonis ühtegi äppi avama ning piisab vaid NFC toega telefoniga uksekontrolleri juures viipamisest. Ühtlasi töötab läbipääsu lahendus siis, kui telefoni aku on tühi või telefon on välja lülitatud.

Praegu saavad lahendust kasutada Androidi telefonide omanikud, lähitulevikus on plaanis laiendada funktsionaalsus ka iPhone’i omanikele.

Uudne mTasku lahendus sündis TalTechi, Telia Eesti AS-i, Datanor OÜ, Koolisüsteemide OÜ ja MTÜ Eesti Üliõpilaskondade Liit koostöös. Koolisüsteemide OÜ ja MTÜ Eesti Üliõpilaskondade Liiduga on plaanis lähiajal ka ISIC õpilas- ja üliõpilaspiletid ning ITIC õpetajakaardid mTaskusse tuua.

Uue elektroonilise läbipääsulahenduse tervikarenduses osalesid koostööpartneritena IDEMIA, Valnes AS, Multilink Group OÜ, Hardmeier OÜ ja Ridango AS. Uue mobiilipõhise läbipääsulahenduse turvaauditi teostas Clarified Security OÜ.

Koostöös ühistranspordi piletilahendust pakkuva ettevõttega Ridango jätkab Telia analüüsi ja teste, kuidas tuua ka Ühiskaart mTaskusse, et mugavat ja turvalist mobiilipõhiste dokumentide kasutamist veelgi laiendada.