Saame tuttavaks: RingKarp – perefirma, mis loob üle-eestilist korduskasutatavate nõude kasutussüsteemi

#jätkusuutlik ettevõtlus #keskkonnahoid #korduskasutus #RingKarp #roheline mõtteviis
3 min lugemine

Sel sügisel avaldab Digitark lugude sarja ettevõtetest, kelle südameasjaks on roheline ja jätkusuutlik tegevus. Täna teeme tutvust pereettevõttega RingKarp.

 

Jätkusuutlikkus on osa Telia DNA-st ning seetõttu soovime, et üha rohkem inimesi avastaks enda jaoks ringmajanduse ja jätkusuutliku eluviisi. Nii on see ka paljude teiste ägedate Eesti ettevõtete südameasi. Just seetõttu toome teieni mitmeid imetoredaid ettevõtmisi, mille tegevus on üht- või teistviisi seotud ringmajanduse või jätkusuutlikkusega. Igalt ettevõttelt küsisime viis küsimust, mille vastuseid saate lugeda siitsamast.

 

Tutvusta ennast, oma ettevõtet ja meeskonda. Mis on teie tiimi moto, mis on aga edasiviivaks jõuks?

RingKarp on pereettevõte, mis loob üle-eestilist korduskasutatavate toidukarpide ja joogitopside ringlussüsteemi, et ennetada ühekorrapakenditest tekkivat prügi. Usume, et ainuke lahendus prügiprobleemi lahendamiseks on vähem tarbimine ja korduskasutamine.

Miks jätkusuutlik ettevõtlus? Mis on lugu sinu ettevõtte loomise taga?

Miks roheline ettevõtlus? Sest oleme seisus, kus mitteroheline ettevõtlus ei ole lihtsalt võimalik. RingKarp sai alguse isiklikust probleemist – me ei saanud toitu kaasa osta ega koju tellida, sest me ei tahtnud sellega kaasnevat prügi enda koju. Kuna ühekordset kaasamüügipakendit – olgu see vahtplastist või biolagunev – pole võimalik Eestis ümber töödelda, soovisime leida lahenduse.

Mida aitab sinu ettevõte muuta? Mis on selle juures kõige olulisem?

Enne RingKarpi käisime restoranis toidul oma karbiga järel ja päästsime mõned karbid. Saime aru, et ulatuslikuma muutuse loomiseks on vaja korduskasutamine muuta mugavamaks suuremale hulgale inimestele. Töötame selle nimel, et korduskasutamine oleks uus normaalsus ja et paari aasta pärast ei tahaks enam keegi toitu või jooki kaasa osta ühekordses pakendis. Siinkohal tahan tunnustada kõiki neid esimesi julgeid toidukohti, kes on meiega juba liitunud ja kes tahavad anda reaalse panuse pakendireostuse vähendamiseks. Toidukohtadel ja nende klienditeenindajatel on tohutu võim oma klientide tarbimisharjumusi muuta! Meie RingKarbiga ei suudaks mitte mingit muutust luua, kui toidukohad meie missiooni ei usuks!

Mida olete õppinud äris, mis keerleb jätkusuutlikkuse ümber? Kas on tagasilööke? Kas on mingeid olulisi positiivseid külgi?

Märtsis oma tegevusega alustades saime inimestelt tohutult positiivset vastukaja. Mõistsime, et me ei lahenda ainult iseenda probleemi, vaid tegelikult ei taha ju mitte keegi prügi tekitada! Tahame lihtsalt toitu nautida ja kiirematel hetkedel kõhu täis saada. Samas on ühekorrapakend nii-nii mugav, lihtsalt võta ja viska ära. Seega, kui me päriselt tahame ühekordsete pakendite kasutamist vähendada, on vaja ka seadustega nende kasutamist piirama hakata. Meil on väga hea meel, et Eesti riik on seadnud ambitsioonikad eesmärgid ühekordsete pakendite vähendamiseks.

Raskeim või valusaim on neil hetkedel, kui toidukoht ütleb, et tema jaoks ei ole ühekorrapakendid probleemiks. Samuti peame paljudele toidukohtadele selgitama, et biolagunev või kompostuv pakend ei ole mitte kuidagi keskkonnasõbralik valik. Ühekordsete taimedest tehtud karpide tootmiseks ja transportimiseks kulutatakse ebamõistlikult palju ressursse. Eestis – nagu ka paljudes teistes riikides – puudub võimekus neid kompostida.

Milline on ringmajanduse tulevik? Kujutage ette aastat 2030.

Ringmajandus on ainuke viis, kuidas me saame jätkusuutlikult edasi elada. Lineaarseks majanduseks ei jagu lihtsalt ressursse. 2030. aastal ei ole võimalik enam toitu või jooki kaasa osta ühekorrapakendites. Tegelikult on Eesti riik sellise seadusemuudatuse plaaninud juba aastaks 2026 ehk viie aasta pärast. Kui tahame selle eesmärgi täita, tuleb kohe tegutsema hakata.

 

 

 

 

Digitark koondab tehnoloogiateadlikke ja -huvilisi toimetajaid, kes otsivad üles põnevaimad ja kasulikumad tehnoloogiakillud Eestist ja laiast maailmast, et sinu elu oleks lihtsam, mugavam, toredam ja turvalisem.