Netiparoolid on ununenud? Aga guugelda ometi!

#paroolid
2 min lugemine

Kas sa oled kunagi kokku lugenud, mitmele veebilehele sisenemiseks peab sul olema oma konto? Või mitu erinevat sisselogimisega rakendust/veebiteenust sa kasutad?

 

Tõenäoliselt jääb sõrmedest väheks ja pead ka varbad loetlemisel abiks võtma. Minul on neid näiteks 91. Kõikide nende erinevate paroolide meelespidamiseks peaks olema elevandi mälu. Sa ju kasutad kõikide kontode jaoks erinevaid paroole? Sest see on digiturvalisuse jaoks üks elementaarsemaid asju.

Mida siis teha, kui mõne konto parool ära ununeb? Või koguni ka kasutajanimi on meelest läinud? Muidugi pakuvad kõik sellised veebilehed ja võrguteenused võimalust oma parooli uuendada, kui see meelest on läinud. Iseenesest pole ka see kuigi keeruline aga kui see muutub regulaarseks, siis on see lihtsalt tüütu, aega ja energiat nõudev. Kõige lihtsam on kasutada teenust, mida sa tavaliselt kasutad, kui sa mingile küsimusele vastust otsid – appi tuleb Google. Tõsi küll, siin ei ole mõtet Google’i otsinguribale kirjutada näiteks „minu Telia konto parool“, sest selline otsing on kasutu. Selle asemel on nutikas avada Google’i avaleht. Suure tõenäosusega on sul juba olemas Google’i konto ning seega asub Google’i avalehe paremas ülanurgas väike ikoon sinu profiilipildiga. Sellel klikates on sul kaks võimalust sõltuvalt, kas sisened sinna lehele oma nutiseadmest või näiteks Windowsiga arvutist.

Nutiseadmest paroolide leidmine on ülimalt lihtne. Peale Google’i avalehel oma ikoonil klikkides avaneb uus leht, millel olevatest valikutest tuleb valida muidugi alajaotus ’Passwords’ ja seal ongi tähestikulises järjekorras kõik teie kontod ja rakendused koos kasutajanimede ja paroolidega. Lihtsam enam olla ei saa.

Oma arvutis veebilehitsejat nagu Google Chrom, Microsoft Edge vms kasutades on asi mõne hiirekliki võrra keerulisem. Avades veebilehitsejas uue täägi minge seal samuti Google’i avalehele. Olles Google’i teenuste kasutaja näed lehe paremas ülanurgas samuti oma isikliku konto ikooni. Peale sellel klikkimist avaneb uus leht, mille valikute seast vali ’Turvalisus’ ja avanenud lehelt leiad omakorda alajaotuse ’Paroolihaldur’ – seal on kõik sinu kontod koos kasutajanimede ja paroolidega.