Mobiilsideteenuste kasutamine kerkis eelmisel aastal rekordtasemele

#4g #5G #arendused #mobiilsideteenus #volte
2 min lugemine

Telia võrgustatistika kohaselt kasvas eelmisel aastal kõnede ja interneti kasutamine ettevõtte mobiilivõrgus rekordtasemele. Selle peamiseks põhjuseks oli koroonaepideemia.

 

2020. aasta kokkuvõttes suurenesid kõnemahud Telia mobiilsidevõrgus ligemale 16%, mobiilse interneti kasutamine kasvas aga koguni 32%. Telia mobiilivõrgus tehtavast kõnesidest moodustasid VoLTE ehk 4G kõned eelmise aasta lõpuks ligemale poole (48,5%), mis on samuti ajalooliselt kõrgeim tase.

Telia Eesti tehnoloogiajuhi Andre Visse sõnul oli mahtude kasv tingitud koroonaepideemiast ning sellega kaasnenud olukorra muutusest.

„Kõne- ja andmeside mahtude kasv tulenes sellest, et kümned tuhanded inimesed hakkasid õppima ja töötama distantsilt, kasutades selleks internetiühendusi. Ühtlasi muutus mobiilse interneti tarbimise iseloom: ühtlustus tarbimine töö- ja töövälisel ajal, samuti polnud suuremat vahet tööpäevade ja nädalavahetuse tarbimise iseloomul. Lisaks muutus mobiilse interneti kasutusmuster geograafilises vaates, kolides senisest enam linnadest maapiirkondadesse,“ selgitas Visse.

Järsult suurenenud mobiilsideteenuste kasutusaktiivsus mõjutas ka võrgus tehtavate arendustööde mahtu.  Näiteks eelmise aasta aprillis ehk eriolukorra kehtimise ajal lisas Telia oma mobiilivõrku kaks korda rohkem arendusressurssi kui tavaliselt.

Kokku teostas Telia 2020. aasta jooksul oma mobiilivõrgus enam kui 1200 arendustööd, mille tulemusena paranes teenuste kvaliteet kõigis Eesti maakondades. Kõige enam (üle 600) tehti erinevaid arendustöid ning lisati mahte Telia 4G võrgus, millel oli kandev roll just järsult suurenenud mobiilse interneti mahtude teenindamisel.

Telia tehnoloogiajuhi kinnitusel püsis ettevõtte võrgukvaliteet vaatamata suurenenud mahtudele siiski kogu 2020. aasta jooksul väga heal tasemel ning Telia suutis oma keskmist allalaadimiskiirust isegi veidi kasvatada.

„Samuti on ülihea meel selle üle, et vaatamata keerulisele olukorrale suutsime 2020. aasta novembris avada Eesti esimese 5G võrgu, mis pakkus läinud aasta lõpuks 5G tehnoloogia võimalusi juba paarikümnes erinevas asukohas. 2021. aasta üks peamisi fookusi ongi 5G võrgu edasine arendamine,” lisas Andre Visse.

Telia investeerib igal aastal Eesti turule suurusjärgus 50 miljonit eurot, olles sellega üks kohaliku majanduse suuremaid investoreid. Lõviosa investeeringutest suunab Telia oma sidevõrkude arendamisse.

 

 

Digitark koondab tehnoloogiateadlikke ja -huvilisi toimetajaid, kes otsivad üles põnevaimad ja kasulikumad tehnoloogiakillud Eestist ja laiast maailmast, et sinu elu oleks lihtsam, mugavam, toredam ja turvalisem.