Miks mulle meeldib või ei meeldi Samsung Note 10?

#Galaxy Note10 #s-pen #samsung
7 min lugemine

Samsungi Note-seeriaga on mul eriline suhe – minu viimane Android-telefon oli esimene Samsung Note. Samsung Note oli ühtlasi esimene 5-tollise ekraaniga telefon, mis laiema populaarsuse võitis.

 

Meeldetuletuseks võin öelda, et enne seda oli Dell Streak 5, millel samuti oli samasuur ekraan, aga mis jäi Delli pingutustest hoolimata pigem friigividinaks. Kuigi ma peale esimest Note’i iPhone’ide peale kolisin ja sinna ka jäin, olen ma erilise huviga jälginud just Note’i arengut. Seega tervitasin ma rõõmuga võimalust taaskohtuda oma vana armastuse kümnenda versiooniga.

 

Välimus

 

Kunagi, kui Note päevavalgust nägi, oli arvukalt neid, kes selle nuhvli või phablet-i hiiglasliku välimuse üle irvitasid. Tänaseks on Note üle elanud hämmastava metamorfoosi – kunagisest gigandist on saanud täiesti keskmise suurusega nutitelefon. Tõsi küll, ekraan on tervelt 6,3-tolli, kuid telefoni füüsiline suurus on üpris käepärane ka ühe käega kasutamiseks. Kahtlustan, et kui peaksin igapäevaseks kasutamiseks valime endale ühe kahest Note 10 mudelist, siis eelistaksin pigem tavalist, mitte Plus varianti just seoses selle mõõdukate mõõtudega.

 

 

Erinevalt iPhone’ist sulavad Note’i küljed esi- ja tagaküljega kokku moodustades meeldivalt minimalistliku terviku. Tegelikult meeldib see mulle isegi rohkem, kui Apple’i tunnustatud disain. Oma välimuselt on mõlemad uued Note’id ilmselt kõige stiilsemad hetkel saadaolevatest nutitelefonidest.

Mulle meeldib ka esikaamera lahendus, kus Samsung on loobunud Apple’i kopeerimisest ning tavapärase ekraanikulmu asemel on ekraani ülaservas pisike must täpp. Ekraanipinda ja tähelepanu nõuab see palju vähem kui tavaline lahendus. Iseenesest veel parem on muidugi OnePlus’i ja mõne teise telefonitootja lahendus, kus esikaamera sõidab vaikse surinaga telefonist välja. Elukogenud inimesena aga tean, et paraku on liikuvatel osadel komme rikki minna kiiremini kui mitteliikuvatel osadel, niiet Samsungi lahendus tundub olevat juba päris hea kompromiss.

 

Ekraan

 

Miskipärast on Note 10 jäänud oma plussversiooni kõrval vaeslapse rolli. Kui Samsung Note 10 + ekraani on resolutsiooniga 1440×3040 (498ppi), siis Note 10 ekraani on vaid 1080×2280 (401ppi) resolutsiooniga. Teiseks ei meeldi mulle Samsungi ekraanidisain, kus ekraan on venitatud telefoni kumeratele külgedele. Kui telefoni piisavalt kindlalt peos hoida, siis paratamatul ulatub näiteks pöidlasarn ekraanile, mistõttu ekraan saab aeg ajalt vastakaid signaale. Näiteks püüad sa sõrmega ekraanil olevat infot kerida kas üles või alla, aga pöidla juures olev peopesa nö hoiab seda kinni. See probleem ilmselt kaoks, kui telefon endale väärilise ümbrise saaks. Ümbris aga omakorda varjaks ära telefoni luksuslikult minimalistliku disaini, millest oleks mõistagi kahju. Teise nõrkusena kippus Gorillaklaas 6-st valmistatud Note 10 ekraan miskipärast keskmisest enam koguma kriipse ja kriime. Kandsin seda ühes tasku koos Xiaomi Mi 9T ja oma iPhone X-iga taskus, mis on spetsiaalselt telefoni jaoks mõeldud st muud kraami ma sinna ei pane. Peale paarinädalat testperioodi nägi igatahes Xiaomi Mi 9T ekraan välja palju kenam, kui Note 10 oma. Loodan, et tegu oli ehk mingi testtelefoni fenomeniga ning tavaliste Note’ide ekraanid on vastupidavamad. Seega soovitaks esimese asjana katta Note 10 ekraan kindlasti kas kaitsekile või -klaasiga. Kriimudest hoolimata oli ekraan kasutamisel ilus ja särav ning kriipsud-kriimud pilku absoluutselt ei häirinud.

 

Kaamera

 

Tänapäeva telefonid algavad kaamerast. Põhiline heitlus erinevate tootjate vahel tundubki lõpuks kulmineeruvat sellel, et kes suudab oma telefoni varustada parema kaameraga. Samsung on vahelduva eduga selles võidujooksus ikka kusagil esikolmikus olnud ja Note 10 pole mõistagi erand. Lisaks tavalisele kaamerale on Note 10 varustatud ka telefoto- ja lainurkkaameraga ning fotod peaksid tavatarbijat täielikult rahuldama. Tagakaameratega on Samsung kõvasti pingutanud ja tulemused on silmaga näha. Eriti imponeeris mulle öörežiim – suunates kaamera hämarasse toanurka nägi kaamerasilm seal detaile, mida minu enda silm enam ei seletanud. Tehasesätetega jääb ööpiltide kvaliteet iseenesest soovida ehkki pilt iseenesest on piisavalt selge. Raudvaraliselt on tegu samade kaameratega, mis on paigaldatud tavalisele Galaxy S10 ja S10+ mudelile. Veidra atavismina mõjub vaid ekraanikaamera, mille raudvara pärineb veel Galaxy S7 mudelilt. Küll aga on Samsung seda kaamerat mõjutanud tarkvaraliselt.

Kaamera enda tarkvara on Samsung samuti täiendanud mitmete põnevate efektidega. Vähemalt võrreldes tema vanade efektidega tunduvad uued pakkuvat võimalusi, mida ma erinevalt eelmistest, vähemalt kasutada tahtsin. Avastamist ja leidmist on siin omajagu ja katsetamine tasub end kindlasti ära.

 

S Pen

 

Note-seeria telefonide põhiliseks eristuvaks detailiks kogu toote ajaloo jooksul on olnud telefoni korpuses peituv peene nimega kirjapulk S Pen. Kuna mulle on meeldinud ajaviiteks sirgeldada juba enne nutitelefonide tulekut, siis oma esimese Note’i juures panin ka sellele kirjapulgale suuri lootusi. Paraku asjatult. Pulge ergonoomika oli minu töntside sõrmede jaoks liiga ebamugav ja nii see kirjapulk praktiliselt kasutust ei leidnudki. Olen seda pulka näppinud ka Note’i mõnede järgmiste mudelite juures ja pea alati on olnud minu kohtuotsus karm – no ei ole mugav ja ei kutsu kasutama.

 

 

Kuni ma proovisin Note 10 kirjapulka. Ma ei tea, mis maagiat Samsung sel korral oli kasutanud, kuid kirjapulk tundus näppude vahel täiesti mugav ja kasutuskõlblik. Leidsin end korduvalt jõudehetkedel telefoni tumedale ekraanile abstraktseid pildikesi sirgeldamas. Samas pole pulga füüsilised parameetrid märgatavalt kasvanud või kahanenud.

Sirgeldamine sirgeldamiseks, aga tõelist kasutust leiab S Pen ikkagi tööriistana st sellega saab teha märkmeid lisaks telefoniekraanile ka piltidele, dokumentidele, meilidele jms. Et üks pilt pidavat rääkima rohkem kui 1000 sõna, siis saab sellest pulgast olema kommunikatsioonis suur abi. Kohati tundub mulle, et Samsung on selle kirjapulga funktsionaalsusega isegi pisut üle pingutanud. Nii näiteks saab seda kasutada ilma telefoni pinda puudutamata,  žestikuleerides sellega telefoniekraani kohal. Seda maagiat suudab mõista võibolla vaid mõni projektijuht.

 

Turvalisus

 

Kuna Note 10 on ilmselgelt positsioneeritud töötelefonina, siis on siin ka turvalisus ülioluline. Samsung lajatab siin täie rauaga, lisaks ekraaniparoolile on telefoniekraanile paigutatud sõrmejäljesensor ning soovi korral võib kasutada ka näotuvastust. Ekraanis paiknev sõrmejäljelugeja on igati elegantne lahendus, aga mina ise eelistaksin näotuvastust, sest iPhone’il on see lihtsalt suurepärane – kiire, mugav, turvaline. Note’i puhul aga asjad nii sujuvalt ei läinud, telefon kord tundis mind ja kord jälle mitte. Tõsi meie suhte arenedes tundus arenevat ka näotuvastus, mis hakkas mind ära tundma kiiremini ja ka raskemates tingimustes. Paraku polnud ta ka lõpupoole kuigi järjepidev, mis tähendas, et peale mõningast telefonijõllitamist pidin ikkagi kasutama sõrmejäljesensorit. Mina isiklikult ei saa aru põhjusest, miks ei suuda Android juba mitme aasta jooksul välja töötada adekvaatselt töötavat näotuvastust. Õnneks töötas ekraani peidetud sõrmejäljelugeja piisavalt hästi, et Samsungi pisutki rehabiliteerida.

 

Aku

 

Lisaks kaamerale on telefoni aku üks neid valdkondi, mille suuremad arengud on loodetavasti alles ees. Note 10 aku võib kindlasti lugeda selle nutifoni plussiks, ehkki see jääb oma mahult märgatavalt alla Note 10+ akule. Mõõduka kasutamise juures jätkub seda vähemalt kaheks päevaks, tagasihoidliku kasutuse juures aga ka kauemaks.

Meeldiv oli telefoni karpi avades tõdeda, et Note 10 komplektis oli kiirlaadija. Tõsi, mitte küll juhtmevaba laadija, kuid mulle piisas täiesti ka juhtmega kiirlaadijast.

 

Kokkuvõtteks

 

Samsung Galaxy Note 10 puhul oli mitu põhjust seda armastada ja mitu põhjust seda mitte teha. Selle ostmiseks on aga kaks põhjust – S Pen ja ekraani suurus. Oma olemuselt on Samsung Note 10 põhimõtteliselt Samsung S10, millele on lisatud pliiatsifunktsioon. Kui S Pen’i olemasolu pole otseselt vajalik, siis võib vabalt vaadata teiste telefonimudelite poole. Samas aga pakub S Pen sellist võimekust, mida ei paku ükski teine tegija turul. Ja see on suur asi. Kui aga teile liiga suured asjad ei meeldi, siis on Note 10 suurus just paras, et seda ühe käega kasutada.