Nutitelefoni laadimisprobleemile võib ise jälile saada. Foto: Shutterstock

Vaadates ringi foorumites ja näoraamatu tehnikagruppides, tundub, et üks “populaarsemaid” probleeme iPhone’iga on seotud laadimisega. Ehkki probleem on üks, on siin põhjuseid mitmeid. Ometi ei maksa esimeste probleemide tekkides tõsta hädakisa ja tülitada oma ala spetsialiste, sest vaid väikese vaeva ja kuluga võib välja peilida põhjuse, miks sinu nutikas sõber ühel heal hetkel laadimisest keeldub. Vaatame levinumaid põhjusi lähemalt.

Kaabel

Katkine kaabel on levinud probleem. Foto: Shutterstock
Katkine kaabel on levinud probleem. Foto: Shutterstock

Enne kui hakkate otsima keerulisemaid põhjusi, tasub alati kontrollida laadimiskaablit. Tänapäeval ei moodusta kaabel ja laadija enam statsionaarset tervikut, st kaabel käib eraldi laadija külge. Kaabli kontrollimiseks on kaks võimalust: proovi sama kaabliga laadida teist seadet või siis proovi oma seadet laadida läbi teise kaabli. Mis iganes sulle mugavam on. Kaabel on üldiselt laadimisahela kõige peenem ja nõrgem lüli ning tihti võib ka väliselt täiesti terve kaabel streikida. Kõigepealt aga tasub kontrollida, kas kaabel ja seade on omavahel korralikult ühendatud.

Laadija

Kui probleem pole kaablis, siis järgmisena võib probleem peituda laadijas. Õnneks on tänapäeval enamik nutiseadmete laadijaid suhteliselt universaalsed. See muudab kergeks võimaluse proovida ühte seadet laadida erinevate laadijatega. Ära aga unusta proovimisel eraldamast kaablit ja laadijat: testi ühte laadijat esmalt erinevate kaablitega ning alles seejärel proovi sama seadmega erinevaid laadijaid. Soovitav on sealjuures kasutada kaablit, mille töökindluses sa täiesti kindel oled.

Laadija puhul tuleb ka kindlasti veenduda, et see on sinu nutiseadmega sobiv. Mõistagi pole sellist kontrolli vaja, kui sama laadija on varem seadet korduvalt ja edukalt laadinud.

Puhastamine

Kui kaablite ja laadijate vahetamine soovitud tulemust ei anna, tasub asuda puhastustöödele. Ka siin on kaks asja, mida puhastada ning oluline on alustada õigest otsast, st nutiseadme laadimispordist. Puhastamisprotsess on lihtne, kuid ometi on ka siin paar elementaarset asja, mida meeles pidada.

Laadimispordi puhastamine

Laadimisporti ei tohi puhastada mingi metallesemega nagu nõel või kirjaklambri ots, millega on suur tõenäosus peent elektroonikat vigastada. Selle asemel tasub proovida pehmemat sorti hambaharja. Õige hellalt võib parema puudusel proovida ka näiteks puust või plastist hambaorgiga, kuid siin tasub olla äärmiselt ettevaatlik. Kui sa oma käteosavust ei usalda, siis palu seda teha kellelgi, kes käelises tegevuses osavam on.

Mitte mingil juhul ei tohi laadimisporti puhastada niiske vatiga, isegi kui see on immutatud ainult alkoholiga.

Samuti ei tasu laadimispesa puhastamisel kasutada suruõhku, mis näiteks arvuti puhastamisel häid tulemusi annab. Suruõhk võib saasta lihtsalt sügavamale seadmesse puhuda ning muuta selle kättesaamise veelgi keerukamaks. Küll aga võib võimaluse korral kasutada spetsiaalselt elektroonika puhastamiseks mõeldud mini-tolmuimejaid.

Laadimiskaabli otsiku puhastamine

Kui ka laadimispesa puhastamine tulemust ei anna, võib proovida puhastada ka laadimiskaabli otsikut, mis nutiseadmesse käib. Reeglina on see kõige ebatõenäolisem probleem ning otsiku määrdumine peaks olema juba kaugele näha, kui see enam laadimisel ühendust ei anna.

Kaabliotsikute puhastamisel võib samas julgelt kasutada alkoholi sisaldavaid puhastussegusid. Kindlasti tuleb aga vältida lihtsat seebivett või koduseid puhastusvahendeid, mis võivad tekitada korrosiooni. Otsiku puhastamisel tasub veenduda, et kaabliga ühenduses olev laadija poleks vooluvõrku ühendatud. Samuti veendu, et kaabli otsik on täiesti kuiv, enne kui see nutiseadmega ühendatakse.

Sisse-välja lülitus

Ehkki esimesel hetkel võib see võimalus isegi rumal tunduda, tasub ometi proovida lülitada seade välja ning uuesti sisse. Seda protsessi ei maksa segi ajada restart’iga, mis ei pruugi seadmele soovitud mõju avaldada. Seega, esmalt seade täiesti välja ja siis uuesti sisse lülitada. Apple iPhone’i puhul võib proovida ka nn hard reset’i, mis on kraadi võrra kangem tavalisest sisse-välja lülitusest.

Tarkvarauuendus

See võib samuti tunduda esmapilgul asjasse mittepuutuvana, kuid ometi võib sellest abi olla, olgu siis tegu iPhone’i või Androidiga. Siiski ei soovita tarkvarauuendust, kui telefoni aku on otsakorral, sest siis võib asi lõppeda märksa suuremate probleemidega. Kui aga aku mahutavusest on veel vähemalt üle 50% täis ja seade ise pakub tarkvarauuendust, tasub proovida.

Akude laadimise viimane sõna - juhtmevaba laadimine. Foto: Shutterstock
Akude laadimise viimane sõna: juhtmevaba laadimine. Foto: Shutterstock

Juhtmevaba laadimine ei tööta

Juhul kui sinu moodne nutiseade ei taha mingil hetkel enam juhtmevabalt laadida, siis on ka siin mõned nipid, mida enne paanikanupule vajutamist järele proovida:

  • kontrolli, kas seade on ikka vooluvõrgus ja kas pistikusse tuleb vool;
  • kui telefonil on ümbris, siis eemalda see ja proovi uuesti, mõned kaitsekorpused takistavad laadimist;
  • proovi, kas telefon on korralikult laadimisalusel, asendi muutmisest võib abi olla;
  • kontrolli järele, kas konkreetne laadimisalus ikkagi sobib konkreetse telefonimudeliga.