Mida saab teha iPhone 15 Pro uue action-nupuga?

#apple #iPhone 15 Pro
3 min lugemine

Apple on iPhone 15 Pro mudelid varustanud uue tegevusnupuga, mille funktsioone saab kasutaja ise määrata.  

 

Juba peatsel jõuavad ka Eestisse müügile Apple’i uusimad ja võimsaimad iPhone’i mudelid 15 Pro ja 15 Pro Max.  

Ühe suurima raudvaralise muudatusena on Apple sellel mudeliseerial ära kaotanud ühe detaili, mis on olnud kõigil senistel iPhone’i mudelitel – vaigistusnupu, mille abil sai hetkega vaigistada telefonihelina. Täpselt sama koha peal asub nüüd uus tegevusnupp, mille funktsioone saab kasutaja ise määrata.  

Sissejuhatuseks võib öelda, et ka algne funktsioon on nupul endiselt olemas, kuid nüüd tuleb nuppu telefoni vaigistamiseks alla vajutada ja veidi hoida. Kui aga kiire helivaigistus pole kasutaja prioriteetide hulgas, siis võib nupukest kasutada märksa kasulikumalt.

Nupu funktsionaalsuse muutmiseks tuleb minna telefoni sätetesse ja leida sealt täiesti uus jaotus ’Action Button’. Seal saab valida päris mitme võimaluse vahel.

Nii saab nupuvajutusega käivitada kaamera, sisse-välja lülitada taskulambi, avada luubi (Magnifier), aktiveerida häälsalvestuse (Voice Memo) või Focus-režiimi või avada tõlkerakenduse. Aga see pole veel kõik!  

 

100 lõbu Shortcuts-rakendusega 

Hoopis põnevaid rakendusi võib nupule anda aga Apple’i enda Shortcuts-rakenduse abil. Siin on piiriks ainult kasutaja enda fantaasia ja oskused. Oma lugejate inspireerimiseks toome ära mõned otseteede ideed, mida Apple’i globaalse kogukonna liikmed välja on pakkunud.  

Asendil põhinev otsetee 

See oli üks huvitavamaid otseteid, mida nupule liita sai. Nii näiteks töötaks nupp endiselt helivaigistajana, kui telefon on kasutajal n-ö püsti käes. Kui aga telefon on juba vertikaalasendis ehk siis külili, aktiveeruks nupule vajutades hoopis kaamera. 

Focusel põhinev otsetee 

Siin sõltub nupu funktsioon sellest, millist Focuse režiimi kasutada. Une(Sleep)-Focuse ajal näiteks avaneks taskulamp, reisi-Focuse ajal näiteks Google Maps ja trenni-Focuse ajal näiteks muusikarakendus.  

ChatGPT  

Tehisintellekti ehk AI kiiret võidukäiku arvestades võib nupuvajutus käivitada näiteks telefonis peituva tehisintelligentsi.  

Google Assistent 

Kui osadel Android telefonidel on sarnane funktsioon, st spetsiaalne nupp Google Assistendi aktiveerimiseks juba mõnda aega olemas, siis nüüd saab selle tekitada ka iPhone’ile.  

Märkmenupp 

Väga mugav on lisada nupule kiire märkmefunktsioon, kui on vaja kähku midagi telefoni üles kirjutada. Või näiteks oma To-do nimekirja midagi lisada.  

Kallimanupp  

Võibolla aga kõige nutikam lahendus on lisada sellele nupule otsekontaktiks – olgu siis helistamiseks või Facetime’i tegemiseks – oma kõige lähedasem inimene. Nii on ta alati ainult nupuvajutuse kaugusel. Tore, kas pole?  

 

Millise funktsiooni lisaksid sina sellele nupule?  

ehk Digitaat on digitaalsete lugude pajataja. "Nimi on vastavuses minu vanusega, pikaajaliste kogemustega erisuguse digikraamiga ning sooviga ning oskustega pajatada lugusid" muigab ta. Ta usub, et hea tehnika peab kohanema inimesega, mitte vastupidi ehk intuitiivsus ennekõige – olgu siis tegu kasutajaliidese või disainiga. "Less is more," ütleb ta – efektiivsus ja säästlikkus on elementaarsed nii visuaalselt kui ka teostuslikult, st masin/aparaat võiks teha väiksema ressursiga enamat. Samuti soovitab ta, et töötavat asja parandada ei maksa. Oma argielus ei saa Digitaat üle ega ümber wifist ja 4G andmesidest, nutitelefonist iPhone ega ka digifotograafiast: "Ehk siis hetkel Sony RX100 II," loetleb ta kasulikke ja vajalikke tehnoloogiaid. "Kuigi olevikust ei saa rääkida minevikus, siis minu jaoks algas digimaailma avastamine ilmselt hetkest, kui müüsin maha oma HTC Desire HD ja soetasin omale esimese 5-tollise ekraaniga nutitelefoni Dell Streak 5. See oli moment, kus ma n-ö tavatarbija rollist siirdusin friigi-digimaailma," meenutab ta. "Igasugust tarkust on hea levitada," näeb ta endal olulist rolli. "Digitarkus on aga kaasaegne tarkuse vorm, millest paljud minu eakaaslased kipuvad ilma jääma. Teisi aidata ongi hea."
Tutvun toodetega
Lugesid loo läbi, võta nüüd hetk ja sirvi seotud tooteid või pane kinni ja naudi surfamist edasi