Metaversum – ulme, mille 5G muudab reaalsuseks

#5G #Metaversum #Robert Pajos #Telia
5 min lugemine

Kui kirjeldused metaversumi sünnist võivad vähemalt esialgu veel tunduda pigem ulmelised, siis tegelikult on see tänu 5G tehnoloogiale juba päris realistlikuks muutumas, kirjutab Telia Eesti juht Robert Pajos.

 

Teateid tuleviku internetist ehk metaversumist, mille prototüüpidesse juba praegu ostetakse maad ja on rajatud saatkondi, on paljud meist siiani lugenud pigem kerge muigega suunurgas. Ent on aeg hakata sellesse uude, sotsiaalsetele sidemetele keskendunud virtuaalreaalsuse keskkonda tõsisemalt suhtuma. Seda, et tegu on vägagi tõsiseltvõetava järgmise suure tehnoloogilise sammuga näitab ka asjaolu, et metaversumi reaalne sünd oli suur teema näiteks märtsi alguses Barcelonas toimunud Mobile World kongressil. Ilma kahtluseta on see midagi, millele erinevad tehnoloogiaettevõtted järjest tõsisemalt mõtlevad.

Millest me üldse räägime? Metaversumi näol on tegu tulevikus massiliseks kasutamiseks mõeldud virtuaalreaalsuse keskkonnaga, kus saab lisaks mängimisele ja suhtlemisele ka näiteks ostelda, äri ajada, kinnisvara ja maad soetada, miks mitte ka riiki ja omavalitsusi juhtida ehk põhimõtteliselt teha kõike, mida päriselus – ehk sellest saab väga tõepärane 3D virtuaalmaailm.

Selleks, et seal kõik aga ladusalt toimiks, on vaja mitte lihtsalt väga head, vaid tõeliselt usaldusväärset, turvalist ja väga kiiret mobiilivõrku. Nii on selge, et telekomiettevõtted mängivad sellise uue maailma sünnis suurt rolli – just nende pakutud teenuste kaudu saavad inimesed metaversumisse siseneda ja seal turvaliselt toimetada. Ja midagi vähemat kui 5G ei tule metaversumi kasutamise puhul üldse kõne alla.

5G pole mitte evolutsioon, vaid masside revolutsioon

Metaversum on suure tõenäosusega järgmine tehnoloogiline big thing ehk midagi, mida soovitakse massiliselt kasutama hakata. Seega eeldab metaversumi täie hooga ülesehitamine ja kasutama hakkamine 5G massidesse minekut.

Kus me selle protsessiga praegu oleme? Mobiilsidevõrku pakkuvate ettevõtete ühenduse GSMA analüüsi järgi jõuab tänavu 5G kasutajate hulk maailmas miljardini.  Aastaks 2025 on maailmas aga juba kaks miljardit 5G ühendust, enim kasutajaid on Aasias ja Põhja-Ameerikas. Euroopas on aastaks 2025 40% mobiilikasutajatest ühendatud 5G võrku. Euroopa põhiprobleemiks kasutajate veel kiiremal lisandumisel on poliitiline ülereguleeritus, mis tähendab, et lugematutele reeglitele vastamine aeglustab tehnoloogilist arengut.

Eestis on 5G laiema kasutuselevõtu osas mõned olulised sammud tehtud, aga pikk tee veel minna. Maikuus toimuva sageduslubade oksjoni järgselt võiksime siiski loodetavasti lähiaastail olulise tehnoloogilise arengu läbi teha.

See samm ehk 5G massiline kasutuselevõtt toob kasu kõigile majandussektoritele ning on samal ajal ka keskkonnasäästlik. GSMA toob oma viimases raportis välja, et koroonapandeemia aeglustas kestliku arengu eesmärkide täitmist terves maailmas, süvendades samal ajal sotsiaalset ja majanduslikku ebavõrdsust. Karantiinide ja sotsiaalse distantseerumise olukorras aitasid mobiilsed ühendused inimestel siiski lähedastega kontaktis olla, mis tähendas, et mobiilikasutajate arv on viimastel aastatel jõudsalt kasvanud igal pool. Mobiilsete tehnoloogiate areng mängib olulist rolli nii haridusele kui arstiabile ligipääsemisel ning seeläbi vaesuse ja ebavõrdsusega võitlemisel.

VR-võimalused toovad sõbrad ühise laua taha

Ent tagasi metaversumi juurde. Ei ole kaugel tõenäoliselt ka see aeg, kui liigume 5Gst edasi 6G kasutamisele. Aga ka juba 5G toel on võimalus virtuaalreaalset keskkonda kogeda äärmiselt tõelisena. Näiteks perekonna või sõpradega ühise õhtusöögi toimumist nii, et kõik oleksid oleksid justkui ühise laua taga, ehkki tegelikult ollakse võib-olla koos maailma eri otstest.

Või võtame endale kodu ostmise või rannapuhkuse sihtkoha valimise. Metaversumis lähed sa silma jäänud korterisse või kuurortisse kohe päriselt kohale. Avad uksi, jalutad tubades. Võibolla vaatad ka tänaval ringi ja astud kõrvalolevasse kohvikusse.

Kõike seda juba tehakse ja seda kinnitab ka maailmas järjest kasvav virtuaalreaalsuse komplektide müük. Kuigi veel mõned aastad tagasi tundus, et VR lahendusi ei võeta kasutusele nii kiiresti kui eeldati, näeme neid ometi järjest rohkem nii erinevates müügikanalites, muuseumi- ja näitusesaalides, meelelahutuses ja paljus muus. Metaversumi sünd tähendab telekomifirmade jaoks ka näiteks klientidele pakutavate toodete muutust. Sellise keskkonna massidesse jõudmise järel muutuvad virtuaalreaalsuse prillid ja kõrvaklapid kauplustes sama tavaliseks kui praegu on mobiiltelefonid.

Vanemad tehnoloogiad peavad tegema ruumi uutele

Eesti riigi poolt väljatöötatud 5G teekaardis on kirjas, et Eesti võtab sihiks aastaks 2023 saavutada 5G ühenduvus suuremates linnades ning nende äärealadel ja aastaks 2025 olulistes transpordikoridorides. Need aastad on kohe käes ning loodetavasti ei jää 5G kiire areng Eestis edaspidi enam toppama.

Samal ajal tuleb meil mõelda ka sellele, et vanemad tehnoloogiad peavad tegema ruumi uutele. Näiteks teatas Telia esimese kohaliku mobiilsideoperaatorina juba eelmisel aastal, et plaanib oma 3G võrgu sulgeda 2023. aasta lõpuks. See annab meile võimaluse keskenduda oma teenuste arendamisel just uuematele tehnoloogiatele (nagu 4G ja 5G) ning parandada seeläbi ka oma klientide kasutuskogemust.

Ehk vana teeb ruumi uuele ja selle toel toimub oluline tehnoloogiline arenguhüpe, millele sotsiaalse taju ning käitumisega seotud muutusi liites võime arvata, et ees ootab võib olla käesoleva sajandi ühe suure revolutsiooni algus..

 

Digitark koondab tehnoloogiateadlikke ja -huvilisi toimetajaid, kes otsivad üles põnevaimad ja kasulikumad tehnoloogiakillud Eestist ja laiast maailmast, et sinu elu oleks lihtsam, mugavam, toredam ja turvalisem.