Kümme korda kiirem internet jõuab tänavu 45 000 koduni


Selle aasta kaheksa kuuga viis Telia oma internetivõrgu uuendamise programmi käigus kiire ja tänapäevase internetiühenduse enam kui 20 000 koduni. Aasta lõpuks jõuab varasemast kuni kümme korda kiirem internet ühtekokku 45 000 koduni.

 

Telia Eesti tehnoloogiadirektori Kirke Saare sõnul on ettevõttel käsil Eesti mahukaim interneti püsivõrgu moderniseerimise programm, mille raames saab 2017. ja 2018. aastal varasemast mitu korda kiirema ühenduse ca 60 000 kodu. Aktiivne võrgu uuendamine jätkub ka 2019. ja 2020. aastal, mille käigus vahetatakse välja senine ADSL tehnoloogia.

“Arendusi jagub kõigisse Eesti maakondadesse ning selle aasta teise poole tempo tuleb veelgi kiirem – oleme planeerinud arendusi rohkem kui 8 miljoni euro ulatuses,” märkis Saar.

Kõige enam on seni ajakohastatud interneti püsivõrku Tallinnas (Nõmme ja Pirita) ja Harjumaal (Viimsi, Rae ja Saue vald), kus on klientide hulk ja asustustihedus kõige suurem. Samas muutuvad arendustööd üha aktiivsemaks ka teistes piirkondades nagu Tartu, Pärnu, Haapsalu, Võru ja Viljandi.

Saare kinnitusel on eesmärk viia kõigi klientideni internetiühendus, mis võimaldab kasutada vähemalt 100 Mbit/s allalaadimiskiirust ning seda ka vasevõrgu ühenduste puhul. Selle on muutnud võimalikuks uued vasetehnoloogiad. Paljudel juhtudel jõuab kliendini aga fiiberoptiline võrk, kus kiirused ulatuvad juba täna 1 Gbit/s-ni.

Selleks, et kursis olla Telia internetivõrgu arendustega, on loodud spetsiaalne veebileht, mis pidevalt täieneb uue infoga arendusprojektide kohta eri Eesti paigus. Veebilehel saavad kõik huvilised aadressipõhiselt näha, kui kiire internet jõuab nendeni täna ning millistel aadressidel on käimas praegu arendustööd kiirema ühenduse loomiseks. Kui veebilehel pole otsitava piirkonna kohta veel arendusinfot üleval, tekib see sinna vastavalt tööde graafikule.

Samal veebilehel saavad kõik kliendid anda märku oma soovist kiirema interneti järele, sisestades enda andmed selleks loodud vormile.

Telia Tulevikuinternet, mis pakub kiirusi üle 100 Mbit/s, jõuab tänase seisuga enam kui 300 000 Eesti koduni. Nii sel kui ka järgnevatel aastatel kasvab selliste kodude hulk kümnete tuhandete võrra.

Kokku investeerib Telia oma internetivõrgu uuendamisse ajavahemikus 2017–2020 üle 50 miljoni euro.