Katsetasime Huawei P30 Lite nutitelefoni

#huawei #keskklass #nutitelefon
6 min lugemine

Enamik lugejatest ilmselt teab, et Huawei suhtes rakendatakse seoses USA ja Hiina vahelise kaubandussõjaga mitmeid sanktsioone ning seega on seis nende telefonide edasise tootmise osas üsna lahtine. Samas aga on praeguse info põhjal teada see, et kõik hetkel müügis olevad mudelid k.a. kõnealune P30 Lite, töötavad ja jäävad tööle, kuid ei pruugi saada kõiki uuendusi, näiteks järgmist Androidi versiooni jne.. Seega jätame hetkel kõrvale Huawei üldised raskused ja probleemid ning arvustame telefoni kui sellist.

 

 

Olemus

 

Huawei on seekord oma mudelivaliku sättinud nii, et P30 nime kannavad tervelt kolm erinevat seadet. Tõeline lipulaev on ristidud P30 Pro-ks, selle noorem vend on lihtsalt P30 ning neist kahest tükk maad soodsam ja ka lihtsam variant on omale nimeks saanud P30 Lite.

Vähemalt hinna ja kvaliteedi suhet arvestades peaks P30 Lite omale küll päris palju ostjaid leidma, kuna see näeb välja nagu tippseade ning ka pakub palju tippseadmetele omast. Olgu selleks siis 128 GB mälumaht, servadeni venitatud ekraan või näotuvastuse funktsionaalsus. Hind on aga keskklassile omane, ehk pisut rohkem kui kolmsada eurot. Nüüd aga kõigest lähemalt.

 

Välimus

 

P30 on selgelt inspiratsiooni saanud viimase aja iPhone-delt ning näeb eemalt üsna iPhone XS-i moodi välja. Seda nii kaamerate paigutuse, läikivate servade, kui ekraani poolest. Selline „kokkusattumus“ võib meeldida või mitte, kuid tulemus on siiski väga ilus.

 

Allikas: Mart Laanemägi

 

Lisaks on see ilu ka hästi ja kvaliteetselt kokku pandud. Võrreldes iPhonega on silma jäävad erisused korpuse tagumisel küljel asuv ümmargune sõrmejälelugeja ning palju väiksem kulm, mille sees paikneb eesmine kaamera. Teravam pilk tabab ka füüsiliselt eksisteeriva kõrvaklapipesa. Kuna sõrmejäljelugeja asub nähtavalt seadme tagumisel küljel, on selge, et siin pole mindud selle ekraani sisse paigutamise teed. Tõenäoliselt on selline lahendus odavam. Samas aga toimib ka see variant hästi ning tänu õnnestunud paigutusele, satub sõrm kiirelt õigesse kohta ning telefon saab avatud. Sõrmejäljelugejale toeks on turvalisuse poole pealt olemas ka näotuvastus. Ka see töötab igati rahuldavalt, ehk seada avaneb liigse draama ja mõttepausideta – vähemalt seni kuni valgust jätkub ja kasutaja ei kanna näiteks päikeseprille.

 

Sisemus

 

P30 Lite sees peidab ennast Huawei Kirin 710 protsessor. Tegemist ei ole küll päris tippseadmetes kasutatava raudvaraga, kuid koos 4GB põhimäluga on seade siiski enamikes olukordades piisavalt kiire ning saab oma ülesannetega hakkama. Ka sisemise mälumahu hulk 128GB on pigem suur ning seda saab mälukaardi abil veel laiendada. Seega jagub võimsust keskklassi seadme kohta piisavalt, ehk tavakasutaja ei tunneta, et telefon oleks aeglane. Ka ekraani üle ei saa kurta. See ulatub tõesti pea igalt poolt päris servadeni ja on pigem hea pildiga. Võrreldes kallimate rivaalidega ei ole värvid küll nii kirkad ja pilt terav, kuid sellest vahest saab aru siis kui seadmed kõrvuti panna. Ilma otsese võrdluseta saab aga selgeks see, et päikese käes ei ole päris piisav ekraani heledustugevus. Kuid üldiselt võiks öelda, et omas hinnaklassis on ekraan siiski hea. Resolutsioon on sellel 2312 x 1080 ja pikslitihedus 415 ppi. Mõõduks üsna käepärane 6,15 tolli. Miinuspoolele tuleb siiski märkida, et ekraan ei toeta alati-sees funktsionaalsust. Lisaks ei ole seade veekindel. Aku mahutab 3340 mAh ja kestab päeva, kuid mitte rohkem. Kahjuks ei saa seda ka juhtmevabalt laadida, küll aga on toetatud kiirlaadimine.

 

Kaamera

 

Kui Huawei P30 Pro on üks parima kaameraga telefone üldse, siis P30 Lite päris sellisel tasemel ei toimeta. Olgugi, et kaamera objektiivide kogum tagaküljel on kena ja paistab kvaliteetne. Kaamera pakub kolme objektiivi ning megapiksleid on koguni 48, kuid puudu on näiteks zoom objektiiv. Seega teeb üks kolmest objektiivist tavafotosid, teine lainurk võtteid ning kolmas on abiks sügavuse mõõtmisel. Zoomida küll saab, kuid see on digitaalne pildi suurendamine. Hästi toimib seevastu 120 kraadi pakkuv lainurk objektiiv. Seda kasutades mahub pildile tõesti rohkem ning mitmed muidu telefoniga pildistamiseks sobimatud kaadrid saavad üles pildistatud. Seega on üldiselt kaamera osakond hea, kuid seda omas klassis ning ei pretendeeri enamaks.

 

Allikas: Mart Laanemägi

Ütleks, et pildid on nii-öelda tavalised, st. otseselt mitte koledad, kuid ei pane ka ahhetama, nii nagu teiste P30 versioonide mitmik-kaamerate poolt üles võetud ja tehisintellekti poolt töödeldud võtted seda tegid. Aga küllap kehtib siin ka vana tõde, et pilti teeb ikkagi fotograaf ja kui pildistamiseks endal silma ei ole ning tehisintellekti mõistusest ka puudu jääb, siis ongi tulemus tavaline.

 

Tarkvara

 

Tarkvara on Huawei telefonides (veel) Android. See on aga päris tugevas Huawei EMUI nimelises kastmes ja nii nagu aparaadi välimus meenutab õunafirma tooteid, paistab seda püüdu ka tarkvara maailmas. Ehk kasutusele on võetud täpselt sama loogika nagu on iPhone-s . See tähendab, et kõik rakendused peavad mahtuma nii-öelda ava- ja kõrvalekraanidele. Alguses on see Androidi puhul harjumatu, kuid see loogika saab siiski peagi selgeks ning kasutamine hakkab sujuma. Õnneks on palju ilusamaks muutunud ka menüüd ja ikoonid ise ei ole enam nii koledad kui Huawei varasemates seadmetes. Ka tootja poolt kaasa surutavat tarkvara on vähemaks jäänud, seega kõik toimib ja asjad saavad tehtud.

 

Kokkuvõtteks

 

Huawei P30 Lite ei ole tipptelefon, kuigi nime poolest võiks seda eeldada. Pigem on tegemist väga tugeva keskklassi seadmega, mis näeb hea välja ja on omas hinnaklassis näiteks Samsungile arvestatavaks konkurendiks. Tõenäoliselt jäävad selle seadme ostnud rahule ning soovitavad seda ka sõpradele. Jah mõningad miinused tal leiduvad, kuid need on olemas pigem seetõttu, et hinda madalal hoida ja mitte sellepärast et Huawei ei suudaks paremini.

Mis Huaweist ja uutest mudelitest edasi saab, ei tea hetkel vist keegi, kuid momendil pakub P30 Lite mõistliku hinna eest igati korralikku telefoni, mis näeb väga-väga hea välja ning suudab omas hinnaklassis igati konkurentsis olla.

 

Mina kirjutan peamiselt nutitelefonidest ja nendega seonduvast (rakendused, hooldamine). Samuti annan ülevaateid arvutitest ja nende lisaseadmetest – kuidas oma seadmete eest hoolitseda ja mismoodi valikut teha.