Kas sinu iPhone kuulab sind pealt?

#iPhone #Privaatsus
2 min lugemine

Hoolimata sellele, et suured tehnikagigandid teavad juba meie kohta palju rohkem, kui me seda teame või loodame, pööravad inimesed üha enam tähelepanu oma privaatsusele.

 

Ehkki meie kommunikatsioonist lekkivast infost võib olla ka väike kasu, kui meile näiteks erinevatele meediaplatvormidele tilgutatakse reklaame või artikleid, mille sisu meile antud hetkel korda võib minna, siis tegelikult ei meeldi ju kellelegi, kui teda salaja filmitakse või pealt kuulatakse. Digimaailmas on mitmeid tegijaid, kes sel viisil saadava info hea meelega krabisevateks rahatähtedeks muudaksid. See on ka põhjuseks, miks mitmed muidu kasulikud rakendused proovivad iPhone’is ilma tegeliku loata kasutajate kõnet pealt kuulata ja sealt märksõnu otsida. Just nimelt tegeliku loata, sest rakendusi telefoni tõmmates on väga paljud meie seast üsna pealiskaudsed, ega süvene üldse, mis nad rakendustel installimise käigus teha lubavad.

Kõige selgemaks märgiks, et keegi kasutab iPhone’i mikrofoni, on ekraani paremas ülanurgas vaikselt hiilgav oranž täpp. Kui sa ise antud hetkel mikrofoni ei kasuta, siis järelikult teeb seda keegi teine. Muuseas, kui seal nurgas hiilgab roheline tuluke, siis tähendab, et keegi kasutab hetkel telefoni kaamerat st jälgib läbi selle telefoni ümbrust.

 

Kuidas pealtkuulamist vältida?

 

See on lihtne. Selleks tuleb avada telefoni sätted ja sealt privaatsuse (Privacy) alajaotus. Avanenud aknast tuleb omakorda valida mikrofon (Microphone). Sealt on juba täpselt näha, millistele rakendustele oled sa teadlikult või teadmata andnud loa kasutada telefoni mikrofoni. Samas saad korra antud loa sealt sama lihtsalt tagasi võtta ja keelata rakendusele ligipääs mikrofonile. Muuseas, kui sa juba seal privaatsussätetes sees oled, siis võid sama hästi üle vaadata ka need rakendused, millel on luba kaamerale ligipääsuks ning ebavajalikelt rakendustelt see luba lihtsalt ära võtta.