
Galaxy Tab S8 Ultra on Samsungi kõige suurem tahvelarvuti. Täpsemalt on selle ekraan lausa 14,6 tolli suurune. Seega on vähemalt mõõtude poolest tegemist omas liigas toimetava seadmega.
Lisaks aga on S8 Ultra eesrindlik ka muude omaduste poolest ning võiks teatud juhtudel asendada juba ka sülearvutit. Seda muidugi sinnamaani kuhu ulatuvad Android tarkvara võimalused.
Ekraan ja mõõdud
Kuna Samsung Galaxy Tab S8 on lihtsalt niivõrd suur, siis peab just sellest aspektist ka alustama. Teadupärast on tavapärase tahvelarvuti ekraani mõõduks ca 10 tolli. Käesoleva eksemplari oma on aga tervelt 14,6 tolline. Seega on vahe peaaegu kolmandik ja sellest saab aru. Tavaline tahvel tundub Ultra kõrval imepisike ja esmapilgul on raske mõista, miks see Samsung selline peab olema. Pisut süvenedes ja kasutades aga hakkab pilt muutuma ja tegelikkuses on heldel mõõtkaval omad plussid.
Ehk kui alguses tundub seade liiga suur, ebamugav ja kohmakas, siis mõne aja möödudes pilt muutub. Tavapärased tegevused nagu näiteks veebilehtede sirvimine aga ka piltide ja videote vaatamine on 14,6 tollisel ekraanil tegelikult väga mõnusad. Sama kehtib ka töiste toimetamiste kohta. Kuna infot mahub ekraanile palju, lähevad asjad kiiremini ja mugavamalt.
Tippseadmele kohaselt on kasutusel Super AMOLED tehnoloogiaga ekraan. Toetatud on 120 Hz värskendussagedus ja resolutsiooniks märgitakse 3840 x 2160 pikslit. Seega on kvaliteedi poolest tegemist väga-väga hea paneeliga ja see lausa kutsub ennast kasutama. Küll aga tuleb mainida, et kuigi klaas ulatub kenasti korpuse servadeni, siis pilt ise algab tegelikult umbes sentimeetri võrra kaugemalt. Lisaks on täiesti arusaamatu, miks on kasutusele võetud eesmisi kaameraid ümbritsev sisselõige ehk „kulm“. Samsung on muudel seadmetel väga edukalt kasutanud nii-öelda auku kaamera jaoks ja siinkohal on tegemist justkui sammuga tagasi.
Suures plaanis aga on S8 Ultra disain konservatiivne ja soliidne. Must värv, kandilised servad ja matt metallist tagumine pool jätavad mulje kvaliteedist ja mõjuvad kallina. Kiitma peab ka seda, et seade on väga õhuke. Hoolimata oma hiiglaslikust suurusest on tahvel kõigest 0,6 cm paksune ja kaalub 728 grammi.
Külgedel on oodatult kõlarid, neid on lausa 4, ja mõned nupud. Lisaks asub tagaküljel kaamerate sektsioon ja eraldi ala puutepliiatsi jaoks, aga sellest allpool.
Tehnika
Tehnika ehk seadme sisemuses oleva riistvara osas on kasutusel samuti ülemise otsa komponendid ja jõudluse taha midagi ei jää. Qualcommi Snapdragon S8 G1 kiibistikku (täpsemalt SM8450) toetab 8GB põhimälu. Salvestusruumi on aga 128 GB jagu ja seda saab veel kuni 1TB suuruse mälukaardiga laiendada. Loomulikult on olemas kõik kaasaegsed ühendused nagu WiFi ja 5G. Samuti GPS, Bluetooth, WiFi Direct jne. Seega sujuvad tegevused tõrgeteta ja „uimerdamist“ ei esine.
Aku mahutab 11 200 mAh ja sellest jätkub kauaks. Tavapäraste tegevuste juures lausa nii mitmeks päevaks, et tegelikult läheb meelest ära, millal täpselt seadet viimati laetud sai. Laadimis- ja ühenduspesana on kasutusel USB-C nagu praegusel ajal kombeks.
Ultrale on võimalik juurde soetada ka klaviatuuri ja kaante komplekt, mis annab produktiivsusele lisamõõtme ja muudab tahvli sisuliselt Android tarkvaraga sülearvutiks. Mõnele selline lähenemine sobib, mõnele jälle mitte, sest on terve hulk programme, mis Androidiga siiski ei ühildu. Lisaks teeb see kogu komplekti hinnaks suurusjärgus 1 500 €.
Kuigi tahvelarvuteid pildistamiseks niipalju kui telefone ei kasutata, on võrdlemisi asjalikud ka S8 Ultra kaamerad. Põhikaamerad on 13MP ja 6MP sensoritega ning lainurk ja tava objektiividega. Zoom on digitaalne. Videot aga saab filmida kuni 4K formaadis. Tegemist ei ole maailma parima nutiseadmele pandud komplektiga, kuid suures plaanis saab see oma tööga hakkama.
Eesmisel kaameral on samuti kaks objektiivi, mõlemad 12MP. Nende puhul on huvitav automaatne kasutaja jälgimine näiteks videokõne tegemisel. Selfie-de tegemisel on tulemus täiesti ok, ehk ootuspärase kvaliteediga. Ka näotuvastus toimib rahuldavalt ja enamasi avaneb ekraanilukk suurema draamata. Muide ekraani all on oma koha leidnud ka sõrmejäljelugeja, mis täiendab näotuvastust ja aitab välja kui see alt veab.
Kasutamine
Tahvelarvutina kasutades on aga Ultra super mõnus. Eelpool mainitud nobedus tegevuste ellu viimisel ja väga kvaliteetne ekraan teevad vaid rõõmu. Samuti saab edukalt ära kasutada tavapärasest suuremat ekraanipinda. Näiteks jooksutada mitut rakendust korraga. Seda propageerib ka tootja ise ja pakub seega Android 13 ja One UI 5.0 tarkvaraversioonist alates nii-öelda dokki, ehk rakenduste kiirvalikut ekraani alaosas. Kui üks programm on avatud, siis saab dokist kerge vaevaga järgmise selle kõrvale lohistada.
Veel on väga mugav võimalus muuta tahvelarvuti sülearvuti lisaekraaniks. Nii Windowsi kui Android tarkvaras on vastav valik olemas ja see tõepoolest toimib. Seega saab näiteks kaugtööd tehes kergelt oma sülearvuti ekraani laiendada.
Nagu eelpool on Ultral olemas ka muudest Samsungi seadmetest tuttav puutepulk ehk S-pen. Erinevalt telefonidest ei peitu see aga seadme sisse, vaid kinnitub magnetiga tagumisele küljele. See on nii ja naa lahendus, kuna pidevalt püsib hirm, et pulk võib sealt jooksu panna ja ära kaduda. Teisalt aga on seda sealt mugav võtta ning kasutada. Ka laadimine toimub juhtmevabalt, kui stylus on õigel kohal.
S-pen ise aga annab seadme kasutamisele juurde lisamõõtme ja olgugi, et suurel ekraanil saab ka näpuga õigesse kohta pihta, on puutepulk siiski täpsem. Olles sellega kord harjunud, kasutad seda automaatselt. Lisaks toksamisele saab styluse abil veel juhtida näiteks kaamerat. Õhus viibates kerida veebilehti, teha väljalõikeid, ekraanile kirjutada jne.
Eraldi võiks välja tuua ka kõlarite heli. See on vajadusel piisavalt vali, kuid samas selge ja tänu neljas nurgas asuvale paigutusele, tekib üsna ruumiline efekt.
Kokkuvõtteks
Samsung Galaxy Tab S8 Ultra on kokkuvõttes isemoodi seade. Paljude jaoks tundub see kindlasti liiga suur ja tahvelarvutite mõistes see nii ka tõepoolest on. Samas aga on suurusel päris palju plusse ja kasutusmugavusele annab see uue mõõtme. Väga head on ka kasutaud materjalid, koostöökvaliteet ja tehniline tase ning muidugi ekraan.
Miinuspoolele võib aga kanda S-pen-i pesa puudumise ja kõrgemapoolse hinnasildi. Aga see viimane on omane kõikidele tippseadmetele.