Ettevaatust! Telia nimel saadetakse õngitsuskirju

#õngitsuskirjad #Telia digiabi veebileht
2 min lugemine

Viimastel päevadel on sagenenud juhtumid, kus petturid kasutavad Telia nime ja sümboolikat klientide saadetavates õngitsuskirjades. Petturite eesmärk on sel moel ligi saada inimeste pangakontodele.

 

Õngitsuskirjadega püütakse jätta muljet, just kui oleks kirja saatjaks Telia. Ühtlasi väidetakse kirjas, et inimesel on tasumata Telia arve ning kiri sisaldab ka linki, kuhu petturid meelitavad heauskseid kirja saajaid klikkima.

Kõnealused õngitsuskirjad tunneb ära kahtlase e-posti aadressi järgi, millelt kirjad on saadetud. Näiteks on õngitsuskirju saadetud sellistelt aadressidelt nagu stelia2@stefanskiro.freshdesk.com, teliaeesti@stfanskikarva.freshdesk.com ja eetels@lagastefanski.freshdesk.com. Sarnaseid variatsioone võib olla teisigi.

Telia tuletab meelde, et ettevõte ise sellisel kujul oma klientidele maksmata arvetega seotud meeldetuletusi ei edasta ning tegu on leviva petuskeemiga.

Telia nimel levitatavad õngitsuskirjad näevad välja sellised:

Telia turvaintsidentide spetsialisti Aare Kirna sõnul levib erinevaid õngitsuskirju, libaloosimisi ja petukõnesid suures mahus iga päev, mistõttu tuleb nendesse suhtuda ettevaatlikult.

„Üldiselt võib öelda, et kui mõnes sõnumis, e-kirjas või telefonikõnes palutakse hakata kuskile oma andmeid, PIN-koode või erinevate kontode paroole sisestama, on selle taga mõni hämar skeem. Meie soovitus on, et kui inimesel on siiski huvi uurida, mida mõni teenusepakkuja talle saatis, tuleb selleks sisse logida selle ettevõtte ametlikku veebikeskkonda, sisestades seejuures teenusepakkuja veebilehe aadressi ise veebilehitsejasse. Kindlasti ei tasu kuhugi sisse logida tundmatutelt saatjatelt saabunud linkide kaudu,“ rõhutas Kirna.

Selle kohta, millised on erinevad petuskeemid ning kuidas neid ära tunda ja vältida, leiab rohkem infot Telia digiabi veebilehelt. 

 

Artiklis kasutatud illustratsioon: Pixabay.org

 

Digitark koondab tehnoloogiateadlikke ja -huvilisi toimetajaid, kes otsivad üles põnevaimad ja kasulikumad tehnoloogiakillud Eestist ja laiast maailmast, et sinu elu oleks lihtsam, mugavam, toredam ja turvalisem.