
Viimastel nädalatel on kevad endast järjest rohkem hakanud märku andma. Teeservadel pea välja pistnud kevadlilled tunneme selgelt ära, kuid kes on need linnud, kes puude latvades siristavad? Võiks ju küsida loodusfotograafilt Hans Markus Antsonilt, aga KUNA ta on FJÄLLRÄVENIL POLAAREKSPEDITSIOONIL, siis peab kuidagi omade jõududega hakkama saama.
Linnuliigi määramise rakendus “Eesti linnud”
Just selle jaoks on Eesti Ornitoloogiaühing loonud nutika linnumääraja rakenduse “Eesti linnud” (Androidile, iPhone’ile), mis võimaldab huvilisel looduses kohatud tiivakandjat tuvastada silma hakanud tunnuste, näiteks suuruse, noka kuju, värvuse, elupaiga vm järgi. Määraja sisaldab 267 linnuliiki ehk kõik Eestis regulaarselt pesitsevad, talvitavad ja läbirändavad linnud ning ka mõned haruldused. Iga liigi kohta on määrajas kirjeldus, pildid, helisalvestis, levikukaart jm.

Mugav äpp, töötab ja näeb hea välja
Äppi on ülimugav kasutada. Kõik toimib kiiresti ja on esimest korda avades kohe selge. Ei mingeid anomaaliaid. Lindude häälenäidised laaditakse serverist, mis eeldab internetiühendust. See on igati mõistlik lahendus, arvestades seda, et enamasti on ka internet telefonis olemas. Lisaks hoiab see äpi mahult väiksena. Kõike muud saab aga vaadata ilma ühenduseta. Oranž-valge disainilahendus mõjub piisavalt pehmelt, lastes sisul välja paista. Eriti nauditav on vaadata suleliste pilte, mis joonistatuna mõjuvad iseäranis mõnusalt.

Linnu tuvastamine on põnev ja lihtne
Omaette põnev on tuvastamise osa, mis teeb rakenduse sammu võrra funktsionaalsemaks, võrreldes lindude otsimisega paberkujul leksikonist. Siin on võimalik nähtud linnu tunnuseid sisestades välistada kõik ülejäänud. Näiteks, olles kaugelt mõnda lindu näinud varakevadel ja saarel, on võimalikke variante vaid 33. Lisades veel “kontrastne muster tiibadel”, jääb järele vaid 12 liiki. Oletame, et nägin veel ka kollakat värvi nokka, ja siis on selge, et tegu saab olla kas hahki, punajalg-tilderi või räusktiiruga. Lisaks piltidele on kohe võimalik ka kuulata nende häälitsusi, mille järgi on juba lihtne nähtud lind tuvastada.

Kui mõelda, kuidas siit edasi minna, siis väga uhke oleks, kui äpil oleks n-ö “Shazami-funktsioon”, mis kasutades mikrofoni, kuulaks linnulaulu ja selle põhjal ütleks, kellega tegu. See oleks veelgi mugavam, aga natuke ka igavam, sest endal poleks niipalju avastada. Kui kuulete kõlaritest mõnda popmeloodiat, siis sobib “Shazam” või “Soundhound”, aga kui kõrvu hakkab sulekandja hüüd, siis on sobiv avada “Eesti linnud”. Ilusat kevadet!