Eesti asub digitaalarengu esirinnas: Telia saavutas oma 4G võrgus kiiruse 1 Gbit/s

#5G #5G internet #Ericsson #ermo polma
3 min lugemine

Telia Eesti saavutas koos Ericssoniga läbiviidud testides oma 4G võrgus mobiilse andmeside allalaadimisel kiiruse 1 Gbit/s. Digitark käis laboris kohapeal ka asja uudistamas.

Teatavasti kasvavad klientide ootused nii püsivõrgu kui ka mobiilvõrgu andmevahetusele pidevalt, samuti kasvavad ülekantavad andmemahud Telia mobiilvõrgus igal aastal ligi kaks korda.

“Kliendid ootavad meilt aina kiiremat ja töökindlat teenust kogu riigi territooriumil,” ütles Telia Eesti tehnoloogiadirektor Kirke Saar. “Seetõttu peavad kõik teenusepakkujad kaasas käima tehnoloogilise innovatsiooniga. Tahame jätkuvalt olla tehnilise arengu esirinnas Eestis ja seetõttu testime juba täna oma võrgu võimekust pakkuda ligi 10 korda suuremate andmemahtude ülekandmist, kui me igapäevases elus oleme harjunud tarbima.”

Eelmisel nädalal läbiviidud testides õnnestus saavutada Telia võrgus mobiilse andmeside edastamine kiirusel 1 gigabitt sekundis.  Saavutatud kiirus on suurim Eestis ja kordab Euroopa tipptulemust aprillist 2016.

„Ühe gigabitine 4G on oluline verstapost meie ühisel teekonnal 5G suunas,“ märkis Ericsson Eesti juht Seth Lackman. „Kommertskasutusse jõudes võimaldab arenenud mobiilitehnoloogia Telia klientidel Eestis nautida äärmiselt kiiret ligipääsu sisuteenustele. Mobiilside ning eriti just mobiilne lairibaühendus on tänase võrguühiskonna süda. See test kinnitas taas, et Eesti asub digitaalarengu esirinnas.“

Telia Eesti raadiovõrgu juht Ermo Polma (esiplaanil) ja
Telia Eesti raadiovõrgu juht Ermo Polma (esiplaanil) ja Ericssoni tehnik on juba üle nädala teinud laboris mobiilse andmeside kiirusteste. Foto: Digitark

Tahame jätkuvalt olla tehnilise arengu esirinnas Eestis ja seetõttu testime juba täna oma võrgu võimekust pakkuda ligi 10 korda suuremate andmemahtude ülekandmist, kui me igapäevases elus oleme harjunud tarbima.

1 Gbit/s allalaadimiskiirust toetav 4G võrk täidab ka nõudliku lõpptarbija vajadusi ajal, mil andmemahud kiirelt kasvavad. Ericssoni mobiilivaldkonna aruande kohaselt (Ericsson Mobility Report) kasvavad nutitelefonides kasutatavad andmemahud 2021. aastaks koguni 12 korda, mida peamiselt mõjutab videosisu tarbimise kasv.

Telia Eesti raadiovõrgu ja transmissiooni osakonna juhataja Ermo Polma sõnul saavutati ettevõtte 4G võrgu 1 Gbit/s kiirus mitme erineva tehnoloogilise võtme koostöös.

Selleks kasutati kolme sagedusplokki ehk 1 x 1800 Mhz ja 2 x 2600 MHz, millest igaühel on 20 MHz laiused kanalid. Igal sagedusel on kasutusel neli paralleelkanalit (4 x 4 MIMO), samas kui näiteks igapäevane 4G LTE võrk kasutab 2 x 2 MIMO-t. Lisaks kasutatakse 1 Gbit/s kiiruse saavutamiseks ka tavapärasest keerukamat modulatsiooniviisi (256-QAM).

Mobiilse andmeside kiirusetestid teeb põnevaks asjaolu, et toetavad seadmed on toodetud Eestis kohapeal. Foto: Digitark
Mobiilse andmeside kiirustestid teeb põnevaks asjaolu, et toetavad seadmed on toodetud Eestis kohapeal. Foto: Digitark

Nutitelefonides kasutatavad andmemahud kasvavad 2021. aastaks koguni 12 korda, mida peamiselt mõjutab videosisu tarbimise kasv.

„Kokkuvõttes võimaldab see saavutada allalaadimiskiiruse kuni 1,2 Gbit/s. Sellega oleme näidanud Ericssoni tehnoloogial baseeruva raadio- ja tuumikvõrgu võimekust selliste kasutajakiiruste kasutuselevõtuks,“ lisas Polma.

Kõik testi juures kasutatud Ericssoni riistvara ja tarkvara elemendid on praegu saadaval ka kommertskasutuse tarbeks. Samas pole praegu veel müügil selliseid lõppkasutajate seadmeid, mis võimaldaks kuni 1 Gbit/s kiirust ka reaalselt kasutada.