2023 aasta on jõudnud poole peale ning seega on paras aeg vaadata, mida uut erinevad teleritootjad seekordses mudelireas pakuvad. Lisaks saab esile tuua mõningaid üldisi suundumusi, kuhu TV maailm üldises plaanis liikumas on.

 

Tehnoloogia

Käesoleval aastal on kindlasti võidukäiku tegemas Mini-LED lahendus. Tehnilises plaanis tähendab Mini-LED seda, et tegemist on küll LCD paneeliga, kuid selle taustavalgustuse eest hoolitsevad pisikesed LED-id ja neid on kasutusel tuhandeid. Selline lähenemine tagab väga suure ereduse ning kuna ekraani erinevaid osasid saab nüüd väga täpselt juhtida, ka kõrge kontrastsuse. Lisaks on enamikul mudelitel ka eriline kristallidest vahekiht, mis tõstab veelgi pildi kvaliteeti. Kuna aga tegelikkuses näitab pilti endiselt LCD ekraan, puudub sellel OLED-ile omane pildi sissepõlemise oht. Seega on Mini-LED tehnoloogia puhul kokku saanud mitu head asja.

Sellised telerid on nüüdseks kõikide suuremate tootjate valikus ning see on ka mõistetav, sest valmistada on võimalik suhteliselt õhuke ekraan, suhteliselt mõistliku hinnaga. Samuti on väga korralik pildikvaliteet.

 

 

OLED. Teine levinud ekraanitüüp on hetkel OLED. Ka selle tehnoloogia hinnad on aasta-aastalt langenud ning nüüdseks on tegemist juba täiesti mõistlikus hinnaklassis olevate teleritega. Seda muidugi sõltuvalt suurusest.

Teadupärast on OLED-i eelis see, et ekraanid on väga õhukesed. Seda seetõttu, et nad ei vaja eraldi taustavalgustust, vaid pikslid valgustavad ennast ise. Lisaks on neil väga sügav must värv ja kokkuvõttes väga kvaliteetne pilt. Pisut on murekohtadeks olnud eredus ning ka pildi sissepõlemine, kuid neid miinuseid on iga uue põlvkonnaga vähendatud. Kokkuvõttes on OLED seega kvaliteetse ekraani sünonüümiks.

Nagu ka Mini-LED on seda sorti televiisorid kõikide suuremate tootjate valikus. Isegi OLED-i pikalt eiranud Samsung on lõpuks oma valikusse säärased ekraanid lisanud.

Lisaks eelpool toodutele on endiselt müügis ka nii-öelda tavaline LED-LCD, ehk LED taustavalgustusega LCD ekraanid ning QLED paneelid mis on põhimõtteliselt LED-LCD-ga sarnased, kuid millele on pildi parandamiseks lisatud eriline nanokristallidest koosnev kiht, mis muudab värvid paremaks ja teravamaks. Kallima hinnaklassi QLED telerid pakuvadki tegelikult väga-väga head pildikvaliteeti. Lihtsalt Mini-LED on sealt veel sammuke edasi.

Siin aga  tuleb veel öelda seda, et iga tootja nimetab seda tüüpi ekraani isemoodi. Näiteks Samsung QLED, LG aga QNED jne.

 

Trendid

Üldistest trendidest rääkides võiks öelda, et jätkub Smart-TV võidukäik. Ilma WiFi toe, nutisisu, Netfixi, Youtube ja muude sääraste lisadeta ekraane enam naljalt ei leia. Seda võimaldab loomulikult pidevalt edasi arendatav tarkvara, mis platvormide poolest jaguneb selliselt, kus Samsung ja LG kasutavad enda loodud opsüsteeme ning enam-vähem kõik ülejäänud Google Android TV tarkvara. Android TV on neist kõige uuem, kuid viimastel aastatel teinud läbi suure arengu ning praeguses juba päris heaks saanud.

Kui aga rääkida resolutsioonist, siis selles osas on levinuimaks UHD ehk 4K. Vahepeal pead tõstnud 8K-ga on tagasi tõmmatud ning see on ka arusaadav. Tõstab see ju paneeli hinda, kuid õiget sisu, mida vaadata ei ole.

Huvitava arenguna on hakatud rohkem pakkuma ka disain ja eritelereid. Nagu näiteks Samsug The Frame, mis meenutabki pildiraami ning ekraane, mille võib paigutada välitingimustesse, näiteks terrassile. Samuti mõeldakse sellele, kuidas saab uhked ja õhukesed telerid seinale võimalikult lähedale kinnitada.

Kui aga rääkida ekraanide suurusest, siis hetkel on kodudes on levinuimaks 55 ja 65 tollised telerid. Sellest suuremaid ekraane ei ole üldiselt füüsiliselt mõistlik normaalmõõtudega ruumidesse panna, kuid kõikide tootjate valikus on siiski ka 77 ja 85 tollised mudelid.

 

Mudelid

Meil levinud tootjate lõikes uusi mudeleid välja tuues kujuneb pilt selliseks.

OLED ekraanid

  • LG – Z3, C3, B3. Näiteks OLED77B3. Neist siis B3 on soodsam, C3 kallim ja Z3 väga kallis.
  • Samsung – S90C, S95C. Esimene pisut odavam, teine lipulaev.
  • Sony – A95L.

Mini-LED ekraanid

  • LG – QNED85.
  • Samsung – QN95C, QN900C.
  • Sony – X95L.

QLED ekraanid

  • LG – QNED75, QNED80 (75 on soodsam ning 80 pisut kallim).
  • Samsung – CU7000, CU8000, CU8500 (suurem number on parem).
  • Sony – X90L.

 

Mina kirjutan peamiselt nutitelefonidest ja nendega seonduvast (rakendused, hooldamine). Samuti annan ülevaateid arvutitest ja nende lisaseadmetest – kuidas oma seadmete eest hoolitseda ja mismoodi valikut teha.