YouTube Shorts, uus viis videote vaatamiseks

#Shorts #YouTube
2 min lugemine

Tik-Tok on viimasel ajal olnud maailma kõige populaarsem rakendus. See ületab allalaadimiste arvult nii Whatsapp-i, Facebooki kui Instagrami, ülejäänud rakendustest rääkimata.

 

Seega veedavad seal keskkonnas lühikesi videoklippe vaadates sajad miljonid inimesed lugematul arvul tunde. Seejuures kipuvad nad aga unustama traditsioonilisemat lähenemist pakkuvat YouTube nimelist konkurenti. Ilmselgelt ei meeldi see aga sugugi Google-le ehk YouTube omavale ettevõttele.

 

YouTube Shorts

 

YouTube poolseks vastuseks on siinkohal Shorts, mis peaks keskkonda tooma Tik-Toki laadse lähenemise ja seega ka kasutajakogemuse. Etteruttavalt võib küll öelda, et õnneks ei pea nüüd pelgama, et kogu YouTube muutub kardinaalselt ja pakub vaid lühivideoid.

Täpsemalt öeldes lisandub õige pea rakenduse uuenduse käigus sinna alamsektsioon, mille nimi on Shorts ning millele vajutades avaneb siis lühikeste ja kiirelt vahetatavate videote osa. Seega ei ole tegemist mitte eraldi rakendusega, vaid olemasoleva YouTube täienduse ja lisafunktsiooniga.

Praegusel hetkel on küll enamikes Eestis asuvates telefonides veel Shorts nupu koha peal, sõltuvalt valitud keelest ja seadmest, kas „Avastamiseks või „Explore“, kuid järk-järgult asendub see valikuga Shorts. Explore jääb ka tegelikult alles, kuid see liigutatakse teise kohta ekraani ülaosas.

 

Kasutamine

 

Nagu võib eeldada, ei ole Shorts-i kasutamine, eriti vaatamise osas, mingi raketiteadus. Tuleb vaid avada YouTube rakendus, toksata vastavale valikule ja vaatama asuda. Sarnaselt Tik-Tokile saab ekraanil viibates liikuda järgmise videoni, vajutada meeldib või ei meeldi nupule või soovi korral lisada omapoolse kommentaari. Muidugi saab hakata ka video autori kanali jälgijaks jms.

Omapoolse sisu loomise korral aga tuleb alustada nagu YouTube video loomist ikka ehk + märgi alt. Sinna lisandunud viide Short klipile avab kasuajal vastava tööriista ja edasi saab teha valikud oma klipi personaliseerimiseks. Täpsemalt saab proovida-katsetada igaüks ise, kuid lühidalt on võimalik luua lühike videoklipp, koos sobiva muusika, tempo, filtrite ja kõige muuga. Täpselt nagu Tik-Tokis.

 

Levik

 

Hetkeseisuga on aga veel nii, et Yotube on Shorts uuenduse kättesaadavaks teinud suurtes riikides nagu Suurbritannia, USA jne ning ka näiteks Soomes. Eesti aga lisandub sinna nimekirja üsna pea, sest osadel kasutajatel on valik juba telefoni tekkinud. Valdaval enamusel küll siiski veel mitte.

Seda aga, kas uuendus osutub populaarseks ja suudab Tik-Tokile võrdväärset konkurentsi pakkuda, näitab vaid aeg.