Kiire ja stabiilne internetiühendus on järjest olulisem ka suurlinnadest eemal ning uutes külades, kus noored kaugtööna tihti ühiskonda panustavad, aga ka kvaliteetset meelelahutust naudivad. Foto: Unsplash

Soovid töötada välismaalt? Vaata, millega tasub arvestada

#kaugtöö #Telia #töötamine välismaalt
4 min lugemine

Digiühiskonna kiire areng ja paljude ametite iseloom soosib üha enam seda, et aina suurem hulk inimesi saab oma igapäevast tööd teha ka välisriigis viibides. Millega peab aga arvestama, et oma töö- ja pereelu sel juhul sujuvalt ühildada?

 

Tänapäeval on üsna tavapärane, et inimesed otsivad paindlikke töötingimusi ning hindavad vabadust valida, kas töötada kodus või kontoris, maakodus või hoopis mõnes teises riigis.

Toome teieni kolme Telia töötaja lood ja kogemused, milliste väljakutsetega tuli neil välismaalt töötades kokku puutuda ning mida soovitavad nad inimetele, kes plaanivad sarnase sammu ette võtta.

Telia kasutajakogemuse disainer Liisa (32) haaras välismaal töötamise võimalusest kinni juba teist korda. Viimase neist veetis ta Põhja-Itaalias, täpsemalt Maggiore järve kaldal.

Liisa sõnul tasub välismaal töötamist proovida, sest see on hea vaheldus argipäeva tööelule ning õhtud jäävad uute kohtade avastamiseks. Päeval tuli kuuma päikese eest varju otsida toas, et tööd teha, kuid selle eest sai õhtuti nautida jalutuskäike ja ujumist – just sel ajal olid muidu ilusal Eesti suvel just jahedad ja vihmased ilmad.

Liisa suurim õppetund ja soovitus on enne välismaale tööle asumist kindlasti kontrollida üle, kas töötamiseks vajalik internetiühendus on olemas ja see ka reaalselt toimib.

“Oma elukohta jõudes sai selgeks, et internet ei tööta, kuigi arvuti ja telefon näitasid, et ühendus võiks olemas olla. Ka mobiiliga proovitud hotspoti levi oli piisavalt halb, et läbi selle tööd teha poleks õnnestunud. Minu iPhone soovitas teha ruuterile restardi, aga ruuter asus selle hoone pööningul,” meenutas  Liisa

“Peale pikka pusimist ja vestlust majaomanikuga sai hoopis selgeks, et arve internetiteenuse arve oli maksmata. Pühapäeva õhtul sai see tehtud ja üllatuslikult töötas internet esmaspäeva hommikuks kenasti.”

Telia digikanalite tootejuht Lauri (31) peab positiivseks, et läbi välismaal töötamise võimaluse saab ta külastada oma pere ja sõpru, kes elavad väljaspool Eestit. Nii otsustaski ta sõita külla oma vennale, kes elab Oxfordis.

Töö tegemiseks oli Lauril olemas eraldi tuba, kus oli kontorilaud ja  -tool, korralik ekraan ja toimiv internet. Välismaal töötamine õpetas Laurit oma aega paremini planeerima ning andis värskema pilgu ka tööle.

“Eelkõige mõjub see positiivselt uute ideede ja loovuse koha pealt. Inglismaal viibides sain kasutada ja näha teisi teenuseid, mille sarnaseid ma igapäevaselt kasutan. Tänu sellele olen saanud juurde palju uusi ideid, mida rakendada ka enda töös. Lisaks tuleb olenevalt asukohast arvestada ka ajavahega, et austada enda ja kolleegide aega,“ märkis Lauri.

TV valdkonna arendaja Jaagop (22) viibis Eestist mitte kaugel – Soomes. Kõige positiivsem oli tema hinnangul juhtide toetav suhtumine välismaal töötamisse. Jaagop otsustas mõnda aega töötada Soomest, et aidata oma pereliiget kolimisega ning vabal ajal sai ta aega veeta oma kaaslasega, kes elab samuti Soomes.

„Mul oli väga hea tunne ning igale tööpäevale lähenesin kõrge motivatsiooniga, sest teadsin, et peale tööd on mul võimalus veeta aega pere ja kaaslasega ning olin üleüldse tükkmaad rõõmsameelsem ja õnnelikum,” rääkis Jaagop.

Töökorraldus toimis tema jaoks ideaalselt, sest viibis samas ajavööndis oma kolleegidega, tänu millele said koosolekud ja kõik muu tähtsad asjad õigeaegselt arutatud.

Soovitused, millega võiks välismaalt töötades arvestada

  • Kui jõuad reisilt hilja öösel koju, siis tasub järgmine päev vabaks võtta. See aitab rahulikult end sisse seada ning vajalikud ettevalmistused teha.
  • Kui kaugtööd tegevaid inimesi on rohkem, võiks majutuses olla planeering liigendatud nii, kõigil oleks olemas nii isiklikud töökohad kui ka asukohad, kus saaks rahulikult ka koosolekuid pidada.
  • Kontrolli üle, et internetiühendus oleks olemas, see toimib ning selle parameetrid (kiirus, ühenduse kvaliteet) vastaks sinu tööks vajalikele nõuetele.
  • Arvesta ajavahega, et töö kolleegidega sujuks.
  • Ära unusta kaasa võtta kõrvaklappe, laadijaid ja muid abivahendeid, mis muudavad su töötamise mugavamaks ja efektiivsemaks.
  • Hoia oma juhti tööasjadega regulaarselt kursis.
  • Arvesta kolleegidega koostööd tehes

 

Digitark koondab tehnoloogiateadlikke ja -huvilisi toimetajaid, kes otsivad üles põnevaimad ja kasulikumad tehnoloogiakillud Eestist ja laiast maailmast, et sinu elu oleks lihtsam, mugavam, toredam ja turvalisem.