Mälupulk on failide jagamiseks ja säilitamiseks kõige ebaturvalisem lahendus

#küberturvalisus #mälupulk
3 min lugemine

Mälupulga kasutamine, eriti selle erinevate arvutite vahel jagamine on suur turvarisk. Selle kaudu levitatakse viiruseid ja pahavara, mis võivad halvata kogu ettevõtte töö ja päädida lunavaranõudega.

 

„Mina soovitan mälupulkadest täielikult loobuda, sest nende kasutamisega kaasnevad väga suured riskid. Tänapäeval on info jagamiseks ja säilitamiseks palju turvalisemaid lahendusi,“ ütles Telia küberturbe lahenduste arhitekt Kristjan Aljas. Tema sõnul on mälupulga kasutamine aktsepteeritav üksnes IT-spetsialistide poolt, näiteks seadme tarkvara uuendamisel, kui teised alternatiivid selleks puuduvad.

Mälupulk võib sisaldada viiruseid ja pahavara isegi siis, kui kasutaja näeb, et see on andmetest tühi. Sageli jagatakse mälupulgaga sõprade vahel pilte, mis sealt erinevatesse arvutitesse üles laetakse. Sellist tegevust võib võrrelda sellega, kui poe ees võtta kasutatud mask eest ja jagada seda sõpradega, kes selle kõik järgemööda ette panevad. Kui tegemist on tööarvutiga, levib mälupulgaga edastatud viirus edasi ettevõtte arvutivõrku.

„Mälupulga sisestamisel arvutisse võivad teie seadmes olevad failid vaid hetkega olla hävitatud ning paroolid kurjategijatele edastatud. Seda isegi juhul, kui see ei teinud eelnevalt sõbra arvutis mitte mingisugust kurja,“ kirjeldas Aljas.

Telia küberturbe lahenduste inseneri Henri Vajaku sõnul võib pahavara olla mälupulgal täiesti nähtamatu. Kui see aga sisestada USB-pesa kaudu arvutisse, hakkab programm taustal tööle. „Esmalt kogub pahavara arvuti ja võrgu kohta infot ning hiljem võib tekitada arvutiomanikule ning kogu ettevõttele suuri ebameeldivusi, kui arvutivõrk pole viiruste eest piisavalt kaitstud ja turvatud,“ selgitas Vajak. Teine võimalus pahavaraga nakatamiseks on jätta mälupulgale uudishimu tekitava nimega fail, mis avades hakkab levitama viirust kogu ettevõtte võrgus.

Mälupulgaga võidakse ohvri arvutisse paigaldada lunavara, mis krüpteerib kõvakettal või serverites oleva info. Uue trendina mitte ainult ei krüpteerita ettevõtete andmeid vaid need ka varastatakse ja ähvardatakse avalikustada. „Ärge võtke vastu erinevatel messidel jagatavaid tasuta mälupulki reklaammaterjalidega,“ soovitas Aljas.

„Kui on soov sõpradega pilte jagada või muid faile edastada, siis oleks turvalisem seda teha mõnda pilveteenust kasutades,“ soovitas Vajak. Näiteks anda reisiseltskonnale ajutine juurdepääsuõigus teatud piltidele ning kokkulepitud aja pärast see võimalus neile sulgeda.

Aljase sõnul kaasneb mälupulgaga ka risk, et see kaob ära ja mõni võõras pääseb seal olevatele failidele ligi. Mälupulk võib ka katki minna ja seetõttu seal olevad andmed hävineda.