Vaheta kõnnitud sammud internetivaluutaks, krüptorahaks või saa hoopis teada, kui palju peab liikuma, et tasa teha söödud hamburger.

 

Telia on juba suvest saadik jaganud klientidele sammude eest mobiilse interneti mahtu. Mida rohkem kõnnid, seda rohkem saad vastu megabaite, mille varal netis surfata. Novembri lõpu seisuga on  kokku loetud 1 894 444 033 (peaaegu 2 miljardit) sammu, mille eest on välja antud 5 705 600 MB (5,7 TB) andmemahtu. See on sinu võimalus liituda sammujate armeega, kes teevad iga päev 13 miljonit sammu ning ei kavatsegi peatuda. Tervise-eksperdid räägivad, et oluline pole mitte liikuda kiiremini, vaid rohkem, ning tervis tuleb.

 

Kuidas higi müntideks muundada?

 

See kõlab nagu küsimus võluritekooli kontrolltööst, kuid on tegelikult väga maine tehing.

Sweatcoin ehk eesti keeles higimünt mõõdab samme nagu iga teinegi sammulugeja, kuid annab vastutasuks krüptoraha, mille järgi äpp on saanud ka oma nime. LHV noortekaardi omanikud saavad 50 sweatcoin’i vahetada viie euro vastu ehk siis päris rahaks. Lisaks pakuvad Myfitnessi klubid tasuta treeninguid. Eriti pühendunutele on peaauhind 1000 dollarit, mille omanikuks saab kahe aasta jooksul iga päev vähemalt 10 000 sammu läbides.

 

 

Sweatcoini nii Androidile kui ka iPhone’ile leiad siit.

 

Mitu sammu võrdub üks hamburger?

 

Veel olulisem netimahust ja rahast on kulutada ära päeva jooksul sisse söödud kalorid. Kui kaugele peab kõndima, et tasa teha lõunaks söödud hamburger? Kurvastusega pean teatama, et palju kaugemale, kui enamik ilmselt arvab. Kui tavalised sammulugejad annavad teada, mitu tuhat sammu päevas on tehtud, siis tulemust on küllalt raske asetada konteksti. Movesum on äpp, mis arvutab sammud pärismaailma toiduks, veiniklaasiks ja tordiviiluks.

Lõunaaeg hakkab kätte jõudma ning pilk telefoniekraanile näitab, et ma olen täna kõndinud natuke üle 5000 sammu. See on mitu kilomeetrit ja korraliku suure burgeri isu on küll. Kui mõtlema hakata, siis tegelikult mahuks sinna kõrvale ka friikartulid. Ja Coca-Cola. Niisiis, kuidas arvutada need 5043 sammu burgeriks ja friikateks?

 

 

Ilmselt tuleb paljudele üllatuseks, kui palju kaloreid on ühes õlles – 163 kcal – ja kui palju tuleb astuda, et need maha kõndida – 3275 sammu. Pitsakaloritest ma parem ei räägigi.

Niisiis, kui kaugele tuleb kõndida, et põletada burger või mõni teine lemmiktoit? Lühike vastus kõlab: kaugele. Palju kaugemale, kui arvata võiks…

Umbes 800 kalorit, mida suurem hamburger (Big Tasty või Megaburger) sisaldab, võrdub 13 000 sammuga. See teeb ligi 10 kilomeetrit! Ehk “kerge” jalutuskäik Tallinna kesklinnast Viimsisse. Friikartulitest ja Cocast ei hakka pigem rääkimagi.

Oletame, et said kõnnitud 10 000 sammu ja mõtiskled, kui palju pitsat selle eest süüa võiks? Kõigest kaks viilu. Või siis seitse banaani. Brokoli ahjuvormi saaks ilmselt päris suure taldrikutäie. Movesumi juures meeldib mulle selle sõbralikkus ja neutraalsus. Äpp ei ürita teha kasutajast supertervislikku inimest, vaid pigem innustab ja annab motiveeriva võimaluse näha, kui suure ringiga ma koju peaks minema, kui tahaks selle kolmanda pitsalõigu, millest ma loobuda ei suutnud, maha kõndida.