Lenovo X1 Fold – kas sülearvutite tulevik?

#Lenovo #lipulaev #sülearvuti #tulevik
3 min lugemine

Volditavate ekraanidega telefone on maailm juba näinud ja hetkeseisuga on see nutiseadmete maailmas, mõneti abstraktse 5G kõrval, nii-öelda järgmine suur asi. Suuremate tootjate mudelivaliku ülemisse otsa on mõni selline telefon ennast juba kenasti sättinud ja kindlasti lisandub neid lähitulevikus veelgi.

 

Vähem on aga samast trendist räägitud sülearvutite maailmas. See ei tähenda aga, et selles vallas samasuguseid arenguid ei toimuks. Tegelikkuses ongi nende arengute tulemusena Lenovo peaaegu valmis saanud ja siin-seal juba ka näidanud oma uusimat X1 Fold nime kandvat sülearvutit.

 

Millega on tegu?

 

Lenovo maailmas tähistab nimi X1 lipulaevade hulka kuuluvaid seadmeid. X1 Carbon ja X1 Yoga seeria arvutid on kallid, kuid kvaliteetsed ja kätkevad endas alati uusimat ja parimat, mida tootja antud ajahetkel pakkuda suudab. Seega viitab ka X1 Fold nimi sellele, et tegu on millegi erilisega. Ja eriline on see arvuti tõepoolest. Nimelt on lagedale tuldud põhimõtteliselt uue kontseptsiooniga, mille keskne idee on ühe suure volditava ekraani kasutamine. Nii puuduvad seadmel tavapärased klahvid ja puuteplaat ehk hiir. Need on hoopis asendatud ühe suure keskelt kokku volditava ekraaniga. See tähendab, et kui seade täiesti avada, tekib üks suur tahvelarvuti moodi ekraan. Kui seda kasutada aga tavalise sülearvuti formatsioonis, kuvatakse virtuaalseid nuppe seal kus nad sellisel juhul tavalisel sülearvutil asuma peaksid. Toimetuste lõppedes aga saab kaane sulgeda, ehk ekraani keskelt kokku voltida.

 

Kasutamine

 

Kui mugav selline lahendus reaalses elus on, see selgub muidugi siis kui see aeg kätte jõuab. Hetkeseisuga neid seadmeid klientidele siiski veel ei müüda. Kuid idee on siin siiski paljulubav ja näeb hea ja äge välja. Kuigi ekraani servad ei ole tulenevalt konstruktsioonist nii õhukesed kui uuematel tippklassi sülearvutitel, on üldmulje siiski õhuline ning väga uudne. Ja mis peamine, kasutaja käsutuses on igal hetkel kas tavaline 13,3 tolline või hetkega poole suuremaks muudetav puuteekraan. Muidugi ei ole virtuaalsel klaviatuuril nii mugav trükkida, kui päris nuppudel, sest puudub see õige “tunne”. Kuid selle peale on tootja juba mõelnud. Nimelt on arvutiga kaasas ka päris klahvistik, ehk juhtmevaba klaviatuur, millel saab soovi korral vajaliku trükkimise ära teha. Lisaks käib see nii-öelda puhkehetkel kaante vahele ja täidab sellega muidu poolte kokku voltimisel tekkiva tühja ruumi. See ruum jääb sinna seetõttu, et ekraan mitte ei murdu, vaid tegelikkuses kaardub, kui pooled sulgeda.

Kuna seade jookseb hetkeseisuga tavalisel Windowsil, tekib ilmselt mõningaid ebamugavusi ka seoses tarkvaraga. Seda siis seepärast, et see pole tahvelarvutite jaoks igas olukorras lõpuni kohandatud. Lisaks veel volditavusest tulenev eripära.  Küll aga peaks selle mure lahendama mingil hetkel lähitulevikus ilmuv Windows X nimeline operatsioonisüsteem.

 

Tuleb päriselt müügile

 

Kuigi eelnev jutt on väga tore ja toode ise messidel hea vaadata, on kõige tähtsam siin vast hoopis see, et Lenovol on plaan nimetatud seade päriselt müügile tuua. See peaks eeldatavasti juhtuma millalgi käesolev aasta jooksul ja hetkeseisuga on ka Eesti üks nendest turgudest, kus see müüki pannakse. Hinna ja täpse konfiguratsiooni osas kindlad andmed veel puuduvad, kuid karta on, et odav see lõbu olema ei saa.

Hardi õppis Balti filmi- ja meediakoolis ning töötab vabakutselise režissöörina, aga tema argipäeva mahub nii kooli täienduseks kui kõrvale ka mitmeid hobisid. Reisimise ning filosofeerimise kõrval katsetab Hardi ka erisuguseid digitehnoloogilisi süsteeme, programme, portaale ja rakendusi, et selgitada välja need, millised aitavad oma elu kvaliteetsemalt korraldada.