Kuidas hinnata ettevõtte andmemajutuse keskkonnamõju?

#andmemajutus #keskkonnamõju
3 min lugemine

Andmemahud järjest kasvavad ning koos sellega kasvab ka nende mõju keskkonnale. Lisaks on andmemajutus seotud suure energiakuluga, mis tänases kontekstis teeb mõistliku andmemajutuse temaatika eriti aktuaalseks, räägib Telia ärikliendiüksuse juhi kt Kristjan Kukk.

 

Telia võttis ambitsioonika eesmärgi saada 2030. aastaks oma tegevuses nii CO2 emissiooni- kui jäätmevabaks kogu väärtusahela ulatuses. Sarnaseid samme on astunud ka paljud teised ettevõtted. Samas on ettevõtetel keeruline andmete hoidmisega seotud jalajälge hinnata, sest see hõlmab mitut erinevat aspekti ning seni ei olnud hindamiseks vajalikke vahendeid või lahendusi. Lisaks puudub ka võrdlusmoment turu parimate praktikatega.

„Selleks, et ettevõtted saaks oma tänast olukorda hinnata ning kasutusel olevaid andmemajutuslahendusi kestlikumaks muuta, oleme loonud ülevaatliku kalkulaatori, mis aitab hinnata serverimajutuse ning serveriruumide jätkusuutlikkuse taset ettevõttes. Tegemist on lihtsa ja ainulaadse lahendusega. Hindamine võtab kõigest 5-10 minutit ning küsimused on jagatud nelja kategooriasse, kus iga komponent omab otsest või kaudset mõju keskkonnale: energiakasutus, serveriruumide info, seadmed ning üldisemat ettevõtte keskkonnamõju puudutav plokk,“ selgitas Kukk.

Lahendus sündis koostöös Telia klientidega ning piloodis osales mitu ettevõtet, kes oma tegevuse keskkonnamõju oluliseks peavad. Üks neist oli G4S.

„Olime just pilve kolimas, kui Telia hakkas kalkulaatorit välja töötama ja olime loomulikult valmis kaasa mõtlema, sest G4S panustab pidevalt ja teadlikult oma  äriprotsesside keskkonnajalajäljevähendamisse. Kalkuleerimismudeli loomine oli kindlasti ka huvitav mõtteharjutus, sest igapäevatöö kõrvalt ei jõua kõiki erinevaid aspekte teadvustada, mis keskkonnamõju omavad. Koostöös Teliaga sai aga selle harjutuse käigus kõik aspektid läbi mõeldud ning G4Si ESG valdkonna juht sai sellest samuti uusi ideid,“ selgitas G4Si IT osakonna juhataja Andres Peiker.

Kristjan Kukk rääkis, et tähtis on oma tegevuse jalajälje kõrval arendada ja pakkuda klientidele keskkonnasõbralikke teenuseid ja tooteid, mis võimaldab üheskoos keskkonnahoidu panustada.

„Telia ise ning meie andmekeskuste kliendid kasutavad juba kuus aastat 100% taastuvenergiat. Lisaks rajasime oma suurima andmekeskuse kõrvale päikesepargi, mis osaliselt katab andmekeskuse energiavajaduse. Andmekeskuste ja serveriruumide nutikas planeerimine, kasutamine ning seadistamine aitab energiakulu veelgi vähendada ning tõhustada ka teiste ressursside kasutamist. Näiteks kütame Tallinnas kahe andmekeskuste jääksoojusega ka naabruskonna hooneid“.

Suurima osa Telia emissioonidest moodustavad sisseostetud teenused, tooted ja klientide juures energiat tarbivad seadmed. „Seepärast valime alati kvaliteetseid ning kauakestvaid seadmeid, mida kasutame võimalikult kaua. Vajadusel suuname seadmed uuele ringile, kasutame varuosadeks või utiliseerime vastutustundlikult,“  selgitas Kukk.

 

Hinda oma ettevõtte andmemajutuse jalajälge ja täida küsimustik siin.

Kalkulaatorit kasutades saab võrrelda oma tänast taset Telia andmekeskusega.