Kohvikus arvutiga töötades väldi kaamera ette sattumist

#küberturvalisus
2 min lugemine

Arvutiga avalikus kohas tööd tehes tasuks alati arvestada riskiga, et mõni pahatahtlik inimene võib üritada salaja filmida sinu sisestatud kasutajanimesid ja paroole ning avatud faile. Kuidas end selliste ohtude eest kaitsta?

 

Nii, nagu me ei jäta kohviku lauale oma raha- või käekotti valveta vedelema, tasub avalikus kohas hoolitseda ka arvuti ja nutitelefoni turvalisuse eest. Seda tuleks silmas pidada ka näiteks kohvikus või lennujaamas arvutiga tööd tehes. Kasuta arvutit nii, et sinu tegevus oleks võõraste pilkude ja kaamerasilma eest kaitstud.

Alati jälgi ümbrust, kui trükid avalikus kohas arvutisse või veebiteenusesse oma kasutajanime ja parooli. Veendu, et sinu selja taga ei oleks uudistavaid silmi või filmivat kaamerat/mobiiltelefoni, mille salvestuselt on hõlbus ka keerukamaid paroole tuvastada. Pane tähele ka turvakaameraid, mis võivad olla pildi salvestamiseks häkitud! Võimalusel vali töötamiseks istekoht seljaga vastu seina. Kui sa ei soovi, et arvutis avatud tööfail oleks kõrvalolijatele nähtav, siis kasuta ekraani privaatsusfiltrit.

„Kui tahad teada näiteks kohvikus või lennuväljal sinu ees istuva inimese arvuti või seal töötava programmi kasutajanime ja parooli, siis piisab tema arvuti ekraani ja klaviatuuri filmimisest töötamise hetkel. Salvestatud filmilõigu ekraani kaadritest näed, kuhu ta sisse logis ning klaviatuuri pildilt saad teada sisestatud kasutajanime ja parooli,“ kirjeldas kurjategijate lihtsaid töövõtteid andmete varastamisel Telia küberturbe lahenduste arhitekt Kristjan Aljas. See meetod ei tööta, kui arvutiomanik kasutab mitmeastmelist autentimist MFA. „Mitmeastmeline autentimine aitab kõige paremini kaitsta oma kontot ja andmeid rünnakute eest,“ lisas ta.

Samuti ära jäta arvutit kunagi sisselogituna ilma valveta vedelema. Kui lahkud oma seadme juurest, siis lukusta alati arvuti (Mac: Control + command + Q; Windows: Windows + L). Arvuti võidakse varastada ja andmed sealt ära kopeerida, samuti võidakse sinna pahavara salvestada. Keegi teeb lihtsalt nalja ja kutsub kõik sinu Facebooki sõbrad sulle homseks külla. Kõige kindlam on arvutit mitte jätta järelevalveta.

„Teinekord loendage näiteks Hiiumaa või Saaremaa praamil, kui mitu inimest kasutab arvutit eelkirjeldatud moel ebaturvaliselt,“ soovitas Aljas.