Kindle Scribe – e-luger, millel saab kirjutada

#e-luger #kindle
3 min lugemine

Pikki aastaid pole Kindle lugerid erilisi uuendusi näinud. On tulnud uued mudelid, veekindlamad, pikema aku elueaga, veidi parema ekraaniga – kuid see on ka suures pildis kõik. Scribe on midagi päriselt uut, sest see on mõeldud nii lugemiseks kui ka kirjutamiseks. Küllaltki suure 10,2-tollise E Ink ekraani ümber on äär, kuhu kinnitub pliiats, millega joonistada, kirjutada ja märkmeid teha.

 

Kindle’i fännid on sellist tahvelarvutit, lugerit ja digimärkmikku oodanud kaua, kuid Amazonil võttis selle väljatoomine omajagu aega. Põhjus on ekraanis, millega ei tahetud järeleandmisi teha. Kindle’i puhul on alati olnud Amazonil eesmärk jõuda lõpuks tulemuseni, mis oleks sama meeldiv, kui päris paber. Kes on kasutanud näiteks Paperwhite-nimelist lugerit, see teab, kui mõnus on E Ink ekraan, mis päevavalguses ei rakenda kunstlikku ekraanivalgust, kuid hämardudes süttib sujuvalt soe valgus. Sama ja veelgi parem lahendus on ka uuel Scribe’l.

Kuigi äsja algas eeltellimine ja me ei tea, kui hästi on Amazonil õnnestunud just see kirjutamise funktsionaalsus, siis eeldada võib, et see on mugav, vähemalt selline mulje jäi esitluselt. Igaljuhul pliiats kinnitub magnetiga lugeri küljele ja seda laadida pole vaja. Pliiatsiga saab teha seda, mida senised e-lugerid pole võimaldanud, nimelt märkmeid lehekülgede servadele, nii nagu paberraamatute puhulgi.

 

 

Kui võrrelda Kindle Scribe’i iPad’iga, siis esimene neist on pisut kergem kui iPad Air ja ka õhem. Ekraan on peaaegu sama suur. Tegelikult on tegu üsna erinevate toodetega. Kui iPadile on loodud miljoneid äppe ja selle ekraanil saab jooksutada videosid ja mänge, siis Scribe’i loojate sihiks oli luua segajate vaba keskkond süvenemiseks, lugemiseks ja nüüdsest ka märkmete tegemiseks. Teadlikult on välditud Kindle Fire’i lahendust, mis jookseb Androidi peal ja näeb rohkem välja nagu tahvelarvuti, kirjutab The Verge. Kindle’i erilisus seisneb just võimaluses lugeda segamatult ja nautida aku kestvust, mida mõõdetakse nädalates, mitte tundides.

Kuigi Kindle Scribe pole iPad, siis on see palju rohkemat, kui lihtsalt luger. Töötada saab PDF- ja Wordi failidega. Teha näiteks märkmeid koosolekul või koostada liste eesootavatest tegevustest. Uus Scribe on samm lähemale füüsilisele raamatule ja märkmikule. Aku, tõsi küll, päris nii kaua veel vastu ei pea, kui päris paberil. Nii et Amazonil on, kuhu poole püüelda.

Kindle Scribe’i hind jääb Eestis ilmselt 350 euro ringi ja seda lubatakse lettidele tuua enne aasta lõppu ja pühi.

 

Hardi õppis Balti filmi- ja meediakoolis ning töötab vabakutselise režissöörina, aga tema argipäeva mahub nii kooli täienduseks kui kõrvale ka mitmeid hobisid. Reisimise ning filosofeerimise kõrval katsetab Hardi ka erisuguseid digitehnoloogilisi süsteeme, programme, portaale ja rakendusi, et selgitada välja need, millised aitavad oma elu kvaliteetsemalt korraldada.