Tehnoloogia ja kõiksugused seadmed on meie igapäevase elu lahutamatuks osaks. Enamik sellest tehnikast on loodud selleks, et meie elu ja igapäevatoiminguid lihtsamaks muuta. Aga selleks, et neid samu seadmeid oleks mugav kasutada, peavad lihtsamaks muutuma ka seadmed ise. Üheks viisiks, kuidas selle mugavuse poole liikuda, on loobumine kõiksugu juhtmetest. Juhtmevabaks on muutunud internet, hiired ja klaviatuurid, kõrvaklapid ning viimasel ajal ka telefonilaadijad. Seda, kuidas juhtmevaba laadimine töötab ja millised seadmed selleks olema peavad, nüüd vaatamegi.

 

Tehnoloogia ja standardid

 

Nagu nimigi ütleb, võimaldab traadita laadimise tehnoloogia üle kanda elektrienergiat ilma füüsilise kaablita. Tehniliselt kasutatakse selleks elektromagnetvälja ja elektromagnetilist induktsiooni. Seda ei saa teha küll väga pika vahemaa taha, pigem väga lühikese, kuid esialgu sellest piisab. Loomulikult on ka juhtmevaba laadimise jaoks loodud erinevaid standardeid, kuid kõige populaarsem ja levinum neist on Qi-nimeline. Praeguse seisuga toetavad seda kõik suuremad telefone tootvad ettevõtted.

 

Mida juhtmevabaks laadimiseks vaja on?

 

Kõigepealt muidugi vastava toega telefoni. Üks esimesi, kes juba hea mitu aastat tagasi vastava võimaluse oma telefonidele lisas, oli Nokia. Seejärel hakkas oma tippmudelitele (alates S6) traadita laadimise võimekust lisama ka Samsung ning nüüdsest on see olemas ka Apple’i (iPhone 8, X) telefonidel. Kui telefoni poolt on traadita laadimine toetatud, on järgmise sammuna vaja vastavat laadijat. Paraku ei kipu tootjad seda veel telefonidega kohe kaasa panema ning see tuleb eraldi osta. Valikuga saab tutvuda näiteks siin.

 

Allikas: Samsung

 

Reaalselt on juhtmevaba laadija puhul tegu lisaseadmega, mis ühendatakse tavalise telefonilaadija külge. Nii tekib laadimispadi, mille peale saab asetada oma telefoni, ning mis seejärel automaatselt nutiseadet laadima asub. Lisada võib veel, et nende telefonide jaoks, mis algselt Qi tuge ei oma, müüakse ka vastavaid korpusi, kuhu tehnoloogia on sisse ehitatud. Üldiselt on sellisel juhul küll tegu mitteoriginaalsete toodetega ning nende kasutamise miinuspoolele võib lugeda selle, et tavapärase laadimise teostamiseks tuleb need eemaldada.

 

Eelised

 

Traadita laadimise eeliseks ongi see, et telefoni ei ole vaja eraldi kaabliga vooluvõrku ühendada. Nagu öeldud, piisab vaid selle asetamisest laadimispadjale. See on mugavam, kiirem ning tegelikult ka lihtsalt lahedam. On eriti mugav, kui laadimispatju on erinevates asukohtades mitu. Näiteks koduses majapidamises öökapil ja töö juures kontorilaual. Nii saab päeval telefoniga jooksvalt asju ajada ning tegevuse lõppedes selle jälle mugavalt laadima asetada. Õhtuti enne magamaminekut hämaras toas juhtmega telefoni taga susimisest ei hakka rääkimagi. Samuti on Qi laadija olemas juba mitmetes uutes autodes. See tähendab, et sõidukisse minnes saab telefoni vastavasse kohta asetades lüüa kaks kärbest ühe hoobiga: ühendub nii bluetooth kui ka toimub laadimine.

 

Kokkuvõtteks

 

Juhtmevaba laadimine on tulnud selleks, et jääda. Tegemist on äärmiselt mõnusa ja mugava lisavõimalusega ning need, kes sellega juba kord harjunud on, ei taha sellest enam loobuda.  Tõenäoliselt saavad lähitulevikus tänu konkurentsile selle tehnoloogia toe lisaks tippmudelitele ka keskklassi telefonid. Samuti muutuvad eeldatavalt soodsamaks ka laadijad ise.