Maailm meie ümber muutub pidevalt ning üha suuremat rolli mängib meie elus tehnoloogia. Lisaks nutiseadmetele, asjade internetile ja muule taolisele on see tugevalt kanda kinnitanud ka spordimaailmas, tehes seal oma võidukäiku. Seega on e-sport ehk mõõduvõtt erinevate mängude mängimises muutunud väga populaarseks ning leidnud nii fänne kui ka osalejaid üle maailma.

Ehk lühidalt: ka e-sport on sport ning kuna ka meie enda sportlased on selles vallas maailmatasemel, siis seda teemat lähemalt tutvustangi.

 

Mis on e-sport?

 

E-sport on väga lühidalt seletatuna teatud arvutimängu professionaalsel tasemel mängimine ning nagu ikka, võidab see, kes on teistest parem.

Kuigi maailmas mängivad igal hetkel erinevaid mänge miljonid inimesed, korraldatakse professionaalidele spetsiaalseid suuremaid ja väiksemaid turniire, mille raames selgitatakse välja parimad. Seega, olgugi et nii üritused kui ka tegelikult kogu e-sport on välja kasvanud tavalistest arvuti- ja võrgumängudest, võib praegu neid mõõduvõtte ja ka kogu ala tervikuna võrrelda tavaspordi ja seal peetavate EM- või MM-võistlustega. Ehk osalejad on profisportlased ning turniirid toimuvad kontrollitud tingimustes ning kohtunike valvsa pilgu all. Samal ajal aga saab publik oma lemmikutele ekraanide vahendusel nii kohapeal kui ka kodudes kaasa elada.

 

Mängud, milles mõõtu võetakse

 

Kuigi erinevaid arvutimänge on palju, võisteldakse kõige kõrgemal tasemel ainult teatud “aladel” ehk mängudes. See toimub võistkondadena ja võrgupõhiselt nii, et parim selgub kindlas mängus omavahelise mõõduvõtmise tulemusena.

Levinuimad mängud, mida turniiridel mängitakse, on Counter-Strike: Global Offencive, League of Legends, Dota 2, aga ka Call of Duty.

Erinevatel põhjustel, nagu näiteks üldine populaarsus, aga ka tootjate tugi jms, on just need mängud saanud võistlusaladeks.

Rääkides alaga kaasaskäivatest sponsoritest, auhindadest ja rahast üldisemalt, tuleb tõdeda, et tegemist on suuri numbreid sisaldava maailmaga. Segmendis mõõdetakse käibeid miljarditega ning ka turniiride läbiviimiseks kuluvad summad võivad olla väga suured. Sama kehtib ka auhinnafondide kohta. Võistlejad võivad võistluse käigus teenida kümneid tuhandeid ning karjääri jooksul ka miljoneid eurosid. Seega on ala juba praegu väga populaarne ning aina populaarsemaks muutub. Lisaks on valdkonnas tegijad ka meie oma Eesti sportlased. Näiteks võitis hiljuti New Yorgis peetud 250 000-dollarise auhinnafondiga Counter Strike’i turniiri Saksamaa meeskond, mille üks liige on eestlane Robin Kool. Tuntud on ka Dota 2 maailmas ilma tegev Team Secreti meeskond, kelle liige Clement Ivanov on samuti meie mees. Nii et ajal, kus Veerpalud ja Kanterid meile medaleid ei too, on meil endiselt alasid ja nägusid, kellele kaasa elada. Alates X-mängudest ja Kelly Sildarust kuni e-spordi ja Robin Koolini.

 

HyperTown

 

Sõna HyperTown tähendabki häid uudised kõigile neile, kelles eelnev valdkonna vastu huvi tekitas. Nimelt on juba 20. ja 21. oktoobril siinsamas Tallinnas Saku Suurhallis toimumas mastaapne HyperTowni-nimeline üritus. See Urban meelelahutus- ja e-spordifestival toimub kolm korda aastas: korra igas Balti riigis ning praegu on järg jõudnud Tallinna ja Eesti kätte.

 

 

Festivali raames peetakse nelja parima Baltikumi meeskonna vahel suurel laval maha Counter Strike’i ja League of Legendsi võistlus, mille peaauhinnaks on 15 000 eurot.

Aga kuna tegemist on festivaliga, siis leidub seal huvitavaid tegemisi veel. Näiteks Tehnoloogia EXPO, mille raames saavad külastajad tutvuda nii uute toodete ja lahendustega kui ka ise kaasatud olla. Kuidas täpselt ja mil viisil, selles tuleb kohapeal veenduda. Lisaks veel YOUTUBE con ehk Eesti kõige kõvemate youtuberite vaheline võistlus, aga ka cosplay SHOW, mis kujutab endast hullumeelsetes kostüümides osalejate show’d ja palju-palju muid üritusi ja tegevusi. VR- ehk virtuaalreaalsuse tsoon, retromängude ala, konsooliturniirid ja robootika on neist vaid mõned näited. Kogu kava on kirjas HyperTowni kodulehel, kuid reaalse pildi annab ikkagi vaid kohapeale tulemine. Seega soovitan kõigil uutel ja vanadel valdkonna ja tegelikult ka tehnoloogiahuvilistel neil päevil oma sammud Saku Suurhalli poole seada.

 

Telia LIVE TV teeb ka otseülekande laupäevasest CS:GO turniirist ning annab ülevaate e-spordi maailma põnevatest telgitagustest. Vaata LIVE TV kava siit.