Sajad asutused ja tuhanded inimesed hävitavad täna Eestis digiprügi

#Digikoristus 2023 #digiprügi #Elo Võrk #Holger Haljand #Roheline kool
3 min lugemine

Eestis toimub täna suur üleriigiline digikoristuspäev, mille raames puhastavad sajad asutused ja tuhanded inimesed oma seadmeid ja kontosid kasutuna seisvast digiprügist.

 

Telia eestvedamisel korraldatav digikoristuspäev toimub juba viiendat aastat järjest ning iga aastaga on ettevõtmine paisunud nii osalejate arvult kui koristatud digiprügi mahult suuremaks.

Telia juhatuse esimehe Holger Haljandi kinnitusel on digitaalsel koristuspäeval mitu laiemat eesmärki, mis toetavad otseselt keskkonnahoidu.

„Ühelt poolt soovime loomulikult vähendada kasutuna seisva digiprügi hulka, mille alla käivad kõikvõimalikud vanad failid, dokumendid, pildid ja videod, mis on jäänud seisma inimeste ja ettevõtete seadmetesse ning infosüsteemidesse. Mida rohkem suudame sellist sisu kustutada, seda enam vabastame vajalikku salvestusruumi ning seda väiksem on ka meie kõigi digitaalne jalajälg,“ märkis Haljand.

Seekordse digikoristuspäeva teine suurem fookus on aga vanade elektroonikaseadmete tagastamisel. Paljudel inimestel on kapinurkadesse ja sahtlipõhjadesse seisma jäänud vanu mobiiltelefone ja muid elektroonikaseadmeid, mis on mõistlik suunata kas uuele ringile või ümbertöötlemisele. Kasutuna seisvate seadmete kogumine aitab kaasa ringmajandusele ja materjalide taaskasutusele ning võimaldab anda vanade seadmetele uue elu.

Telia toetustegevuste juht Elo Võrk tõdes, et praeguseks on end Digikoristus 2023 aktsioonile kirja pannud üle paarisaja organisatsiooni, asutuse ja ettevõtte.

Digikoristusel osaleb palju koole ja lasteadu

„Juba ainuüksi osalevate asutuste arvu järgi võime öelda, et tänasest digikoristusest võtavad üle Eesti osa tuhanded inimesed. See näitab, et teadlikkus digitaalse prügi olemasolust ja selle mõjust keskkonnale on viimastel aastatel oluliselt kasvanud. Eriti hea meel on meil aga selle üle, et digiprügi koristamisest võtab osa nii suur hulk erinevaid koole ja lasteaedu, mis näitab, et lapsed puutuvad juba maast madalast keskkonnahoiu teemadega kokku,“ märkis Võrk.

Digikoristus 2023 üks partnereid on sel aastal Roheline kool (Tartu loodusmaja), kes kutsub digikoristama kõiki õppeasutusi ja õpilasi.

“Digikoristamise harjumust on tõesti oluline lastega harjutada juba siis, kui noor hakkab iseseisvalt nutitelefonis või arvutis tegutsema. Seda nii kodus pereringis kui ka koolis, kus kodutööd kolivad aina rohkem digikeskkonda. Oluline on märgata ja arutleda selle üle, et veebis tegutsemisele kulub päris palju energiat ja tekib jäätmeid, mis sest, et neid käega katsuda ei saa. Õppeasutuste digikoristusnädalal löövad koristamises kaasa nii lapsed ise, õpetajad kui ka lapsevanemad, sest koos on alati lihtsam uusi harjumusi juurutada”, kommenteeris Rohelise kooli Digikoristusnädala koordinaator Liina Vakrööm.

Digikoristus 2023 aktsiooniga saab liituda veebilehel digikoristuspaev.telia.ee, kus on jagatud näpunäiteid ja soovitusi digiprügi koristamiseks. Seda, kuidas saab oma digitaalset elu korrastada, saab lugeda ka Digitarga hiljutisest artiklist.

 

Digitark koondab tehnoloogiateadlikke ja -huvilisi toimetajaid, kes otsivad üles põnevaimad ja kasulikumad tehnoloogiakillud Eestist ja laiast maailmast, et sinu elu oleks lihtsam, mugavam, toredam ja turvalisem.