Kliendid on rahul: 5G koduinternet pakub varasemast 10 korda paremat kiirust

#5G koduinternet #Andre Visse #Telia
4 min lugemine

Suvel jõudis esimeste Eesti kodudeni üle õhu leviv Telia 5G koduinternet. Digitark uuris teenuse kasutajatelt, kuidas uue lahendusega rahul ollakse ja kui suuri kiirusi on võimalik üle 5G võrgu reaalselt kasutada.

 

Viimsis elav Rene otsustas võtta endale üle õhu leviva Telia 5G koduinterneti suvel ehk vahetult peale seda kui ettevõte hakkas oma klientidele uusi 5G koduinterneti pakette pakkuma.

Rene sõnul tema koduni paraku kaabliga internet ei ulatu, mistõttu tuleb hakkama saada mobiilse internetiga. 5G leviala laienemine Rene kodu piirkonda muutis päris oluliselt tema senist kasutuskogemust.

„Varem kasutasin ühe teise teenusepakkuja üle õhu pakutavat koduinternetti, mille maksimaalne kiirus ulatus 50 megabitini sekundis. Kui Telia hakkas pakkuma koduinternetti üle 5G võrgu, võtsin endale kõige kiirema paketi, kus maksimaalne allalaadimiskiirus ulatub 500 megabitini sekundis. Hetkel olen sellega väga rahul,“ selgitas Rene.

Aeg-ajalt on Rene kodus mõõtnud ka interneti kiirust: „Kõige madalam allalaadimise tulemus on seni olnud ca 460-470 megabitti sekundis. Tavapärane tulemus on jäänud 490 megabiti kanti. Kokkuvõttes saan öelda, et minu jaoks on 5G tulek väga hea uudis, sest saan nüüd kasutada üle õhu levivat internetti, mis kiiruse vaates on võrdne üle kaabli pakutava teenusega.“

Telia 5G koduinterneti klient Tarmo võttis aga teenuse kasutusele Saku vallas asuvas Saue külas. Sealgi puudub moodne kaablivõrk.

„Meie piirkonnas on kaabliga ühenduseks ainuke võimalus üle 50 aasta vana vasevõrk, mille pikkus lähimast Telia sõlmest on täpselt selline, et üle 20 Mbit/s kiirust välja ei pigista. Kui kodus ka televiisor sisse lülitada, jäi interneti reaalne kiirus 6-7 Mbit/s kanti,“ kirjeldas Tarmo varasemat olukorda.

Seetõttu tundus 5G koduinterneti võimalus nagu sõõm värsket õhku ja andis lootust, et ehk on võimalik kodus ka teine TV vaatajakoht kasutusele võtta.

„Kohapealne mõõdistus näitas, et saame 5G ühenduse Saue mastist, kuhu linnulennult on vahemaa ca 1,6 km. See on täpselt selline piir, kus ühenduse kvaliteet ei pruugi olla piisav. Siiski näitas Telia tehniku seade, et kiirust meie aadressil jätkub. Valisin paketi, kus alla- ja üleslaadimise kiirus on vastavalt kuni 200/50 Mbit/s. Hilisemad kiirusetestid on kodus näidanud allalaadimist vahemikus 170-220 Mbit/s, üleslaadimisel 35-50 Mbit/s. Ruuter asub õues välisantenni küljes ja saab voolu võrgujuhtmest, mille vedasin maja ventilatsiooniava kaudu tuppa. Alates tehniku saabumisest kuni teenuse toimimiseni läks napp pool tundi,“ kirjeldas Tarmo oma kogemust.

Kvaliteedihüpe on märgatav

Telia tehnoloogiajuhi Andre Visse sõnul on väga positiivne kuulda, et uus tehnoloogia pakub klientidele just vahetu kasutuskogemuse mõttes sedavõrd suurt kvaliteedihüpet.

„Oleme esmajärjekorras hakanud 5G koduinternetti pakkuma just nendes piirkondades, kus meie 4G võrgul on tänu paljudele kasutajatele korralik koormus peal. Kuna 5G on piltlikult öeldes palju jämedam toru, milles saab liigutada kordades rohkem andmeid kordades suurematel kiirustel, ei jää selle eelised ka tavakasutajale märkamata,“ ütles Visse.

Telia tehnoloogiajuhi kinnitusel pakub ettevõte 5G koduinterneti teenust septembri keskpaiga seisuga umbes poolesajas piirkonnas, mis jagunevad 11 maakonna vahel:  Saare,- Pärnu-, Rapla-, Harju-, Lääne-Viru-, Ida-Viru-, Järva-, Tartu-, Viljandi-, Valga- ja Võrumaa.

„Loomulikult arendame oma 5G võrku pidevalt edasi, mis tähendab, et ka 5G koduinternet jõuab järjest enamate piirkondadeni. Seda, millistes asukohtades on võimalik Telia 5G koduinternetti täna juba kasutada, saab mugavalt kontrollida Telia veebilehelt,“ lisas Visse.

Seda, millise kiirusega Telia internetipakette saab erinevatel aadressidel kasutada, on kõige lihtsam ja mugavam kontrollida Telia veebilehel, kus tuleb pakettide ja kiiruste nägemiseks sisestada oma kodune aadress.

 

Artikli päises kasutatud foto: Pixabay

 

 

Digitark koondab tehnoloogiateadlikke ja -huvilisi toimetajaid, kes otsivad üles põnevaimad ja kasulikumad tehnoloogiakillud Eestist ja laiast maailmast, et sinu elu oleks lihtsam, mugavam, toredam ja turvalisem.