5 nippi kuidas oma iPhone’i värskendada

#iPhone
4 min lugemine

Kõigil meil jõuab kätte hetk, kui tundub, et meie kunagi nii uhke ja särav iPhone on jäänud vanaks. Aga ära muretse, sinu seadmel on tegelikult veel küllaga püssirohtu sarves.  

 

Enne kuluka uuenduse tegemist proovi oma olemasolevat seadet värskendada, sest kaotada pole ju tegelikult midagi.

Esiteks kontrolli, et su seadmel oleks alati kõige uuem tarkvara – see võib telefoni jõudlust märgatavalt parandada.

Teiseks hoolitse, et seadmes oleks piisavalt vaba ruumi – ka see lisab kõnetorule kiirust juurde. Kolmandaks kontrolli akut. See on sinu iPhone’I ilmselt kõige soodsam komponent, mille vahetamisest saad sa kõige käegakatsutavamat kasu.

Neljandaks lisab vanale telefonile vunki, kui selle visuaalseid efekte maha keerata. Viiendaks ja viimaseks variandiks on telefoni täielik reset ehk siis täiesti värske install. 

 

Kõige värskem tarkvara  

iPhone’I operatsioonisüsteemi uuenduste rakendamiseks on kaks võimalust: automaatne ja manuaalne. Neile, kes armastavad mugavust, soovitame kindlasti automaatset tarkvarauuendust. Selle aktiveerimine pole eriti keeruline.

Mine oma telefoni sätetesse, ava seal ‘General’ ja seal omakorda ‘Software update’. Nüüd aktiveeri lihtsalt ‘Automatic update’ ja ongi tehtud, nüüd ei pea sa iga kord ise minema järjekordset tarkvarauuendust ise telefoni otsima. Lisaks on su telefon kõige paremini kaitstud igasuguste väliste rünnakute eest. 

 

Rohkem ruumi telefoni 

Vanemate iPhone’ide puhul oli küllalt levinud teade, et telefon on saanud täis ja seal pole enam vaba ruumi. Asjatundjate sõnul peaks olema vaba vähemalt 10% telefoni mälumahust, vastasel korral hakkab telefon läägima, muutub aeglaseks ega saa väga vajalikke tarkvarauuendusi.

Kõige lihtsam viis iPhone’i ruumi teha on sealt liigne info ehk fotod, videod, dokumendid jms kraam üle viia Apple iCloud pilveteenusesse. Nii on need seal alati kindlalt kaitstud, aga sinu telefoni tekib meeldivalt palju vaba ruumi. Apple pakub (mitte küll tasuta) pilveteenuse mahuks kuni kaksteist terabaiti, niiet ruumi peaks jätkuma ka seal.

Kui aga sinu iPhone’is võtavad liiga palju ruumi hoopis rakendused, siis on ka siin väga mugav lahendus telefoni ruumi tegemiseks. Tuleb avada telefoni sätted ja valida sealt ‘App Store’. Kerides avanenud akna peaagu lõpuni alla, on seal valik ‘Offload Unused Apps’. Aktiveerides selle, eemaldab Apple sinu telefonist rakendused, mida sa tegelikult ei kasuta. Muretseda pole vaja, sest vajaduse tekkides võid alati need rakendused endale tagasi telefoni sikutada.  

 

Vaheta aku  

Aku on iga telefoni juures üks põhilisi elemente, millest suurel määral sõltub kogu kasutuskogemus. Kui telefon juba enne õhtut pille kotti hakkab panema, siis on kuri karjas. Boonusena aga on aku ka üks odavamaid telefonidetaile. Nii et kui sa pead juba peale lõunat laadijat hakkama otsima, siis on mõttekas ehk uue telefoni ostmise asemel teha kordades väiksem investeering uude akusse.  

 

Vähenda visuaalseid efekte 

Apple on oma iOS-operatsioonisüsteemi arendades pannud suurt rõhku kasutajaliidese disainile, igasugustele kaunitele viledele ja kelladele, mis telefoni kasutamist atraktiivsemaks muudavad ja muidu silma nuumavad. 

Vanem iPhone nagu ka vanem inimene enam kõige selle kauni gümnastikaga hästi hakkama ei saa, sest energiat läheb vaja ka mujal. Nii tasub sinulgi oma telefoniekraanilt eemaldada näiteks läbipaistvusefekt ja animatsioonid.

Selleks pead sa avama oma iPhone’i sätted ning valima sealt ‘Accessibility’. Läbipaistvusefekti eemaldamiseks vali sealt ‘Display & Text Sise’ ja aktiveeri seal ‘Reduce Transparency’. Liikumisanimatsioonist loobumiseks aga vali ‘Accessibility’ alt ‘Motion’ ning aktiveeri ‘Reduce Motion’.  Nii jääb su telefonil rohkem jõudu tähtsamate asjadega tegelemiseks.  

 

Värske iOS install  

Kui ülaltoodud nippidest abi ei olnud, siis ei jää üle muud, kui teha telefonile täiesti uus algus st paigaldada operatsioonisüsteem uuesti ning alustada telefoniga otsast peale. Ka siin pole midagi keerulist.

Ava telefonisätted, vali sealt ‘General’ ning keri avanenud leht peaaegu lõppu, kus on valik ‘Transfer or Reset iPhone’ ning vali sealt ‘Reset’. See taastab iPhone’i tehasesätted ning eemaldab telefonist kõik selle, mida sina sinna aja jooksul oled kogunud – fotod, rakendused, dokumendid jms.

Paigaldades nüüd oma telefoni vaid kõige hädapärasema, pikendad sa veel oma ühiseid päevi vana hea telefoniga. Kui aga iPhone resetist hoolimata ikka veel venivillem on, siis on ilmselt aeg temast lahku minna ja nutifon asendada.     

ehk Digitaat on digitaalsete lugude pajataja. "Nimi on vastavuses minu vanusega, pikaajaliste kogemustega erisuguse digikraamiga ning sooviga ning oskustega pajatada lugusid" muigab ta. Ta usub, et hea tehnika peab kohanema inimesega, mitte vastupidi ehk intuitiivsus ennekõige – olgu siis tegu kasutajaliidese või disainiga. "Less is more," ütleb ta – efektiivsus ja säästlikkus on elementaarsed nii visuaalselt kui ka teostuslikult, st masin/aparaat võiks teha väiksema ressursiga enamat. Samuti soovitab ta, et töötavat asja parandada ei maksa. Oma argielus ei saa Digitaat üle ega ümber wifist ja 4G andmesidest, nutitelefonist iPhone ega ka digifotograafiast: "Ehk siis hetkel Sony RX100 II," loetleb ta kasulikke ja vajalikke tehnoloogiaid. "Kuigi olevikust ei saa rääkida minevikus, siis minu jaoks algas digimaailma avastamine ilmselt hetkest, kui müüsin maha oma HTC Desire HD ja soetasin omale esimese 5-tollise ekraaniga nutitelefoni Dell Streak 5. See oli moment, kus ma n-ö tavatarbija rollist siirdusin friigi-digimaailma," meenutab ta. "Igasugust tarkust on hea levitada," näeb ta endal olulist rolli. "Digitarkus on aga kaasaegne tarkuse vorm, millest paljud minu eakaaslased kipuvad ilma jääma. Teisi aidata ongi hea."