Ülevaade Android 13 operatsioonisüsteemist

#android 13
3 min lugemine

Praegusel hetkel on Android maailmas enim kasutatav nutitelefonide operatsioonisüsteem. Kuna see on varsti saamas suuremat sorti uuendust ja jõudmas juba 13 versioonini, ongi sobilik uurida, mida täpsemalt Google insenerid ja arendajad seekord välja on mõelnud.

 

Ilmumise aeg

 

Kõigepealt ilmumise ajast. Praeguse seisuga on Android 13 kättesaadavaks tehtud arendajatele ja valitud testijatele. Kuid see tähendab, et päris turule tuleku aeg ei ole samuti enam kaugel ja eeldatavasti võib see juhtuda juba augustis. Vähemalt nii praegu enamjaolt arvatakse. Kindel aga muidugi olla ei saa, kuna Google ise pole kindlat kuupeva veel välja lubanud.

Tõenäoliselt saavad aga esimesena uue operatsioonisüsteemi Google enda Pixel 6 seeria telefonid ning seejärel juba teiste tootjate mudelid. Eeldatavasti siis eelisjärjekorras lipulaevad ja peale seda keskklassi seadmed.

 

Välimus

 

Nagu ikka, jääb tehniliste muudatuste kõrval kasutajatele kõigepealt silma ikka operatsioonisüsteemi väljanägemine ehk disain. Selles osas pole aga seekord küll revolutsiooni tehtud, vaid pigem on lihvitud senist disainikeelt.

See tähendab lahti seletatuna aga veelgi suuremaid personaliseerimise võimalusi. Näiteks saab nüüd kõikide ikoonide kujunduse siduda üldise teemaga. Ehk soovi korral on võimalik muuta kõik ikoonid välimuse poolest sarnasemaks ja ühetaoliseks.

Üldises plaanis liigutakse disaini poole pealt endiselt õhulisuse ja kerguse poole nagu praegusel ajal kombeks.

 

Funktsionaalsus

 

Mis aga puudutab uusi funktsioone, siis uuendusi on ka siin.

Ühe lisanduva oskusena saab Bluetooth Low Energie audio toe, mis tähendab, et edaspidi saab telefonist toetatud seadmetesse muusikat saata senisest väiksema energiakuluga. Audio vallas on veel muudetud lihtsamaks ja loogilisemaks ka audio väljundi valikut.

Uuenduse peaks saama ka vaikne režiim. Nimelt ei keelata praegu Andoidil koos heli vaigistamisega värinat ja ekraani tagasisidet. Uues versioonis aga küll. Seega kui vaigistus, siis kõigele.

Copy-Paste on üks funktsioon, mida nii arvutites kui telefonides laialdaselt kasutatakse ning ka siin on tehtud mõningaid täiustusi. Täpsemalt on lisandunud kopeeritavale infole muutmise võimlaus. Seega saab soovi korral teksti enne paste vajutamist veel täiendavalt nii-öelda klaviatuuril muuta ja alles seejärel sisestada. See säästab tegelikult päris kõvasti aega.

 

Privaatsus

 

Nagu ikka on suurt rõhku pööratud ka erinevatele privaatsusega seotud teemadele. Seega saab senisest veelgi paremini kontrollida seda, mida ja kellaga jagada ning kuidas seda teha. Näiteks saab nüüd kohe programmi paigaldamisel muuta teavituste sätteid, samuti täpsemini määrata, millistele failidele ja miks mingi rakendus ligi pääseb ning keelata näiteks ka WiFi kasutamisel asukoha jagamise.

Kindlasti on uuendusi tulemas veelgi ning kõike ei ole veel Google poolt avaldatud, kuid kokkuvõttes võib vist praeguse seisuga öelda, et pigem saab seekord Android 12 lihtsalt tsipake paremaks ning revolutsiooni seekord ei korraldata. Alati pole seda aga ka vaja.

Ps! vanade traditsioonide kohaselt on ka seekordsel versioonil, lisaks kuivale numbrile, alternatiivne maiustusele viitav nimi – Tiramisu.