Telia võrgus uudsed VoWiFi kõned

#mobiilikõne #WiFi
2 min lugemine

Osa Telia mobiiliteenuse kliente, kellel on VoWiFi võimekusega telefon, saavad juba täna teha VoWiFi kõnesid ehk mobiilikõnesid üle WiFi võrgu.

 

VoWiFi võimaldab teha nutitelefoniga kõnesid traadita interneti ehk WiFi võrgus, laiendades niimoodi mobiilikõnede “leviala” ning pakkudes võimalusel siseruumides ka paremat kõnekvaliteeti. Telia on omalt poolt VoWiFi võimekuse oma võrgus juba avanud ning nüüd saab esimesena neid kõnesid teha Samsung Galaxy S9-le ja S9+ telefonidega.

Ainsa mobiilioperaatorina pakub Telia Eestis juba 2016. aastast VoLTE teenust ehk mobiilset kõnesidet 4G võrgus. VoWiFi on selle teenuse oluliseks täienduseks.

“VoWiFi on oma tööpõhimõttelt 4G mobiilikõne pikendus – kui hoones pole näiteks mobiililevi VoLTE kõne tegemiseks piisavalt tugev, valib telefon helistamiseks saadaoleva WiFi võrgu. WiFi levialast väljudes liigub aga kõne sujuvalt üle 4G mobiilivõrku,” selgitas Telia Eesti tehnoloogiadirektor Kalle Arula.

WiFi kõnede tegemiseks peab kasutajal olema VoWiFi toega nutitelefon, mis on varustatud telefonitootja kõige värskema tarkvaraga ning seadmes peab olema aktiveeritud Telia VoLTE ja VoWiFI kõneteenus.

Kalle Arula sõnul jõuab VoWiFi teenus Telia klientideni järk-järgult, vastavalt telefonitootjate tarkvarauuendustele. “Nii, nagu on meie klientideni sammhaaval jõudnud VoLTE, jõuab ka VoWiFi teenus. Teeme aktiivselt erinevate telefonitootjatega koostööd tarkvara testimisel, et VoWiFi toega telefonide valik kiirelt laieneks. VoWifi kasutamine sõltubki  telefonitootja tarkvarauuendusest konkreetsele telefonimudelile.”

WiFi kõnede toe olemasolu telefoni tarkvaras saab kontrollida selle järgi, kas telefoni kõneseadete all on olemas WiFi-kõnede nupuke, mida annab sisse ja välja lülitada.

Tänaseks on tänu Samsungi tarkvarauuendusele avatud VoWifi võimekus Galaxy S9-le ja S9+-le. Eeldatavalt aprilli lõpus tuleb uuendus Huawei Mate 20 Pro’le ning aprillis-mais veel Samsung Galaxy S10-le.

Telia VoWiFi teenusega liitumine eraldi midagi ei maksa. Samuti ei erista Telia VoWiFi kõnesid teistest mobiilikõnedest – kõnede tasustamine toimub samal põhimõttel nagu “tavaliste” mobiilikõnede puhul, vastavalt kliendi valitud kõnepaketi tingimustele.

Telia poolt Eestis 2016. aastal avatud VoLTE kõneteenus tegi eelmisel aastal läbi mitmekordse kasvu ning selle kasutajate arv suurenes aastaga 35 000 pealt  200 000-ni. Praegu moodustab VoLTE kõnede maht enam kui kolmandiku kogu Telia Eesti mobiilikõnede kogumahust.