DevOps metoodika muudab tarkvaraarenduse tõhusamaks ja kiiremaks

#DevOps
3 min lugemine

Tarkvaraarenduse ja IT-operatsioonide meeskondi ühendav metoodika DevOps (Development ehk arendus ja Operations ehk käitus) aitab tõhusamalt ja kiiremini tarkvara arendada, protsesse automatiseerida ja suurendada süsteemide stabiilsust, kirjutab Telia kliendilahenduste müügijuht Heikko Kallaste.

 

Tarkvaraarenduse maailmas on viimased 15 aastat kogunud populaarsust DevOps mõttelaad, mis ühendab läbi tavade, tööriistade ja kultuuri tarkvaraarenduse ja -halduse meeskondasid. See on suunanud neid rohkem omavahel suhtlema ja tegema koostööd, mille tulemusel on tarkvara arendusprotsess muutunud märksa efektiivsemaks ning tellija ootused saanud paremini täidetud.

Näiteks andis DevOps kultuuri rakendamine video ja muusika voogedastusteenuse pakkujatele võimaluse ilma pikki arendustsükleid läbimata pakkuda platvormide kasutajatele pidevaid uuendusi. Seejuures arvestati uuendusi tehes voogedastusteenuste kasutajate soovidega. Kuna voogedastusplatvormid mõistsid klientide vajadust kuulata muusikat ja vaadata filme igal ajal füüsilisest keskkonnast sõltumatult, on nad lühikese ajaga suutnud jätta traditsioonilised teenusepakkujad enda selja taha varju. Selliste platvormide loomine nõudis aga organisatsioonilt valmidust pidevalt muutuda, et kohaneda kasutajate muutuvate vajadustega. Näiteks Netflix suutis DevOps’i rakendades teha 4000 koodimuudatust päevas.

Statistika näitab, et DevOps’i metoodikat aktiivselt kasutavad organisatsioonid loovad uusi koode 46 korda sagedamini ning ebaõnnestuvad rakendusi uuendades 7 korda vähem kui traditsioonilised arendustiimid. Tööprotsesside automatiseerimine on vähendanud 71 protsendi DevOps’i kasutajate manuaalset tööd.

Mis muudab DevOps lähenemise nii sensatsiooniliseks? Mitte midagi enamat, kui tavaline talupoja mõistus. Selle asemel, et omavahel kembelda, kelle maa peal kraav on, hakkavad arendajad ja haldusmeeskond ühise eesmärgi nimel koos tegutsema.

 

Head tavad

DevOps’i raames kasutatakse pidevat integreerimist ja tarne protsesse (CI/CD), mis võimaldavad koodi järjepanu testida ning rakenduste väljalaskmine toimub automatiseeritult. Läbi selle saavad DevOps’i meeskonnad pidevat tagasisidet, mille tulemusel väheneb märkimisväärselt vigade hulk ning soovitud uuendused saab kiiremini ellu viidud.

 

Tööriistad

DevOps pakub hulgi uusi töövahendeid, mis aitavad automatiseerida arendusprotsessis olevaid ülesandeid ja protsesse, muutes seejuures meeskonnatöö lihtsamaks ja vahetumaks.

Näiteks võimaldab versioonihaldussüsteem Git lihtsa vaevaga hallata koodi, pakkudes meeskonnaliikmetele head ülevaadet tehtud muudatustest.

 

Kultuur

DevOps kultuur ei ole paraku iseeneslik nähtus. See eeldab koostöökeskkonna loomist, kus arendus- ja haldusmeeskonnad saaksid koos suuremat väärtust luua. Selle loomiseks on vajalik ettevõtte juhtkonna toetus ja organisatsiooni valmisolek pidevalt areneda. Märksõnadeks on tõhusus ja kvaliteet.

Tarkvaraarenduse ja IT-operatsioonide meeskondade ühe laua taha toomise mõte on soodustada nende vahelist koostööd ning varustada neid õigete tööriistadega. Läbi DevOps’i lähenemise on võimalik luua märkimisväärselt kiirem ja kvaliteetsem tarkvaraarendusprotsess.

Selleks, et DevOps panna enda ettevõtte jaoks tööle, on mõistlik küsida tagasisidet ettevõtetelt, kes seda täna juba rakendavad ning kaasata partner, kes aitaks kogu protsessi koordineerida.

Heikko Kallaste rääkis DevOps’i metoodika võimalustest pikemalt 25. mail toimunud Telia MeetUp seminaril. Tänavune MeetUp tõi Telia peamajja kokku rekordarv Eesti ettevõtete esindajaid, et koos tehnoloogia-, IT- ja küberturvalisuse ekspertidega arutada, kuidas muuta ettevõtete äri kaasaegsete digitaalsete lahendustega efektiivsemaks ja keskkonnasäästlikumaks.

9. novembril on tulevikku loovad ettevõtted oodatud Kultuurikatlasse Telia Digital Hub 2023 üritusele, kus toimuvad arutelud 5G, IoT, küberturvalisuse, pilvetehnoloogiate ja IT-terviklahenduste teemadel. Rohkem infot sündmuse kohta on leitav lehelt: www.telia.ee/ari/digital-hub/