Lisamälumaht – millised on lahendused telefoni mälu vabastamiseks?

#mälukaart #mälumaht #nutitelefon #töömälu #vana uueks
Чтение на 3 мин

Telefoni valides ei mõtle me tihti sellele, mis juhtub siis, kui mälumaht peaks hakkama täituma või hoopis otsa saama. Millised programmid on need, mis mälumahtu enim täidavad ning kuidas vaba mälumahtu juurde tekitada – nõuandeid jagasid Digitarga lugejad omadest kogemustest lähtudes.

Mälumahu täitumisega on kimpus enamasti need, kes kasutavad nn keskklassi telefoni, mille sisemälu ei ulatu tavaliselt üle 8 GB. Neil võib fotode ladustamisel tekkida kohe see olukord, kus näiteks mahukad fotod või filmifailid täidavad telefoni kiirelt ning muudavad selle aeglaseks.

Mida ette võtta mälumahu täitumise osas?

Kindlasti tasub neil, kes on fotode osas valmis tegema järeleandmisi, seadistada piltide ja videote kvaliteet natukene väiksematele parameetritele. Teadaolevalt aitab see säästa suhteliselt palju ruumi, eriti veel siis, kui kasutada oma telefoni igapäevaselt filmimiseks ja pildistamiseks – selfitamine on ju teadupärast moes ning nõnda tekib igapäevaselt telefoni arvukalt fotosid.

Kindlasti tasub pöörata tähelepanu äppide kasutatavale mälule, kuna tihtipeale jätavad need endast maha palju mälumahtu ära kasutavat prahti. Üks selline äpp on näiteks kasvõi populaarne Instagram või siis fototöötlusäpp VSCO cam. Kindlasti tuleb telefonist maha võtta pildi kahekordne salvestus ning kustutada fotod, mis ei ole väärt säilitamist.

Sama lugu on ka muusika kuulamisega. Muusika striimimine on endist viisi asjakohane ja äärmiselt hea lahendus, mis aitab ära hoida telefoni risustamist tuhandete lugudega, kuid lastes omada siiski miljoneid laule oma telefonis. Lahenduseks ja abiks on siinkohal Spotify või mõni muu striimimisäpp. Lisaks tavapärastele on ka Youtube edusamme tegemas, viies ellu sellised projektid nagu Youtube RED ja Youtube Music.

Mis puutub aga filmisõpradesse, siis on hea võimalus osta adapterid, mille abil on võimalik ühendada telefon ja mälupulk või SD kaart ning vältida nõnda filmifailide telefonis hoiustamist.

Lahendusi on mitmeid

Aeg-ajalt tasub kontrollida, millised äpid ja kui palju telefoni mälu kasutavad.
Aeg-ajalt tasub kontrollida, millised äpid ja kui palju telefoni mälu kasutavad.

Kui kasutaja oskused lubavad, võib kaaluda telefoni tootja paigaldatud operatsioonisüsteemi asendamist näiteks Cyanogenmodi või mõne muu entusiastide loodud operatsioonisüsteemiga. Viimaste hulgast leiab näiteks just vananenud mudelite jaoks optimeeritud variante, kus on pööratud tähelepanu seadme väikesele mälumahule ja protsessori jõudlusele.

Kindlasti tasub pöörata tähelepanu äppide  kasutatavale mälule, kuna tihtipeale jätavad need endast maha palju mälumahtu ära kasutavat prahti.

Kindlasti on lihtne ja loogiline variant eemaldada telefonist kõik sellised rakendused, mida saab kasutada ka brauseriga (Facebook, uudisteäpid jne), millega vabaneb märgatav osa mälumahust. On hea võimalus kasutada võimalikult palju väliseid andmepankasid ning kindlasti tuleb eemaldada telefonist programmid, mida enam üldse ei kasuta.

Vahel võib aga probleemiks olla hoopis liigne turvalisus – viiruse ja spioonivara tõrje ning kontrollivad programmid aeglustavad telefoni tööd: piisab vaid ühest.

Kui selgub, et mõningaid rakendusi mingil põhjusel kustutada ei õnnestu, tuleks värskendused deinstallida või siis rakendus keelata. See annab samuti ruumi juurde ning aitab vältida telefoni aeglaseks muutumist.