Kuidas toimib viipemakse telefoniga

#maksed mobiiliga #mtasku
4 min lugemine

Aegu tagasi tähendas pangakaardiga maksmine selle magnetriba läbi terminali libistamist ning seejärel veel tšeki allkirjastamist. Seejärel ilmusid PIN koodi nõudvad kiibiga kaardid, mis on nüüdseks omakorda valdavalt asendunud viipemakse võimalust pakkuvate isenditega.

 

Seda, kas füüsilise pangakaardi kui sellise areng on sellega lõppenud, on hetkel keeruline öelda, kuid on üsna kindel, et selle kõrvale on hoogsalt trügimas nutiseadmed ja üha rohkem makseid tehakse hoopistükkis telefonidega.

Kuna aga paljudele on siiski veel tegemist võõra ja ehk pisut harjumuspäratu võimalusega, vaatamegi pisut lähemalt, mis variante tänasel päeval koduses Eestis telefoniga maksmiseks kasutada saab.

 

Android

 

Pankade rakendused

Üks võimalus on kasutusele võtta pankade enda rakendused. Nimelt on ju suurematel pankadel olemas oma nutitelefonidele mõeldud rakendus kiireteks pangatoiminguteks nagu kontojäägi vaatamine, ülekannete tegemine jne.

Näiteks Swedbank ja SEB aga pakuvad võimalust selles samas rakenduses sisse lülitada ka viipemakse funktsioon. See tähendab, et ära tuleb määrata makseteks kasutatav pangakaart ja see telefoniga makseteks aktiveerida. Seejärel piisabki vaid telefoniga viipemakset toetava terminali puudutamisest ning taustal toimub läbi rakenduse maksetehing. Hea on siinjuures ka see, et kaupmees ei pea omalt poolt täiendavalt midagi tegema, kuna sobib tavaline viipemakset toetav terminal.

Märkima peab aga seda, et toetatud on vaid MasterCard kaardid, kuid valdavas osas pangad neid ka väljastavad.

 

Google Pay

Osad pangad aga on otsustanud toetada Google enda Google Pay nimelist lahendust. Olemuslikult ei erine see aga kuigivõrd eelpool nimetatud pankade rakendusest. Telefoni tuleb ikka paigaldada vastav programm (Google Pay rakendus), seal määrata viipemakseteks soovitav kaart ning seejärel piisab taas maksmiseks vaid terminali puudutamisest.

Kuna aga iga pank määrab ise, kas ja mis kaardid Google Payga töötavad, võib ka siin juhtuda, et päris igat kaardi siduda ei saa.

Google Pay-d toetavad meie suurematest pankadest antud hetkel (Google Pay infolehe andmetel) LHV (Mastercard), SwedBank (Mastercard), Luminor (Visa) ja Citadele (Visa).

Seega saab Android telefoni omanik üsna kindlalt, sõltumata sellest, mis panga klient või pangakaardi tüüp tal on, ühel või teisel viisil oma telefoni viipemakseteks kasutada.

 

IOS

 

Apple Pay

Kuigi pankade endi Apple telefonidele mõeldud rakendustes viipemaksete lisamise võimalus puudub, on oma lahendus maksete tegemiseks olemas ka Apple-l ja selle asja nimi on Apple Pay.

Olgugi, et mõningate erisustega, on lõpptulemus kokkuvõttes ikkagi sama, ehk telefoniga terminali puudutades saab teostada kaardimakse.

Sinna jõudmiseks peab iPhone omanik nutiseadme Wallet nimelisse rakendusse lisama enda pangakaardi andmed ja pank omakorda peab Apple Pay teenust toetama.

Eestis on lahendust toetama asunud Citadele, LHV ja Swedbank. Suurematest tegijatest on aga puudu kahjuks SEB.

 

M-Tasku

Üks variant maksete tegemiseks on aga veel. Nimelt kohtab nii mõneski kaupluses, tanklas ja mujalgi M-tasku nimelist sildikest, mis viitab sellele, et antud ostukohas saab tasuda vastava rakendusega. Tegemist on nii-öelda eraldiseisva võimalusega, mille abil nutiseadet pangakaardina kasutada.

Ka siin tuleb alustada programmi paigaldamisest ja sinna kaartide lisamisest. Sealjuures on toetatud kõikide pankade Visa ja Mastercard tüüpi kaardid, millel on lubatud internetimakse. Lisaks on rakendus ise saadaval nii Apple kui Android telefonidele.

Kahjuks aga peab M-tasku puhul enne maksma asumist alati veenduma, et makseviis on ettevõtja poolt ka toetatud. Nimelt ei saa siin tavapäraselt telefoniga terminali puudutada, vaid kasutada tuleb eraldi kassa juures olevat NFC kiipi või QR koodi. Seega on M-tasku puhul absoluutselt vajalik, et pood on sõlminud eraldi vastava lepingu ja M-tasku kasutusele võtnud. Paraku aga selliseid kohti liiga palju veel ei ole. Samas aga on näiteks siis, kui nii-öelda kodupoes M-tasku olemas on, tegemist ikkagi vägagi mugava lahendusega.

 

Kokkuvõtteks

 

Kokkuvõtteks võib seega öelda, et kui pisut süveneda, siis on suure tõenäosusega võimalik oma nutiseade pangakaardina tööle panna ja selle abil poodides maksta. Ka Eestis.

Kahjuks aga pole veel olemas universaalset lahendust, vaid see sõltub telefoni tootjast ja kasutatavast pangast. Lisaks on oma variant maksmiseks veel paljudel teistel seadmetootjatel (Fitbit Pay, Garmin Pay, Xiaomi Pay jne.) ning need omakorda peavad olema panga poolt toetatud. Õnneks on meie pangad üha usinamad erinevaid võimalusi oma süsteemides toetama, sest on ikka suureks abiks, kui näiteks kassajärjekorras selgub, et rahakott on maha jäänud, aga telefon on kaasas ja seal on viipemakse seadistatud