Kui esimesel hetkel tundub, et inimestele ei pea enam rääkima, kui oluline on internetiprivaatsuse ja -turvalisuse seisukohast erinevate turvaparoolide tähtsus, siis reaalne elu räägib hoopis millestki muust.

 

Uuringute andmetel on üle 81%-s internetis toimuvatest infoleketest süüdi halva kvaliteediga paroolid. Paroolid on reeglina liiga lühikesed ja lihtsad ning väga tihti ka korduvkasutatavad st inimene kasutab ühte ja sama parooli erinevatesse internetiteenustesse sisselogimisel. Põhjendatakse seda sellega, et pikki ja keerulisi paroole on raske meeles pidada ning ebamugav tiheda kasutamise korral pidevalt sisestada.

 

Kuidas paroole mugavalt hallata?

 

Digitargemad inimesed teavad, et sellisteks olukordadeks on olemas spetsiaalsed rakendused – paroolihaldurid. Viimaseid on saadaval mitmeid ning nende valik võib võhikule keeruliseks osutuda. Sellise delikaatse teema juures nagu paroolide salvestamine ja säilitamine, on esmatähtis usaldus teenusepakkuja vastu. Kindlasti ei maksa usaldada uusi tegijaid ja rakendusi, mille loojate kohta on info napp või puudub hoopis. Mugavuse ja kindlustunde asemel võib teid tabada karm pettumus.

Hiljuti tuli oma Nordpass nimelise paroolihalduriga välja pikaajaline VPN (virtuaal private network)-teenuse pakkuja NordVPN. VPN võrgud on maailma populaarseim meetod internetis oma andmeid ja ka asukohta teiste eest varjata. Ühtlasi pakub VPN ka võimalust kasutada teenuseid, mis muidu kasutaja asukohas võivad olla kättesaamatud. NordVPN on üks populaarsemaid privaatvõrgu pakkujaid kogu maailmas, 2012. aastal alustanud firmal on kokku üle 12 miljoni kasutaja üle kogu maailma.

Nordpass, nagu mitmed teised paroolihaldurid, mitte ainult ei kaitse teie paroole nutitelefonis või arvutis, vaid muudab kasutaja elu mugavaks tänu nn auto-fill-funktsioonile, mis seadmesse sisselogimisel sisestab automaataselt nii kasutajanime kui ka parooli. Nii jääb teenuseid kasutades ära igakordne tüütu kasutajaandmete sisestamine. Kasutaja jaoks on ainult oluline ühe põhiparooli meelespidamine, millega Nordpassi sisse logida. Lisaks veebilehtede aadressidele ja paroolidele saab Nordpassi sisestada ka muid delikaatseid andmeid nagu privaatsed märkmed või näiteks krediitkaardi andmed, mille puhul peaks samuti töötama auto-fill-funktsioon.

Kõik paroolid on kasutatavas seadmes krüpteeritud kujul. Ilma Nordpassi põhiparooli teadmata on neid võimatu seadme mälust kätte saada. Juhul, kui on paroole vaja saata Nordpassi serveritesse, siis ka sinna liiguvad need krüpteerituna nii, et NordVPN ei tea, mis andmed tema serverisse on jõudnud.

Nordpass on saadaval nii iOS-i kui ka Androidi jaoks, samuti on selle laiendused Firefox, Chrome, Edge, Opera, Brave ja Vivaldi veebilehitsejate jaoks. Ehkki enamuse paroolihaldurite sh ka Nordpassi teenused on tasulised, siis erinevalt konkurentidest pakub Nordpass oma teenustest ka tasuta versiooni ühele seadmele. Selle rakenduse funktsionaalsus on küll mõnevõrra piiratud, nii näiteks puudub sellel mitme seadme tugi, kus kasutaja andmeid jagatakse kasutaja erinevate seadmete vahel. Täisfunktsionaalsuses teenuse eest tuleb välja käia 2,49-4,49 dollarit kuus. Seda, kas internetiturvalisus ja mugavus on ühe kohvitassi või õllekannu hinda väärt, saab otsustada mõistagi vaid iga kasutaja individuaalselt.