Kooliõpilastele, kelle koolikott on niigi raske kaasas tarida, sobivad tahvelarvutid lugemise rikastamiseks suurepäraselt. Foto: Scanpix

Uuring: vaid kolmandik Eesti lastest küsib abi vanematelt, kui nende kohta levib internetis väärinfot

#Catlyn Kirna #Elo Võrk #lapsed #Turvaliselt internetis #valeinfo
3 min lugemine

Laste Nõuandva paneeli uuringu andmetel ei julge Eesti lapsed oma vanematelt abi küsida, kui nende kohta on internetis levinud valeinfot.

 

Võrreldes näiteks Skandinaavia riikidega on see suur probleem. Rootsis ja Soomes küsib vanematelt abi 50%, Eestis vaid 38% vastanutest.

Lapsevanema, õpetaja või usaldusväärse täiskasvanu poole pöördumine on ekspertide peamine soovitus lapsele, kui temaga on internetis midagi halba juhtunud. Lapsevanemalt oodatakse täna väga palju – lisaks õppimise, huvitegevuse ja suhtlemisoskuste arendamisele peavad ema ja isa oleme tasemel ka teemades, mis puudutavad võimalikke ohte ning käitumist internetis.

„Kas ja kui palju lapsevanemana seda oskan, kuidas peaks võimalikest ohtudest lapsega rääkima ja kas kõike ongi üldse võimalik kontrollida, kui laps oma mängu ja suhtluselu internetis elabki, on küsimused, millega  paljud lapsevanemad igapäevaselt rinda pistavad,“ arutleb Telia toetustegevuste juht Elo Võrk

Küberturbe spetsialisti Catlyn Kirna sõnul on see täiesti mõistetav, et nii kiirelt muutuvas maailmas on vanematel orienteerumisega raskusi. “Lapsevanemad soovivad oma lapsi aidata ja kaitsta, kuid tihti nad ei mõista internetiohte või ei oska oma lastele nõu anda, sest maailm muutub iga päev, eriti veebis.”

Ekspertide ülesanne on pakkuda vanematele tuge, et nad saaksid oma lapsi paremini juhendada.

Milline on lapsevanema roll internetikäitumise heade oskuste ja turvalisuse tagamises? Sellest räägib küberturvalisuse ekspert ja “Turvaliselt internetis” koolitaja Catlyn Kirna 24. oktoobril kl 18-19 Facebook live koolitusel lapsevanematele. Sündmuse ajal on võimalik anonüümselt küsimusi esitada läbi Sli.do.

Laste turvalisuse tagamisel internetis on oluline roll vanemate, õpetajate ning kooli koostööl. Õpetajatele mõeldud turvalise interneti arutelud leiavad aset veebis:

25. oktoobril kell 13.00-14.00
2. novembril kell 14.00-15.00

Eelregistreerimine pole vajalik. Õpetaja, liitu meiega otse!
Arutelud toimuvad MS Teamsi vahendusel.

Peamised soovitused lapsevanematele:

  • Kõige olulisem on jääda rahulikuks ja olla valmis kuulama. Kui laps või noor tunneb, et ta ei saa abi või saab ainult pahandada, siis ta ei räägi oma probleemidest kuni on liiga hilja.
  • Interneti ära võtmine ei ole lahendus – juurdepääs võib olla kasvõi läbi sõbra telefoni.
  • Oluline on rääkida ja juhendada – see tundub olevat võltsinfo, see nali on rumal, selliseid sõnumeid ei saadeta.
  • Juhendada tasub ka positiivselt – kuidas saab infot kontrollida, kuidas teavitada veebipolitseid jne.
  • Telefon, kus laps mängib ei tohiks sisaldada automaatset krediitkaardiinfot. Sellest tuleb vaid pahandust.
  • Vaata koos lapsega, mis ta internetis teeb ja tunne huvi, et kellega suhtleb. Kes on krisostomus789? Kas sa tunned teda päriselus?
  • Internet ei ole halb, seal tuleb lihtsalt hästi orienteeruda. Tuleb kasuks õppida nii endal kui ka lapsel.
  • Interneti turvalisuse kohta õppimiseks on lasteaia ja algkooli lastele sobilik mäng Spoofy, mida saab kasutada nii äpina kui arvutis.