Uurime lähemalt: volditava ekraaniga Samsung Galaxy Z Flip3

#Samsung Galaxy Z Flip #volditav ekraan
6 min lugemine

Samsung ei toonud käesoleval aasta suve lõpus enam välja uusi Note seeria telefone. Selle asemel tutvustati hoopis uuenenud volditavaid seadmeid, milleks olid Galaxy Z Fold3 ja Galaxy Z Flip3.

 

Neist kahest on Fold endiselt väga kallis ja eksklusiivne, Flip aga pisut teise suunitlusega. Nimelt maksab see napilt alla tuhande euro ning on hinna poolest seega enam-vähem samas suurusjärgus teiste kõrgema klassi telefonidega. Täitsa viisakad on ka tehnilised näitajad. Samas aga on Flip-il volditav ekraan ja väga atraktiivne ning teistmoodi välimus, mis loob kokkuvõttes eeldusi juba mõningaks müügieduks. Seetõtu väärib Flip lähemat uurimist ja selle nüüd ette võtamegi.

 

Idee

 

Kõigepealt peab Flip-i puhul muidugi rääkima selle disainist ja kontseptsioonist tervikuna. Nimelt on siin lähenetud volditava ekraani ideele selle nurga alt, et tavalise telefoni saab kokku voltida väiksemaks. Ehk põhimõtteliselt võib tavalise suure ekraaniga nutiseadme kokku väänata ja nii selle mõõtmeid taskusse või kotti panemiseks vähendada. See lihtne mõte on tegelikult geniaalne ja täitsa toimiv ka päriselus. Lisaks on tegemist tegelikult juba möödunud aastal ilmunud seadme uuema versiooniga. Seetõttu on Flip saanud nii-öelda paremaks ja mitmed lapsehaigused ning kitsaskohad on välja ravitud.

 

 

Üldjoontes on niisiis järgitud eelmisest põlvkonnast tuttavat disaini, kuid selle vahega, et olulistes kohtades on tehtud suuremaid ja väiksemaid muudatusi. Näiteks on kasvanud muidu palju kriitikat saanud välimine ekraan. Selle tulemusena on seal kuvatav info nüüd palju kergemini loetav ja ekraanist on ka mingi reaalne kasu. Veel on telefon muudetud veekindlaks, mis tähendab, et parandatud on hinge ja selle mehhanisme. Lisaks on loomulikult parandatud kaameraid ja nipet-näpet veelgi.

 

Ekraan

 

Kõige olulisem on selle seadme juures kindlasti ekraan. Mis siis, et ekraane on tehniliselt isegi kaks, sisemine ja välimine, on põhirõhk siiski sisemisel. Välimine on hoolimata suuruse kasvust mõeldud pigem teavituste ja kella nägemiseks ning hädapäraseks kasutamiseks.

Sisemine ekraan aga on see, mis muudab Flip-i eriliseks. Avatuna on see tervelt 6,7 tolli suurune ja ülisujuv ehk 120Hz värskendussagedusega. Tänu AMOLED tehnoloogiale on ka pilt ja selle kvaliteet tipptasemel ning täiendavalt lisatud kihtide tõttu peaks see nüüd olema ka senisest vastupidavam. Selle servad on samuti küllaltki õhukesed ja kaamera jaoks on vaid pisike auk, ehk puudub iPhone-delt tuttav “kulm“. Seega saab kasutaja omale suure ja kvaliteetse ekraaniga nutiseadme, mis omab lisaks veel võimalust see soovi korral kokku voltida ja nii täpselt poole väiksemaks muuta.

Kahjuks tuleb muidugi endiselt teha ka mõningaid kompromisse aga need pole märkimisväärsed. Nimelt on ekraani keskel, voltimise kohal, ikkagi küllaltki suur ja märgatav vagu. Sõltuvalt valgusest, vaatenurgast ja parajasti kuvatavast pildist, on see vähemal või rohkemal määral kogu aeg olemas ja nähtav. Lisaks on sõrme all seda ka tunda. Eriti seetõttu, et kasutamisel liigutatakse ju pöialt ekraanil reeglina üles-alla ja just täpselt selle voldi koha peal. Seega päris siledat ekraanipinda pakkuda ei suudeta. Küll aga harjub selle iseärasusega mõne aja möödudes ja see muutub nii-öelda normaalseks. Umbes nagu korts pluusi peal.

 

Kasutamine

 

Kuna flip-i sees on vägagi võimas Snapdragon 888 protsessor ja 8GB põhimälu, on telefon nobe ja täidab kasutaja poolt antud käsklused liigse draamata. Ainus, mis võiks ehk seadme hinda arvestades olla pisut kobedam on salvestusmälu. Selle suurus on 256GB, mis tegelikkuses ei ole üldse halb, kuid kuna mälukaarti lisada ei saa, siis hinnaklass justkui kohustab paremaks.

Üldiselt aga on telefoni kasutamine mugav ja „klapiga“ harjub päris kiiresti. Kokkupanduna on see väike, avatuna jällegi tavaline suure ekraaniga nutiseade. Jooksvalt saab kella, ilmateadet jms. lihtsamat infot vaadata väikeselt ekraanilt, kuid muudeks toiminguteks on mõttekas klapp siiski avada. Mugav on siin see, et väikesel ekraanil alustatu jätkub automaatselt suurel.

Pisut võõras on see, et sõrmejäljelugeja asub hoopis seadme küljel mitte ekraani all, aga vähemalt töötab see kiirelt. Olemas on ka näotuvastus. Edasi on Flip telefon nagu telefon ikka. Ainult selle vahega, et aeg-ajalt saab voltimise võimlaust enda kasuks tööle panna. Näiteks filmimisel või videote vaatamisel on hea ekraan pisikese nurga alla painutada ja lauale panna. Esile võiks veel tuua stereokõlarid, mis suudavad heli küllaltki hea kvaliteediga taasesitada.

Väikeseks tõrvatilgaks meepotis kujuneb aga aku. Selle mahutavus on 3300 mAh ning suure 120Hz ekraani ja võimsa protsessori juures jääb sellest pisut väheks. Seega peab arvestama, et õhtul tuleb seade kindlasti laadima panna. Ja kui väga-väga intensiivselt kasutada, siis isegi varem. Õnneks on küll toetatud juhtmevaba ja kiirlaadimine. Kahjuks küll tuleb moodsale ajale kohaselt laadija ise telefonist eraldi osta. Nagu ka kõrvaklapid.

 

Kaamera

 

Z Flip3 omab kahte välimist kaamerat. 12MP f/1.8 tava- ja 12MP f/2.2 lainurk objektiivi. Puudu on aga eraldi zoom objektiiv ja sügavust mõõtev sensor. Seega päris kaameratelefoniks seda seadet siin nimetada ei saa. Kuna aga Samsung on tippseadmete maailmas kaamerate poolest tuntud tegija, siis on neil oskusi ja võimalusi ka olemasolevatest vahenditest päris hea tulemus välja võluda. Seega võib öelda, et tänu kvaliteetsetele läätsedele ja sensorile ning heale tarkvarale, on Flipi-i pildid siiski üllatavalt viisakad. Jah zoom on see, mis alt veab ja ka pimedas jäävad pildid teralised või lihtsalt pimedad, kuid muudes oludes on kaamerad siiski tasemel ja vähemalt samal tasemel ülemise keskklassi seadmetel kasutatavatega.

 

Kokkuvõtteks

 

Samsung Galaxy Z Flip3 on kokkuvõttes talle seatud ootuste kõrgusel. Tegemist on täiesti toimiva seadmega ja enam ei jää kuskilt otsast muljet, et tegemist on prototüübi, pooliku lahenduse või õrna asjaga. Flip on päris telefon, päris eluks koos päriselt volditava ekraaniga, mis tõestab, et selline suund ja kontseptsioon on elujõuline.

Küllap saavad järgmised mudelid omale sama hinna eest parema aku ja asjalikumad kaamerad. Praeguse seadme ostjad aga saavad olla esimesed uue tehnoloogia katsetajad ja ei pea seejuures enam kompromisse tegema ning selgitama miks nad sellise raha eest sellise asja ostsid.