Üle-eestiline digikoristuspäev toimub taas 28. jaanuaril 2022

#Aigar Käis #Digikoristuspäev 2022 #digiprügi #küberturvalisus
2 min lugemine

Telia Eesti kutsub 28. jaanuaril 2022 kõiki ettevõtteid ja eraisikuid osa võtma digitaalsest koristuspäevast, millel osalemine annab panuse keskkonnahoidu, aitab korrastada enda digitaalset tööruumi kui ka ennetada turvariske. 

 

Telia Eesti tehnoloogiajuhi Andre Visse sõnul on digitaalsel koristuspäeval mitu eelist. “Ühest küljest aitab koristuspäevast osavõtt vabastada nutiseadmete salvestusruumi ning muuta seadmed kiiremaks. Teisalt aitab kasutuna seisva digisisu kustutamine vähendada otseselt CO2-jalajälge, mis omakorda annab panuse keskkonnahoidu.”

“Kõik andmed, mida igapäevaselt toodame, transpordime ja salvestame, soodustab digitaalse jalajälje kasvu, millel on negatiivne mõju keskkonnale. Selles mängib suurt rolli ka kasvav digiprügi hulk – olgu siis nendeks erinevad andmed, failid, dokumendid ja kõik muu, mida meil enam vaja ei lähe,” lausus Visse.

Lisaks aitab digikoristustalgutel osalemine vältida võimalikke turvariske. Telia Eesti küberturbe valdkonna juhi Aigar Käisi sõnul peame otsa vaatama tõsiasjale, et kuigi meie seadmetes olevad paroolid pole alati piisvalt turvalised ning inimesed langevad jätkuvalt petukirjade ohvriks, tekib nende kõrvale pidevalt uusi ohte juurde. Üheks ohu allikaks on ka üleliigsed failid, mida on mõistlik aeg-ajalt kustutada.

“Paljudel inimestel on vanad e-posti kontod endiselt aktiivsed, unustatud mälupulgad sahtlites ja seadmetes vanad programmid, mida enam ei kasutata. Lisaks sisaldavad erinevad seadmed ja kontod aastate jagu vanu faile, mida enam vaja ei lähe. Kuigi me hoiame neid igaks juhuks enda kõrval olemas, sest äkki läheb neid veel ühel hetkel vaja, kujutavad unustatud andmed endas korralikku turvariski,” lausus Telia Eesti küberturbe valdkonna juht Aigar Käis.

Digikoristuse käigus maandad võimaliku andmelekke riski

Käisi sõnul võivad seadmed langeda varguse või häkkimise ohvriks. Lisaks ähvardab ettevõtteid pidevalt andmelekete teema, millega koos võib liikvele minna ka tavakasutaja jaoks tundlikku informatsiooni.  “Seepärast ongi mõistlik kustutada andmed, mida enam vaja ei lähe, sest mida vähem on kontodel ja seadmetes infot, seda parem,“ lisas Käis.

Digitaalne koristuspäev on ajaga järjest enam populaarsust kasvatanud, mida näitlikustab fakt, et eelmisel aastal võttis digikoristuse talgutest osa ligi 280 ettevõtet ning üle kümne tuhande eraisiku üle kogu Eesti.

Kõik inimesed ja organisatsioonid, kes soovivad 2022. aasta 28. jaanuaril digikoristuspäeva algatuses kaasa lüüa, saavad end kirja panna veebilehel. Soovitusi ja nippe selleks, kuidas oma seadmeid hooldada ning digiprügist vabastada, leiab Digitarga tehnoloogiablogist.